پیام سیدعباس صالحی به مناسبت روز خیام

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بزرگداشت روز ملی خیام پیامی صادر کرد.

پیام سیدعباس صالحی به مناسبت روز خیام

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ فیسی بوک، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بزرگداشت روز ملی خیام پیامی صادر کرد.

در متن پیام سیدعباس صالحی آمده است:

در آسمان پرستاره تاریخ تمدن و اندیشه ایران، حکیم خیام نیشابوری نامی آشنا برای عموم ایرانیان و هفت اقلیم دنیا است. اگر نگوییم خیام دنیای ترین شناسنامه ما ایرانیان است، دست کم یکی از نماد های هویت بخش و معرّف فرهنگ و اندیشه ایرانی در سراسر گیتی است.

او که در شهر دانشمندپرور نیشابور پا به عرصه وجود گذاشت، با استفاده از فضای مساعد و مستعد علمی و فرهنگی آن دیار، بالیدن گرفت و فرصت کم نظیری یافت تا به اعماق فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی راه پیدا کند و در عرصه دانش به جایگاهی رفیع دست یابد.

آزاداندیش آزاده ای که از یک سو قله های ریاضیات و نجوم را فتح کرد و از سوی دیگر در ادبیات و عرفان جایگاهی درخور یافت و معنایی دیگر به زندگانی بخشید. شاید در نگاه نخست، دوگانه ها و چندگانه های ابعاد شخصیتی و روحیات حکیم عمر خیام، ما را به ورطه تردید سوق دهد و در جهت شناخت ابعاد وجودی این دانشمند کم نظیر دچار گمراهی کند، امّا همین ابعاد چندگانه متنوع، به وحدتی می انجامد که نشانگر آرامش رازآلود در زندگانی خیام است. از رسالات او در فلسفه، ریاضی، هندسه، حکمت، عرفان و موسیقی و از نوروزنامه تا رباعیات، همه و همه پیام واحدی را بازگو می کند. خیام در کنار وجوه علمی و دانش بالای خود در هندسه و ریاضیات که در ظاهر خشک و بی رنگ است، در حوزۀ عرفان، ادبیات و شعر از چنان شور و رنگی برخوردار است که راز های این دنیای فانی و زودگذر را بر ما آشکار و آشنا می سازد.

خیام از آمد و شد این دنیا، اکنون را کشف کرده است و به ما می آموزد که دم را غنیمت شمریم و قدر فرصت های امروز زندگی را بیشتر بدانیم. کشف اکنون، روح شوریده ای از خیام ساخته و سفر های متنوع او از عالم فلسفه به عرفان و از هندسه و ریاضیات به نجوم و عدم توقف در یک منزل را ممکن و میسور ساخته است. تردیدی نیست که پیمودن این مراحل و حالات مختلف تنها از یک جان رسته از تعلقات دنیا ساخته است. آثار خیام، ترجمانی روان و گویا از رها شدن از بند ها و قیود دنیای فانی و آیینه ای تمام نما برای انسان های آزاده ای است که از بند تن رها شوند و گوهر جان را بیابند و همچون خیام در دنیا جان و اندیشه جاودان شوند.

نکوداشت هرساله این دانشمند بزرگ عالم اسلام، فرصت مغتنمی است که از دانش و نگرش خیام که نیاز دنیای امروز است و شرایط اخیر حاکم بر دنیا و شیوۀ زیست پساکرونایی اهمیت آن را دوچندان ساخته، بهره جسته و قدر امروز را بیشتر بدانیم.

فرا رسیدن 28 اردیبهشت سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری را گرامی داشته و از درگاه خداوند منان رسیدن به روز های روشن و فردا هایی بهتر را برای ایران و ایرانیان آرزومندم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پیام سیدعباس صالحی به مناسبت روز خیام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام سیدعباس صالحی به مناسبت روز خیام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید