انتقاد زنگنه از ترکیه

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، وزیر نفت گفت: خط لوله صادرات گاز به ترکیه چند روزه ترمیم می گردد اما ترک ها اقدامی نمی نمایند. حتی ما اعلام آمادگی کردیم که حاضر هستیم این خط لوله را برای آنها ترمیم کنیم ولی ترک ها از این پیشنهاد استقبال نکردند.

انتقاد زنگنه از ترکیه

به گزارش فارس، بیژن زنگنه وزیر نفت در برنامه شب گذشته رهیافت رادیو اقتصاد با اشاره به برنامه های وزارت نفت برای جهش فراوری گفت: ما در وزارت نفت برنامه های وسیعی را در سه حوزه برای ایجاد جهش فراوری در نظر گرفته ایم. اولین حوزه مربوط به فراوری از میادین مشترک نفتی غرب کارون و اتمام پروژه بخش دریایی میدان گازی پارس جنوبی است. در این راستا هفته گذشته فاز 11 پارس جنوبی با موفقیت آغاز به کار کرد.

وی ادامه داد: در حوزه پتروشیمی نیز برنامه های وزارت نفت برای جهش دوم این صنعت تا آخر سال جاری به نتیجه خواهد رسید. پیش بینی ما این است که در سال 1400 سال میزان فراوری محصولات پتروشیمی کشور به رقم سالانه 100 میلیون تن ارزش 25 میلیارد دلار خواهیم رسید. همچنین برای اتمام سرانجامه جاسک، طرح های گازرسانی روستایی و بهینه سازی مصرف گاز و مصرف سوخت خودروها نیز برنامه های وسیعی در نظر داریم.

* پالایشگاه تهران تمایلی برای حضور در طرح پالایشی سیراف نداشت

زنگنه در ادامه با اشاره به ضرورت رهایی از خام فروشی میعانات گازی گفت: برنامه وزارت نفت این است که با ساخت پالایشگاه میعانات گازی دیگر ظرفیتی برای صادرات این محصول به صورت خام وجود نداشته باشد و میعانات گازی کشور عمدتا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و پالایشگاه سیراف تبدیل به فرآورده گردد.

وزیر نفت گفت: البته طرح سیراف باید به صورت پتروپالایش پیاده سازی گردد؛ زیرا پالایشگاه سیراف، سوخت فراوری نمی نماید بلکه نفتا فراوری می نماید و این نفتا باید دوباره خوراک واحدهای پتروشیمی گردد.

وی اضافه کرد: فراوری حداکثری میعانات گازی از پارس جنوبی و سایر میادین به حدود 1 میلیون بشکه در روز می رسد. با اجرای فاز مجازی چهارم ستاره خلیج فارس، میزان خوراک این واحد به روزانه 480 هزار بشکه خواهد رسید و امیدواریم با اجرایی شدن طرح سیراف تمامی آن یک میلیون بشکه میعانات گازی توسط پالایشگاه ها به مصرف برسد.

زنگنه گفت: تقاضاهای زیادی برای احداث پالایشگاه در سیراف وجود دارد و به دلیل خوراک این طرح بخش های خصوصی برای اخذ مجوز ساخت با هم رقابت دارند. طرح سیراف یک طرح کاملا مالی است که با کمترین هزینه برای سرمایه گذاران قابل احداث و بهره برداری است.

وزیر نفت گفت: برای احداث سایر پالایشگاه های کشور، به ازای هر بشکه 30 هزار دلار سرمایه گذاری احتیاج است اما این عدد برای فراوری بنزین در طرح سیراف حدود 8 هزار دلار است. همچنین اگر به جای بنزین در این طرح نفتا فراوری گردد که هزینه سرمایه گذاری به ازای هر بشکه به 5 هزار دلار کاهش می یابد.

وی اشاره نمود: پالایشگاه تهران تمایلی برای حضور در طرح سیراف نداشت و در نتیجه ما هم به دنبال روش دیگری برای سرمایه گذاری در این طرح هستیم؛ زیرا قرار بود احداث یک پالایشگاه 120 هزار بشکه ای در طرح سیراف بر عهده پالایشگاه تهران باشد که این پالایشگاه نپذیرفت.

* خط لوله صادرات گاز به ترکیه چند روزه ترمیم می گردد اما ترک ها اقدامی نمی نمایند

زنگنه درباره آخرین شرایط صادرات گاز به ترکیه گفت: به دلیل انفجاری که در اوایل سال در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه رخ داد؛ صادرات گاز ما به این کشور قطع شد و اگر چه ترمیم این خط لوله بیشتر از چند روز طول نمی کشد اما هنوز طرف ترک این خط لوله را ترمیم ننموده است.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به پیشنهاد ایران برای ترمیم این خط لوله گفت: بنده نمی دانم به چه دلیلی این ترمیم به تاخیر افتاده است و حتی ما اعلام آمادگی کردیم که حاضر هستیم این خط لوله را برای آنها ترمیم کنیم ولی ترک ها از این پیشنهاد استقبال نکردند.

وی همچنین گفت: برنامه ای برای صادرات گاز به وسیله خط لوله بصره به سمت بندر لاذقیه در سوریه وجود نداشته و همه مسائلی که پیرامون این قضیه مطرح می گردد در حد ایده است. ما قرارداد ما برای صادرات گاز ایران به بصره به وسیله این خط لوله منعقد شده است اما به هر حال برای صادرات گاز به سوریه نیز مسئله ای نداریم.

*تدوین سند تامین انرژی بخش حمل ونقل با تمرکز بر توسعه سوخت CNG

زنگنه با اشاره به تدوین سند تامین انرژی بخش حمل ونقل شرح داد: وزارت نفت سندی را برای تامین سوخت بخش حمل و نقل تا سال 1420 تدوین نموده است که از این سند میزان تقاضا برای فرآورده های پالایشی تعیین می گردد تا اگر ضروری است اقداماتی برای احداث پالایشگاه و برنامه ریزی در این حوزه انجام گردد.

وزیر نفت اضافه کرد: در حال حاضر پیگیر هستیم تا درباره این سند هماهنگی های بین ارکان دولت انجام گردد. برای تهیه این سند با خودروسازها، وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور هماهنگی های اجرا شده است تا این سند در شورای عالی انرژی و دولت تصویب گردد.

وی تاکید نمود: امیدواریم در سال های آینده این سند برای استانداردهای ساخت خودرو و بهینه سازی خودروها به خصوص گازسوز کردن آنها مورد استفاده قرار گیرد زیرا این سند به طور دقیق میزان مصرف انواع سوخت ها را در سناریوهای مختلف در نظر گرفته است و برای رسیدن به آنها زمان بندی ها و برنامه ریزی های لازم اجرا شده است.

*متقاضیان ساخت پالایشگاه تا 15 خردادماه برای ارسال مطالعات فنی و مالی فرصت دارند

زنگنه با اشاره به مراحل اجرای قانون حمایت از صنایع پایین دستی صنعت نفت با استفاده از سرمایه های مردمی گفت: بعد از تصویب و ابلاغ آیین نامه ساخت پالایشگاه زمان بندی ها برای اجرای این طرح اعلام شد و هم اکنون در مرحله اجرا هستیم. در زمان بندی اولیه قرار بود که متقاضیان ساخت پالایشگاه تا آخر اردیبهشت ماه مطالعات فنی و مالی خود را در اختیار وزارت نفت قرار دهند.

وزیر نفت گفت: البته مهلت تحویل مطالعات فنی و مالی توسط متقاضیان به دلیل شیوع کرونا کمی به عقب افتاد و متقاضیان تا 15 خردادماه برای ارسال مطالعات خود به وزارت نفت فرصت دارند.

وی در سرانجام اظهار داشت: از 15 خرداد به مدت یک ماه وزارت نفت پیشنهادهای ارسال شده را آنالیز می نماید و طرح های نهایی را انتخاب می نماید. در حال حاضر ظرفیت مجموع درخواست ها در حدود 7.5 میلیون بشکه است و ما از بین این درخواست ها، طرح های برتر را انتخاب می کنیم.

منبع: فرارو

به "انتقاد زنگنه از ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد زنگنه از ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید