کوشش بانک مرکزی بر رونق صادرات غیرنفتی است

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی طی یاداشتی که در اینستاگرام خود منتشر کرد به نقش بانک مرکزی در رونق بخشیدن به صادرات غیر نفتی را موثر دانست .

کوشش بانک مرکزی بر رونق صادرات غیرنفتی است

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، در این یادداشت می خوانیم:

از حدود 50 سال پیش، که نفت، سهم غالب فراوری و صادرات را در اقتصاد ایران داشت، تا به امروز که نفت، کمتر از یک سوم صادرات را تشکیل می دهد؟، به هر دلیل دولت نتوانسته است بودجه خود را از نفت جدا کند رشد مالی کشور نیز با وجود کاهش سهم نفت به شدت متاثر از بخش نفتی است، طبعاً، اثر مستقیم تحریم های ظالمانه، کاهش رشد بخش نفتی و کاهش منابع برای بودجه دولت است. این دو، با همدیگر بخش غیرنفتی اقتصاد و بالتبع، رشد کل اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده اند. آنچه که بانک مرکزی با سیاست های پولی و ارزی خود می تواند انجام دهد، ایجاد ثبات و یاری در جهت رونق بخش غیرنفتی است. رشد بخش نفتی برونزا است و به فراوری و صادرات نفت بستگی دارد و سیاست های بانک مرکزی بر رشد درونزا و غیرنفتی موثر است.

همانگونه که پیشتر هم بیان کردم، کوشش بانک مرکزی بر رونق صادرات غیرنفتی، ورود ارز آن به چرخه اقتصاد کشور، یاری به تسهیل واردات کالاهای ضروری و سرمایه ای و ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد می باشد. وضعیت سامانه نیما و پیشی دریافت عرضه ارز نسبت به تقاضای آن نشان می دهد که با همت صادرکنندگان و تمهیدات واردات بحول و قوه الهی از این دوره سخت نیز به سلامت عبور خواهیم کرد.

بدیهی است در صورت بازگشت به شرایط طبیعی مالی، بانک مرکزی نیز سیاست های اصلاحی و احتیاطی خود را ادامه داده و از تکرار تجربه های تلخ گذشته، حتی الامکان پرهیز خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کوشش بانک مرکزی بر رونق صادرات غیرنفتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش بانک مرکزی بر رونق صادرات غیرنفتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید