3رشته بومی صنایع دستی خراسان شمالی احیا می گردد

معاون صنایع دستی خراسان شمالی از برنامه ریزی به منظور احیای سه رشته منسوخ شده صنایع دستی استان در روستاهای راز و جرگلان و اسفراین باهدف توسعه و رونق آن ها اطلاع داد.

3رشته بومی صنایع دستی خراسان شمالی احیا می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی، علی عابدی با اشاره به برنامه های پیش رو در راستای تعریف دوره های آموزشی باهدف احیای رشته های صنایع دستی و هنرهای سنتی، از برنامه ریزی برای احیای سه رشته ابریشم بافی، نمدمالی و رودوزی های سنتی اطلاع داد.

او اضافه کرد: با توجه به شهرت روستای روئین اسفراین با عنوان دهکده نساجی سنتی ایران و سابقه فراوری ابریشم بافی از سوی فعالان صنایع دستی این روستا، احیای رشته ابریشم بافی را در روستای روئین دنبال می کنیم.

معاون صنایع دستی خراسان شمالی بیان کرد: احیای رشته های ابریشم بافی، نمدمالی و رودوزی های سنتی نیز در تعدادی از روستاهای شهرستان راز و جرگلان در برنامه های معاونت صنایع دستی استان واقع شده است.

او اظهار کرد: تاکنون 15 رشته منسوخ صنایع دستی خراسان شمالی ازجمله چادرشب بافی، چوخه، مسگری، آیینه کاری، جاجیم بافی، حجاری روی سنگ، زیورآلات سنتی و... احیاشده است و هنرمندانی از استان مشغول فعالیت در این رشته ها هستند.

عابدی با اشاره به تعداد 61 رشته فعال صنایع دستی در استان گفت: حفظ هنرهای سنتی و احیای صنایع دستی در مرحله اول به روش استاد و شاگردی و در مرحله بعد با ارائه آموزش های مستمر انجام می گردد.

او توضیح داد: آموزش مستمر، پرداخت تسهیلات و حمایت به منظور فرصت یابی حضور هنرمندان در نمایشگاه های مختلف، سه راه حل مهم برای حفظ و بقای هنرهای سنتی است.

منبع: میراث آریا

به "3رشته بومی صنایع دستی خراسان شمالی احیا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3رشته بومی صنایع دستی خراسان شمالی احیا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید