فعالیت 42 پایگاه اورژانس هوایی در کشور

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، رییس اورژانس هوایی کشور با اشاره به 42 پایگاه اورژانس هوایی در سطح کشور، توضیح داد: وزارت بهداشت مبادرت به ورود بالگردهایی از کشور آلمان نموده است. در حال حاضر 8 فروند از این بالگردها در سطح کشور، در حال فعالیت هستند.

فعالیت 42 پایگاه اورژانس هوایی در کشور

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، محمد سرور در کارگاه آموزشی اورژانس هوایی گیلان اظهار کرد: امروز بعد از کوشش طاقت فرسای دو حوزه (مسئولان محلی گیلان و وزارت بهداشت)، یک فروند بالگرد به اورژانس گیلان اختصاص داده شده است که با تلفیق خدمات اورژانس زمینی و هوایی امید است ارایه خدمات بهتری را در این خصوص ببینیم.

وی با اشاره به 42 پایگاه اورژانس هوایی در سطح کشور، توضیح داد: وزارت بهداشت مبادرت به ورود بالگردهایی از کشور آلمان نموده است، در حال حاضر 8 فروند از این بالگردها در سطح کشور، در حال فعالیت هستند.

سرور با اشاره به ضرورت ایجاد آمبولانس هوایی، یادآورشد: هزینه های ایجاد شده توسط حوادث ترافیکی، معادل 7درصد درآمد ناخالص ملی کشور است و ایران نوزدهمین کشور پهناور جهان است که با داشتن حدود 26 هزار کیلومتر جاده اصلی و بزرگراه، از لحاظ حوادث ترافیکی در ردیف کشورهای پرحادثه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در هرسال، با بیش از 900 حادثه پرتلفات روبرو هستیم که در همه این حوادث مداخله چند دستگاه آمبولانس به طور همزمان مورد احتیاج بوده است.

رییس اورژانس هوایی کشور زندگی عشایری و کوچ نشینی در غالب استان های کشور، مشکل دسترسی به بیماران و مجروحان در روستاها، جاده های فرعی و روستایی، پراکنش بسیار وسیع و تنگ بودن بافت جمعیتی، را از جمله ضرورت ایجاد آمبولانس هوایی عنوان نمود.

سرور انتقال سریع تر بیماران، انتقال نیروی متخصص بر بالین بیمار، انتقال تجهیزات به مکان های مورد لزوم و پشتیبانی از ناوگان زمینی، امکان دسترسی به نقاط صعب العبور، مال رو و غلبه بر ترافیک، امکان ارزیابی اولیه منطقه آسیب دیده از آسمان در حوادث، راهنمایی و راهبری ناوگان زمینی برای دسترسی راحت و مسیریابی در حوادث بزرگ، استفاده از کادر درمانی ویژه و امکانات ویژه درمانی و حمایتی، شعاع عملیاتی وسیع، انتقال اعضا پیوندی، داروهای گران قیمت و غیر قابل ذخیره و کم مصرف اما حساس، خون و فرآورده های خونی را از جمله مزیت های آمبولانس هوایی ذکر کرد.

دکتر نورصالحی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این کارگاه با اشاره به انتقال اخیر دو قلب دهنده (اهدایی) از گیلان به تهران، این اقدام مهم را در کمترین زمان توسط اورژانس هوایی، بسیار ارزشمند عنوان نمود.

وی در ادامه ایران را از نظر حوادث غیر مترقبه جزو 10 کشور اول جهان و 6 کشور اول آسیا ذکر کرد و اضافه نمود: در این خصوص اورژانس هوایی بسیار یاری کننده و حایز اهمیت می باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تشریح تاریخچه راه اندازی اورژانس هوایی در جهان و ایران، ابراز امیدواری کرد برگزاری کارگاه آموزشی اورژانس هوایی در بالا بردن سطح دانش مترون ها، پرستارها و پرسنل مرکز حوادث و فوریت های پزشکی گیلان بسیار مثمر ثمر باشد.

پایگاه اورژانس هوایی گیلان در فرودگاه سردار جنگل رشت، فعال می گردد

پیمان اسدی، رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز برگزاری کارگاه آموزشی دوره روزه اورژانس هوایی گیلان را مقدمه ای برای راه اندازی بالگرد (اورژانس هوایی) گیلان در طی شهریور ماه امسال ذکر کرد و اضافه نمود: پایگاه اورژانس هوایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در فرودگاه سردار جنگل رشت، فعال خواهد شد.

وی با اشاره بر اینکه انتقال بیمار از نقاط دور استان به مرکز استان زمان بر است، بر ضرورت اورژانس هوایی در گیلان تاکید نمود و گفت: تمامی بیمارستان های تازه احداث گیلان از جمله بیمارستان پیروز لاهیجان، بیمارستان در حال احداث شهرستان تالش و بیمارستان های خصوصی قایم و پارس مجهز به پدفرودگاه بالگرد هستند.

رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه ضمن تقدیر از کوشش مسئولان دانشگاه و وزارت متبوع، یادآورشد: چهل و سومین پایگاه اورژانس هوایی کشور به زودی در گیلان راه اندازی می گردد و اورژانس 115گیلان نیز از خدمات هوایی بهره مند خواهد شد.

اسدی در سرانجام یادآورشد: مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان دارای 474 نیرو، 122 دستگاه آمبولانس، دو دستگاه موتور لانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس است.

به گزارش وبلاگ فیسی بوک؛ کارگاه آموزشی اورژانس هوایی با حضور محمد سرور رییس اورژانس هوایی کشور، مدیران پرستاری بیمارستان ها، پرستاران و تکنسین های اورژانس 115 به مدت دو روز، 4 و 5 شهریور ماه امسال در سالن همایش مرکز آموزشی درمانی 17 شهریور در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فعالیت 42 پایگاه اورژانس هوایی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 42 پایگاه اورژانس هوایی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید