گزارش خبرنگاران، خاتمه انتخابات قزاقستان با پیروزی شکننده 70 درصدی توکایف

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، انتخابات قزاقستان در حالی به سرانجام رسید که روند پیروزی های قاطع حزب حاکم نوراوتان به سرانجام رسید، و توکایف با رای نسبتا شکننده 70 درصدی و کوسانوف با رای بی سابقه 15 درصدی از جانب اپوزوسیون، نخستین بار نتیجه ای متفاوت در انتخابات قزاقستان را رقم زدند.

گزارش خبرنگاران، خاتمه انتخابات قزاقستان با پیروزی شکننده 70 درصدی توکایف

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فیسی بوک، صبح روز گذشته انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری قزاقستان با حضور 7 کاندیدای نهایی برگزار گردید. این نخستین انتخابات تاریخ این کشور است که نورسلطان نظربایف در آن شرکت نداشت. همچنین از جهت حضور نیروهای اپوزوسیونی همچون امیرجان کوسانوف نیز این انتخابات منحصر به فرد تلقی می گردد.

اعلام انتخابات زودهنگام در قزاقستان در حالی اعلام شد که توکایف می توانست طبق قانون اساسی حداقل تا یک سال دیگر بر کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند. با این حال، به رغم آن که نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور پیشین قبل تر صریحا اعلام نموده بود در سال 2019 انتخابات پیش از موعد نداریم، تصمیم وی مبنی بر برگزاری انتخابات پیش از موعد اعلام شد. این امر با مخالفت هایی از سوی برگی گروه ها، چهره ها و فعالین مدنی قزاق روبرو گشت که منجر به بروز اعتراضاتی در شهرهای بزرگ این کشور نظیر آلماتی و نورسلطان (آستانه سابق) شد. معترضین علاوه بر تصمیم توکایف برای برگزاری انتخابات زودهنگام اعتراضات دیگری در مورد تغییر نام پایتخت، عدم تغییر روینمودهای سنتی نظربایف در دولت، محدودیت آزادی های مدنی، مسائل مالی و بیکاری و ... را نیز مطرح می کردند.

با این حال به هر ترتیب روز گذشته از ساعت 7 به وقت محلی نورسلطان فرایند انتخابات با حضور بعضی ناظران خارجی شروع گشت و تا ساعت 20 به وقت محلی پایتخت این کشور ادامه داشت. کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان میزان مشارکت شهروندان واجد شرایط این کشور در انتخابات مذکور را 77.4 درصد خاطرنشان کرد که شاید برای یک جمهوری در آسیای مرکزی قابل قبول باشد. همانطور که پیش از این نیز قابل پیش بینی بود، قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهور فعلی، نامزد حزب حاکم نوراوتان و چهره مورد حمایت نورسلطان نظربایف توانست با کسب 70.13 آراء، پیروزی قاطع خود در این انتخابات را به دست آورد و برای یک دوره 5 ساله رئیس جمهور رسمی و قانونی این کشور باشد. توکایف پیش از این رئیس مجلس سنای قزاقستان بود که اکنون دریغه نظربایوا، دختر رئیس جمهور سابق ریاست آن را بر عهده دارد.

بر اساس گزارش منتشر شده در خبرگزاری دولتی کازاینفورم به نقل از موسسه افکار عمومی این کشور که بر اساس نظرات رای دهندگان اتخاذ شده است، نتایج به دست آمده از آراء ماخوذه به توضیح ذیل است: ژامبیل احمدبیک اف، نماینده حزب کمونیست قزاقستان 3.86 آراء، دانیا یسپایوا، نماینده حزب دموکراتیک آک ژول معادل 5.32 درصد، امیرجان کوسانوف، نماینده جنبش ملی-میهنی آلت تگدری 15.39 درصد، تولیتای رحیم بیک اف، نماینده حزب میهنی دموکراتیک خلق آیول 3.03 درصد، امانگلدی تاسپیخوف، نماینده فدراسیون انجمن های تجاری قزاقستان1.41 درصد، صادیبیک توگل، نماینده انجمن جمهوری خواهی اولی دالا 0.86 درصد و قاسم ژومارت توکایف، نماینده حزب حاکم نوراوتان نیز در نهایت 70.13 درصد آراء را در این انتخابات به دست آورده است.

البته باید همچنان منتظر اعلان نتایج نهایی از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور ماند.

با وجود آن که توکایف بر روی کاغذ یک پیروزی قاطع 70 درصدی را در انتخابات مذکور به دست آورد، بسیاری از تحلیل گران بر این عقیده اند که با توجه به سوابق انتخابات پیشین قزاقستان این یک پیروزی شکننده است. نورسلطان نظربایف در انتخابات گذشته بدون استثناء با آراء بالای 90 درصد و بعضا بیش از 95 درصد پیروزی مطلق انتخابات را از آن خود می کرد. کاهش حدود 25 درصدی آراء رئیس جمهور مورد نظر وی، به معنای بازتر شدن فضای سیاسی این کشور برای اپوزوسیون است. به ویژه با توجه به آن که امیرجان کوسانوف، مهم ترین گزینه اپوزوسیون حاضر در انتخابات که از مخالفان سرسخت دولت به شمار می رود، توانست در یک اقدام بی سابقه بیش از 15 درصد آراء را به دست آورد. این موضوع می تواند در آینده به تقویت مخالفین و کاهش قدرت مطلق نیروهای نظربایف در بدنه دولت بینجامد.

کوسانوف به همین دلیل در واکنش به نتایج اولیه انتخابات گفته است: این حقیقت که اپوزوسیون توانسته به صندلی دوم در انتخابات دست یابد، خود یک دستاورد بزرگ است. او همچنین با اشاره به ضرورت اتحاد نیروهای اپوزوسیون سیاسی قزاق، تاکید نموده است که اگر او نامزد ائتلافی از احزاب اپوزوسیون قزاقستان بود، می توانست سهم بسیار بیشتری از آراء را به دست آورد. او در نهایت بدون اعتراض به نتایج انتخابات به توکایف، رئیس جمهور این کشور بابت پیروزی تبریک گفته است. تسپیخوف و توگل نیز که به نوعی از مخالفین دولت محسوب می شوند نیز ضمن پذیرش نتایج انتخابات به توکایف پیغام تبریک فرستاده اند. شماری از ناظران خارجی انتخابات نظیر ناظران لهستانی نیز انتخابات قزاقستان را سالم، قانونی و شفاف اعلام نموده اند.

تصاویری از اعتراضات روز گذشته قزاقستان

این مواضع در حالی صورت می گیرد که از روز گذشته تجمعات اعتراضی متعددی در شهرها و مناطق مختلف قزاقستان، به ویژه شهرهای نورسلطان و آلماتی برگزار گردیده بود. به همین دلیل، تظاهرکنندگان به عدم برگزاری انتخابات دموکراتیک و شفاف اعتراض داشتند. با ورود گسترده نیروهای امنیتی به این مساله، شمار زیادی از معترضین که تعداد آن ها به بیش از 100 نفر هم در گزارش ها می رسد، بازداشت شدند. در میان بازداشت شدگان خبرنگار رادیو آزادی، وابسته به ایالات متحده نیز به چشم می خورد. فعالین غربی در شبکه های اجتماعی اظهارات زیادی در مورد این اعتراضات و برخورد نیروهای امنیتی قزاق با معترضین مطرح نموده اند و به نظر می رسد با انتها این انتخابات این فشارها همچنان ادامه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش خبرنگاران، خاتمه انتخابات قزاقستان با پیروزی شکننده 70 درصدی توکایف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران، خاتمه انتخابات قزاقستان با پیروزی شکننده 70 درصدی توکایف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید