دستگاه معین ضخامت لایه ها در مقیاس نانومتری فراوری شد

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، شرکت نانو پژوهان راگا دستگاه پروفایلومتر برای تعیین ضخامت لایه های نازک ارائه می نماید. این دستگاه قادر است میزان زبری سطح را نیز با دقت در حد نانومتری تعیین کند.

دستگاه معین ضخامت لایه ها در مقیاس نانومتری فراوری شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ فیسی بوک، پروفایلومتر یکی از ضروری ترین دستگاه ها در آزمایشگاه های لایه نازک است، از این رو شرکت نانو پژوهان راگا اقدام به فراوری و عرضه این دستگاه به بازار نموده است. ارتفاع مشخصه های سطحی که این دستگاه می تواند اندازه گیری کند از 10 نانومتر تا 1 میلی متر متغیر است.

شعاع نوک پروب نیز می تواند از 20 نانومتر تا 50 میکرومتر تغییر کند. همچنین، رزولوشن افقی به سرعت اسکن و نرخ نمونه برداری از سیگنال ها وابسته است. نیروی وارده از پروب به سطح نمونه می تواند از 1 تا 50 میلی گرم متغیر باشد. یکی از مزیت های قابل توجه این دستگاه آن است که، چون در مد تماسی کار می نماید، داشتن اطلاعاتی از جنس لایه و زیرلایه ای که قرار است پروفایلومتری گردد، اهمیتی ندارد.

پروفایلومتر ابزاری برای اندازه گیری پروفایل سطحی است که به یاری آن می توان بعضی مشخصه های سطحی نظیر زبری، انحنا، برآمدگی و فرورفتگی های سطحی را مشخص کرد؛ بنابراین از نظر کاربرد، می توان این دستگاه را با میکروسکوپ های پروبی روبشی نظیر AFM قیاس کرد. یک تفاوت مهم آن است که در میکروسکوپ های AFM توپوگرافی معمولا به صورت سه بعدی رسم می گردد، در حالی که در پروفایلومتر آنالیز مشخصه های سطحی در یک بعد و نتیجه نهایی به صورت پروفایل دوبعدی رسم می گردد.

رسم پروفایل سطحی فقط در یک بعد هر چند اطلاعات کمتری نسبت به توپوگرافی های سطحی ارائه می دهد، اما در واقع، برای بسیاری از کاربرد ها در حوزه هایی نظیر میکروالکترونیک، اپتیک، صنایع رنگ سازی، صنایع آبکاری، لایه نشانی، زیست شناسی، پزشکی و داروسازی داشتن اطلاعات به صورت پروفایل دوبعدی کفایت می نماید؛ بنابراین احتیاجی به استفاده از روش پرهزینه تر و وقت گیرتر توپوگرافی با میکروسکوپ های AFM نیست.

شرکت نانو پژوهان راگا در سال 1393 با کادری مجرب از اعضای هیئت علمی دانشگاه های تهران و تربیت مدرس و دانش آموختگان این دانشگاه ها فعالیت خود را شروع کرد. این شرکت در زمینه های مختلف فناوری نانو از قبیل ساخت تجهیزات و ارائه خدمات در حوزه سنتز نانومواد مشغول به کار است. با این وجود ماموریت اصلی این شرکت ساخت تجهیزات دقیق به منظور مشخصه یابی ویژگی های سطح است. در این راستا شرکت نانو پژوهان راگا در راستای مرتفع کردن احتیاج محققان و جوامع علمی اقدام به طراحی، ساخت و ارائه تجهیزاتی از قبیل پروفایلومتر بسیار دقیق نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دستگاه معین ضخامت لایه ها در مقیاس نانومتری فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه معین ضخامت لایه ها در مقیاس نانومتری فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید