انتشار گزاره برگ نامه ظریف به رییس شورای امنیت در مورد استفاده از مکانیسم ماشه

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، متن فارسی گزاره برگ نامه دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به رییس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد منتشر شد.

انتشار گزاره برگ نامه ظریف به رییس شورای امنیت در مورد استفاده از مکانیسم ماشه

در این گزاره برگ که صبح روز جمعه از سوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران منتشر شد، آمده است :

هیچ گاه عبارت اسنپ بک در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و یا در قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد استفاده نشده است. بلکه، آمریکا به تعمد از این کلمه برای القای سرعت و اتوماتیک بودن استفاده کرده است. جمله بندی در قطعنامه مزبور چنین است که احیای مفاد قطعنامه های لغوشده که نیازمند فرایند زمانبر دقیق - با هدف حفظ برجام و نه نابودی آن - است.

آمریکا هیچ حقی برای احیای مفاد قطعنامه های لغوشده علیه ایران به دلایل زیر ندارد:

1. آمریکا با صراحت مشارکت در برجام را خاتمه بخشید

ترامپ در تاریخ 8 مه 2018 دستور خود مبنی بر خاتمه عضویت آمریکا در برجام را صادر کرد و دولت وی اقدامات گسترده ای به منظور خاتمه بخشیدن به عضویت آمریکا و اعمال مجدد تحریم ها را بکار گرفت.

پمپئو در سخنرانی خود در بنیاد هریتیج در 21 مه 2018: رئیس جمهور ترامپ مشارکت آمریکا در برنامه جامع اقدام مشترک را خاتمه بخشید.

دولت آمریکا در 11 مه 2018 به تمامی مشارکت نمایندگان در برجام اطلاع داد که این کشور دیگر مشارکتی در نشست ها و فعالیت های مرتبط با برجام نخواهد داشت.

واژه مشارکت صرفا یک عنوان ساده تشریفاتی نیست؛ بلکه، این واژه مستلزم مشارکت در فعالیت و اجرای وظایف، حقوق و تعهدات منطبق با توافقات پیشین است. از این رو، آمریکا از هیچ وجهی در برجام مشارکت ندارد.

2. آمریکا رسماً هرگونه حقی برای استفاده از سازوکار حل اختلاف را منتفی کرده است

مقامات آمریکایی اعتراف کرده اند که آن ها دیگر حقی برای استفاده از مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت ندارند:

o جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی، در سخنان خود در 8 مه 2018: ما از این مفاد قطعنامه 2231 استفاده نمی کنیم، به این دلیل که ما از توافق خارج شدیم.

o جان بولتون در مقاله ای در روزنامه وال استریت ژورنال مورخ 16 اوت 2020: حامیان توافق استدلال می نمایند که واشنگتن که از توافق خارج شده است و هیچ جایگاهی برای استناد به مفاد آن ندارند. آن ها درست می گویند.

o برایان هوک در گفتگو با وبلاگ فیسی بوک در 20 دسامبر 2019: ... ما دیگر در توافق حضور نداریم و لذا طرف هایی که در این توافق همچنان حضور دارند باید تصمیم بگیرند که آیا قصد دارند از سازوکار حل اختلاف استفاده نمایند یا خیر.

o دولت ترامپ امید داشت که خروج از برجام و فشار حداکثری به تغییر رژیم، تسلیم ایران، یا خروج ایران از برجام منجر شود. آمریکا پس از ناکامی در این سیاست خود - که به دلیل مشورت های غلط اتخاذ شد، هم اکنون در غایت سوء نیت تلاش دارد فرصت طلبانه به سازوکاری متوسل شود که بیش از 2 سال قبل برای همیشه از آن صرف نظر کرده است.

پاراگراف 11 قطعنامه 2231 که آمریکا را به عنوان عضو برجام شناسایی کرده است صرفا شرایط زمان تصویب قطعنامه را بیان کرده و معنای دیگری ندارد.

کلیه اعضای باقی مانده برجام یعنی اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، تصریح کرده اند که اطلاعیه و تصمیم آمریکا، باطل و غیرمعتبر است.

3. نقض های قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط آمریکا و فقدان حسن نیت

دولت ترامپ هیچ گاه با حسن نیت - به عنوان قاعده بنیادی روابط بین الملل - عمل نکرده است.

پاراگراف دوم اجرایی قطعنامه 2231 شورای امنیت از همگان خواسته است تا از اتخاذ اقدامات مغایر با اجرای تعهدات برجامی اجتناب نمایند.

آمریکا با خروج یک جانبه از برجام و اعمال مجدد تحریم ها و همچنین مجازات آن هایی که به قطعنامه پایبند بوده اند، برجام و قطعنامه 2231 را نقض کرده است.

دبیرکل ملل متحد در سخنان مورخ 26 ژوئن خود در شورای امنیت پیرامون اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت: ... لغو تحریم ها که اجازه به عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی می دهد، بخش اساسی توافق است. تا کنون ترامپ بیش از 145 مرتبه علیه ایران تحریم هایی را اعمال کرده است. وی همچنین تصمیم به عدم تمدید معافیت های مرتبط با پروژه های هسته ای گرفت که به تعبیر دبیرکل ملل متحد همچنین احتمالا توانایی جمهوری اسلامی ایران را برای اجرای مفاد مشخصی از برجام و قطعنامه مختل می سازد.

دیوان بین المللی کیفری در نظر مشورتی 1971 در موضوع نامیبیا با صراحت تاکید داشت: یکی از اصول بنیادین حاکم بر روابط بین المللی مستقر این است که طرفی که تعهدات خود را نادیده گرفته یا محقق نمی سازد، نمی تواند ادعای حقوق منبعث از آن روابط را برای خود داشته باشد.

ایالات متحده آمریکا نمی تواند از اقدام غیرقانونی خود بهره ببرد.

4. تلاش های ایران با حسن نیت در اجرای کامل برجام

تصمیم ترامپ برای خاتمه دادن به مشارکت آمریکا در برجام مبتنی بر حتی یک مورد نقض تعهدات از سوی ایران نبوده است.

حتی پس از خروج آمریکا، ایران برای یک سال تمام، برجام را به صورت کامل اجرا نمود که در 15 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفت.

ایران چندین دور از سازوکار حل اختلاف برجام استفاده کرد ولی به دلیل عدم حصول نتیجه مثبت، از حق خود ذیل پاراگراف های 26 و 36 برجام برای اجرای اقدامات جبرانی و توقف اجرای بخشی از تعهدات خود استفاده کرد.

اقدامات جبرانی ایران هیچ تاثیری بر نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی نداشته است؛ از این رو، هرگونه ادعا مبنی بر مخاطرات اشاعه هسته ای بی معنا است.

5. جمع بندی: اطلاعیه آمریکا غیرقابل پذیرش است

سازوکار حل اختلاف صرفا در اختیار اعضای واقعی برجام واقع شده است - و نه عضو ابتدایی که بعدا کناره گیری کرده و با اراده و صراحت تصمیم به خاتمه مشارکت گرفته و بصورت فعال درصدد تخریب این توافق بوده است و متعاقبا، این عضو سابق کلیه امتیازها و مزایای عضویت را برای خود منتفی کرده است.

شورای امنیت باید مانع سواستفاده یکجانبه و غیرقانونی آمریکا - به عنوان ناقض مستمر و وقیح قطعنامه 2231 شورای امنیت - از سازوکار حل اختلاف قطعنامه ای شود که این کشور هدف اعلانی خود را نابودی همین قطعنامه و در نتیجه تخریب اقتدار شورای امنیت و ملل متحد اعلام کرده بود.

مردم ایران از شورای امنیت انتظار دارند تا آمریکا را به دلیل آسیب های جبران ناپذیری که - صرفا به دلایل بزرگنمایی شخصی یا منافع سیاسی داخلی - به مردم ایران تحمیل کرده است، وادار به پاسخگویی کند.

312 310

منبع: خبرآنلاین

به "انتشار گزاره برگ نامه ظریف به رییس شورای امنیت در مورد استفاده از مکانیسم ماشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار گزاره برگ نامه ظریف به رییس شورای امنیت در مورد استفاده از مکانیسم ماشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید