آمریکا توان فعال سازی مکانیسم ماشه را ندارد، ترامپ 2 راه نجات دارد

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، شکست های پی در پی واشنگتن در قبال ایران و موضوع ناتوانی در به کارگیری مکانیسم ماشه موضوعی بود که چند استاد دانشگاه آمریکا نیز به خوبی به تشریح آن پرداختند.

آمریکا توان فعال سازی مکانیسم ماشه را ندارد، ترامپ 2 راه نجات دارد

به گزارش خیرگزاری وبلاگ فیسی بوک، موضوع نزدیک شدن به پایان تحریم های تسلیحاتی ایران و تلاش آمریکا برای تمدید این تحریم ها و همچنین به کارگیری مکانیسم ماشه علیه ایران به سوژه داغ این روزها تبدیل شده است. مکانیسمی که به باور برخی از کارشناسان یک اصطلاح کاملا تبلیغاتی و خودساخته ای است که فقط مصرف داخلی دارد تا بتوانند استدلال کنند که واشنگتن تمامی جنبه ها را در نظرگرفته و به سادگی می تواند تمام تحریم ها را علیه ایران احیا کند. اما باید در نظر داشت ادعاهایی که در این زمینه مطرح می شود اینگونه نیست و فعال سازی آن به این آسانی نیست و دارای فرایندی پیچیده و حقوقی است. از همین رو بخشیدن وجاهت حقوقی به این موضوع می تواند باوری اشتباه را بین همه جا بیندازد چرا که عملا چیزی به نام مکانیسم ماشه وجود ندارد که آمریکا بتواند به راحتی آن را با یک اشاره فعال کند. اظهارت چهره های سیاسی و استادان دانشگاه آمریکایی که در ادامه آن را می خوانید نیز گواه بر همین موضوع است و به خوبی کج راهه واشنگتن را در این بین ترسیم می کند.

مارک اوته: آمریکا توان فعال سازی مکانیزم ماشه را ندارد/ سفر گروسی به ایران قدمی برای اعتمادسازی بود

به همین دلیل چند استاد دانشگاه آمریکا و یک مقام اروپایی در گفتگو با ایلنا به بررسی موقعیت کنونی این کشور و سیاست های آن در قبال جمهوری اسلامی ایران پرداختند. در ابتدا مارک اوته دیپلمات بلژیکی است که پیش از این کننده ویژه اتحادیه اروپا در فرایند صلح خاورمیانه بوده است و در حال حاضر به عنوان مدیرکل انستیتوی اگمونت خدمت می کند در گفتگویی گفت: برجام بخاطر خروج ایالات متحده از توافق، در معرض تهدید و خطر است اما همه طرف های دیگر برای حفظ آن قاطعانه ایستاده اند. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به جز ایالات متحده، همانطور که اقدام اخیر در شورا نشان داده است خواهان دوام برجام است. سرنوشت نهایی آن به نظر من به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بستگی خواهد داشت. اگر بایدن برنده شود، این احتمال وجود دارد که یک سازش کارآمد برای بازگرداندن ایالات متحده به برجام ایجاد شود.

وی در ادامه در ورد توانایی و امکان ایالات متحده برای فعال سازی مکانیسم ماشه گفت: ایالات متحده قدرت فعال کردن اسنپ بک را ندارد.تلاش آنها در شورای امنیت با عدم پیروزیت در ازمان ملل پایان یافت. اما آنها مطمئناً می توانند تحریم های یک جانبه علیه ایران را اعمال کنند. سایر طرفین توافق نامه این وظیفه را بر عهده خواهد داشت که راه هایی برای دور زدن آنها پیدا کنند. این به آن معنا نیست که همه آنها اقدام به فروش سلاح یا تجهیزات وابسته نظامی به تهران می کنند.

اوته همچنین سفر گروسی به ایران را قدمی برای اعتمادسازی دانست و گفت: آژانس نشان داد روابط مثبت با ایران در اولویت واقع شده است.

متیو آنتونی: آمریکا حق ندارد ادعایی در خصوص بندهای برجام داشته باشد/ شکست تحقیرآمیز در شورای امنیت، حقانیت ادعای ایران را نشان داد

متیو آنتونی استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه کرنل نیز در خصوص مکانیسم ماشه گفت: این مکانیسم امکانی برای اعضای برجام است.پس از خروج از برجام،ایالات متحده دیگر حق ندارد ادعایی در خصوص بندهای برجام که مربوط به اعضای برجام است، داشته باشد و نمی تواند از بندهای برجام استفاده کند. این ادعای ایران که آمریکا حق استفاده از مکانیسم های پیش بینی شده در برجام را ندارد در نشست شورای امنیت اثبات شد و شکست تحقیرآمیز در شورای امنیت این حقیقت را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: حتی نزدیکترین متحدان ایالات متحده (به استثنای جمهوری دومنیکن) از به رسمیت شناختن چنین حقی امتناع کردند و آنها همواره مخالف خروج آمریکا از این توافق و خواهان حفظ برجام بودند و با رد درخواست آمریکا این موضوع را نشان دادند. این ادعا آنقدر بی اساس است که جان بولتون که یکی از افراطی ترین تندروها نسبت به ایران و منتقد دیرینه برجام است نیز اذعان می کند که ایالات متحده نمی تواند از توافق خارج شود و هنوز هم توقع داشته باشد تا از امتیازهای برجام برخوردار شده و بخواهد در آن ایفای نقش کند.

متیو آنتونی همچنین اضافه کرد: من اعتقاد ندارم که آمریکا برای متقاعد کردن سایر کشورها برای ایجاد توافق فعالسازی مکانیسم ماشه برجام پیروز می شود، این نکته را نباید فراموش کرد که ایالات متحده به راحتی دست از تلاش در این زمینه برنمی دارد. ایالات متحده هنوز هم می تواند از نفوذ اقتصادی خود استفاده کند و این کار را برای سایر کشورها سخت می کند تا تحریم های ایران را کاهش دهند.

ادوارد رودز: ایالات متحده برای حفظ ائتلاف های بین المللی تضعیف شده/ جامعه آمریکا توجیه ترامپ برای فعال سازی مکانیزم ماشه را خالی از فکر می داند

در ادامه ادوارد رودز،استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه جرج میسون آمریکا در خصوص رفتار متناقض آمریکا برای اعمال تحریم و همزمان درخواست مذاکره برای ایران گفت:ترامپ هیچ مسئله ای برای دستیابی به هرگونه راهکار بر اساس مذاکره ندارد، اما بعید است با هر چیزی که مخالفان سیاسی وی می توانند به عنوان امتیاز دادن به ایران توصیف کنند،موافقت کند. ترامپ تا حدودی دگرهراس است و تمام جهان خارج را ذاتاً خصمانه، تهدیدآمیز و غیرقابل اعتماد می بیند. وی با وجود صحبت از مذاکره همچنان ایران را دشمن غیرقابل تحمل خود می داند.

این استاد دانشگاه در ادامه با توجه به عملکرد ترامپ در بخش های مختلف گفت که خلق و خوی ترامپ از نظر بخش بزرگی از مردم آمریکا مناسب ریاست جمهوری نیست واگر انتخابات همین امروز برگزار شود، ترامپ بازنده است.

رودز در ادامه اضافه کرد: من گمان می کنم دو چیز وجود دارد که می تواند در این مقطع به پیروزی رئیس جمهور ترامپ منجر شود؛ اولین مورد، از دست رفتن سلامتی بایدن است؛ مثلاً در حد سکته مغزی یا حمله قلبی. مورد دوم هر نوع حمله تروریستی به ایالات متحده یا آمریکایی های خارج از کشور یا هرگونه حمله به نیروهای نظامی آمریکایی خواهد بود. چنین رویدادی پایگاه ترامپ را تقویت می کند و در عین حال بسیاری از رأی دهندگان متزلزل را هم متقاعد می کند که شاید ادعای رئیس جمهور درست باشد؛ اینکه جهان واقعاً مکانی ضدآمریکایی است همانطور که رئیس جمهور ادعا می کند.

این استاد دانشگاه در خصوص ادعاهای آمریکا برای راه اندازی مکانیسم ماشه گفت: به نظر می رسد توانایی ایالات متحده برای حفظ ائتلاف بین المللی جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی تضعیف شده است و پاسخ اعضای شورای امنیت سازمان ملل به شدت نشان می دهد که بیشتر جامعه بین المللی استدلال ترامپ برای راه اندازی مکانیسم ماشه را غیرقابل اطمینان می دانند. همچنین به نظر می رسد بخش عمده ای از مجامع حقوقی، دانشگاهی و سیاست خارجی ایالات متحده توجیه ترامپ برای راه اندازی مکانیسم ماشه را از نظر فکری تهی می دانند. این موضع به دلیل خروج ترامپ از برجام است، بعید است که ترامپ بتواند اعضای شورای امنیت را قانع کند.

وی در خصوص آینده برجام گفت: با توجه به اتفاقاتی که از زمان خروج ایالات متحده از برجام رخ داده، بعید نیست که ایالات متحده به سادگی دوباره به توافق برشود. زمان، موضوعات جدیدی را مطرح کرده و موضوعات قدیمی را تغییر داده است. با این وجود احتمالاً اگر بایدن کرسی ریاست جمهوری را به دست آورد و به ویژه اگر دموکرات ها هم کنترل سنا را به دست آورند، آنها علاقه مند به مذاکره در خصوص موضوعات مشابه برجام خواهند بود. احتمالاً این امر نیازمند حسن نیت هر دو طرف برای مقابله با اوضاع است.

کرک دورسِی:آمریکا قدرت فعال سازی مکانیزم ماشه را ندارد/ رابطه خوب آژانس و ایران منوط به ماندن تهران در برجام است

کرک دورسِی، استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل و تاریخ دانشگاه نیوهمپشایر نیز در گفتگویی در خصوص فعال سازی مکانیسم ماشه گفت: ایالات متحده نمی تواند کشورهای دیگر در برجام را وادار کند که تحریم ها را احیا کنند. سایر کشورها همگی روشن کرده اند که با چنین اقدامی مخالف هستند و من فکر نمی کنم که ایالات متحده قدرت این کار را داشته باشد که هر یک از آنها را مجبور به حمایت از چنین تحریم هایی کند. جدا از اینکه آیا می تواند اسنپ بک را فعال کند، آن هم وقتی از آن خارج شده است، این به آن معنی است که دیگر این امکان را ندارد که سایر اعضا را مجبور به بازگرداندن چنین تحریم هایی کند.

وی در ادامه در خصوص تعهدات هسته ای ایران گفت: ایران همچنان در توافق با دیگر کشورها باقی مانده است و این حق را دارد که از توافقنامه خارج شود، اما انجام این کار ممکن است باعث شود طرف های دیگر از تحریم های مدنظر آمریکا حمایت کنند. دولت ایران یک انتخاب سخت دارد؛ آیا باید به این امید که سایر کشورها می توانند با ایالات متحده رایزنی کنند تا آن را دوباره به توافق برگردانند، در یک توافق بمانند؟ یا باید بگوید که بدون ایالات متحده، این توافق بی ارزش است؟ به نظر من روشن است که ایران باید برای تصمیم گیری تا انتخابات ایالات متحده صبر کند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد در خصوص سفر گروسی به ایران نیز گفت: گروسی یک هدف اصلی برای کاهش تسلیحات هسته ای دارد و فکر می کنم وی نگران است که ایران تصمیم به خروج از برجام بگیرد. من فکر می کنم که او می خواهد دیدگاه خود در خصوص آینده همکاری با جو بایدن به عنوان رئیس جمهور را توضیح دهد و گمان می کنم که وی همچنین می خواهد روشن کند که رابطه خوب بین آژانس بین المللی انرژی هسته ای و ایران به این بستگی دارد که ایران در برجام بماند و صبر نشان دهد و با وجود اینکه ایالات متحده توافق را نقض کرده است، لزوماً به نفع ایران نیست که از آن خارج شود. سفر گروسی به ایران در میانه بحران کرونا نشان دهنده اهمیت حفظ برجام برای آژانس است.

دروسی در پایان در خصوص آینده برجام هم گفت: آینده برجام تا حد زیادی به انتخابات ایالات متحده در ماه نوامبر بستگی دارد. جو بایدن سعی خواهد کرد آن را بازسازی کند یا چیزی که بسیار نزدیک به آن باشد را ایجاد کند. به نظر می رسد که بایدن در انتخابات پیروز شود، بنابراین فکر می کنم تا اوایل سال آینده نسخه جدیدی از برجام را خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:

منطق زور ترامپ بالاتر است یا حقوق بین الملل؟

شکست بی سابقه آمریکا در شورای امنیت چطور رقم خورد؟

دیاکو حسینی: بندی به نام مکانیسم ماشه در قطعنامه 2231 وجود ندارد

23311

منبع: خبرآنلاین

به "آمریکا توان فعال سازی مکانیسم ماشه را ندارد، ترامپ 2 راه نجات دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا توان فعال سازی مکانیسم ماشه را ندارد، ترامپ 2 راه نجات دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید