صادرات 6 میلیاردی نانوکامپوزیت های ایرانی به 3 کشور

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، تیم تحقیقاتی یکی از شرکت های دانش بنیان با تولید نانو کامپوزیت هایی با ویژگی های منحصر به فرد برای کاربردهای صنایع نفت و گاز، شرکت های آب و فاضلاب و مخابرات، توانسته است این محصول با به 3 کشور صادر کند.

صادرات 6 میلیاردی نانوکامپوزیت های ایرانی به 3 کشور

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، محصولات پلیمری به ویژه کامپوزیت ها به دلیل برخورداری از ویژگی هایی چون وزن سبک، طول عمر مفید بسیار بالا، حمل و نقل و نصب سریع و آسان، مقاومت بالا در برابر انواع خوردگی ها و سازگاری با محیط زیست تأثیر بسزایی در کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری داشته است و در رقابت با محصولات فلزی و بتونی در کاربردهای مشابه توانسته بخش اعظمی از رقبای خود در حوزه های مشابه را پشت سر بگذارد.

در این راستا یکی از شرکت های فعال در حوزه نانو فعالیت خود را از سال 1386 در زمینه طراحی و تولید انواع مخازن تحت فشار و اتمسفریک از نوع استوانه ای (GRP) و مکعبی (SMC)، اتصالات کامپوزیتی FRP و دریچه های منهول کامپوزیتی آغاز کرد و در حال حاضر قادر به ارائه راه چاره های صنعتی به ویژه مقابله با خوردگی صنعتی بر اساس فرایندهای عملیاتی با استفاده از نانو کامپوزیت ها است.

این شرکت تولیدکنندگان مواد نانوکامپوزیتی و محصولات پلیمری، در یک سال گذشته محصولات خود را به کشورهای ترکمنستان، عراق و قطر صادر کرده به طوری که در سال گذشته ترکمنستان، عراق و قطر در مجموع در حدود 6 میلیارد ریال از نانومحصولات تولیدی خریداری کرده است و در حاضر به دنبال توسعه بازار صادراتی هستند و از این رو برنامه هایی نظیر شرکت در نمایشگاه ها را در دستور کار خود قرار داده است.

محمد حبیبی، مدیرعامل این شرکت درباره مزیت های استفاده از فناوری نانو در این محصولات گفت: در حال حاضر تقریبا نیمی از محصولات ما مبتنی بر فناوری نانو بوده که این سهم در حال رشد است. استفاده از نانو مواد موجب افزایش مقاومت در برابر خوردگی شده و استحکام افزایش می یابد. همچنین نانوکامپوزیت ها کُندسوز بوده و شعله ور نمی شوند در نتیجه از نظر مشتری بسیار جذاب تر از محصولات عادی هستند.

این محققان با تمرکز بر استفاده از مواد نانویی به عنوان افزودنی به پلیمر برای ساخت نانوکامپوزیت پیروز به تولید نانوکامپوزیت هایی با عملکرد بالا شدند. این نانوکامپوزیت ها برای ساخت مخازن و دریچه های منهول مورد استفاده در صنعت آب، گاز و مخابرات کاربرد دارد.

از محصولات این شرکت در پروژه های مختلفی در سراسر کشور استفاده شد که از آن جمله می توان به نصب دریچه هایی با قابلیت تحمل 90 تن بار در فرودگاه امام نصب اشاره کرد ضمن آنکه شرکت آب و فاضلاب در یک سال گذشته در حدود 8 میلیارد ریال از دریچه های نانویی این شرکت خریداری کرده است. شرکت مخابرات، ایران خودرو، پتروشیمی مبین، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، شهرداری تهران، پتروشیمی جم، شرکت ملی گاز ایران و پتروشیمی شازند از دیگر مشتریان این شرکت هستند.

عدم شناخت بسیاری از مدیران شرکت ها نسبت به محصولات پیشرفته از جمله چالش های این شرکت برای تجاری سازی محصولات دانش بنیان خود است. در حالی که استفاده از چدن به عنوان دریچه منسوخ شده و مواد پلیمری و نانوکامپوزیتی جایگزین آن در بازار شده است هنوز برخی شرکت های عمرانی به دنبال دریچه های چدنی هستند.

کفپوش اپوکسی ضد اسید از دیگر دستاوردهای دانش بنیان این شرکت است. این کفپوش دو جزئی از ترکیب دو جزء رزین اپوکسی و سخت کننده ضد اسید تولید شده است. از جمله ویژگی های اساسی روکش کفپوش اپوکسی ضد اسید مقاومت در برابر مواد شیمیایی و مخرب است. کفپوش اپوکسی ضد اسید به صورت ممتد و بدون درز و ترک است. با توجه به اینکه اجرای سیستم کفپوش اپوکسی ضد اسید در مقابل نیروهای حرارتی و مکانیکی، مقاومت لازم را دارد و مانع از به وجود آمدن شکاف در کل رویه می شود و بنابراین کیفیت اپوکسی به مرور کاهش نمی یابد.

این پوشش به دلیل دارا بودن خواص مکانیکی و شیمیایی بسیار خوب جهت کلیه سطوحی که در معرض مواد شیمیایی، گازوئیل، بنزین، روغن و فاضلاب های صنعتی قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد.از این نوع روکش کفپوش اپوکسی ضد اسید را می توان برای سطوح بتنی، فلزی و سنگی استفاده کرد.

پلیمرهای مسلح شده با الیاف کربن یا الیاف کربن CFRP، موادی با مدول الاستیسیته و مقاومت کششی بسیار بالا هستند که از سوی این شرکت تولید شده است. خواص مکانیکی بالا، چگالی پایین، مقاومت در برابر اصطکاک و دمای بالا، دوام و عمر طولانی در برابر مواد شیمیایی و نفوذ ناپذیری در برابر اشعه X از بارزترین خصوصیات الیاف CFRP کربن به شمار می ­رود.

الیاف CFRP در مدول ها و مقاومت های مختلف و با بافت های الیاف یک جهته و دو جهته این شرکت برای صنایع مختلف هوا فضا، خودرو، دریایی، نفت و گاز و پتروشیمی، ساختمانی و مقاوم سازی انواع سازه های بتنی عرضه می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صادرات 6 میلیاردی نانوکامپوزیت های ایرانی به 3 کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 6 میلیاردی نانوکامپوزیت های ایرانی به 3 کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید