واکنش متفاوت روسیه و انگلیس به عبور ایران از سقف 300 کیلوگرم ذخایر اورانیومی

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، وزیر امور خارجه انگلیس و معاون وزیر امور خارجه روسیه به گذشتن ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف تعیین شده در برجام واکنش نشان دادند.

واکنش متفاوت روسیه و انگلیس به عبور ایران از سقف 300 کیلوگرم ذخایر اورانیومی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فیسی بوک، سرگئی ریابکوف معاون سیاسی وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در واکنش به عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف مشخص شده در برجام، با ابراز تأسف گفت که نباید آن را بیش از حد بزرگ کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه روسیه که در اندیشکده والدای در مسکو صحبت می کرد، در این رابطه خاطرنشان ساخت: این واقعیت که ذخایر اورانیوم ایران از آستانه 300 کیلوگرم عبور کرده، باعث تأسف است اما نباید آن را بیش از حد بزرگ کرد.

وی با اشاره تلویحی به انجام نشدن تعهدات سایر طرف های برجام در قبال ایران افزود: این اتفاق را باید پیامد طبیعی همه رخدادهایی دانست که باعث رقم خوردن چنین شرایطی شدند.

ریابکوف در ادامه تأکید کرد: مسکو از همه طرف ها می خواهد که خویشتن داری نشان دهند. طرف های اروپایی برجام نباید بر تنش ها بیفزایند و ایران نیز باید همانند گذشته، در خصوص عمل به تعهدات خود به آژانس بین المللی انرژی اتمی با نهایت مسئولیت رفتار کند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین بر ضرورت پرهیز از رفتارهای هیجانی به منظور جلوگیری از افزایش ناگهانی تنش ها تأکید کرد.

وزیر خارجه انگلیس: عمیقاً از نقض تعهدات هسته ای ایران نگرانیم

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس نیز بعد از ظهر روز دوشنبه با انتشار پیامی در حساب کاربری رسمی نوشت: اعلامیه ایران مبنی بر نقض تعهدات این کشور ذیل توافق هسته ای عمیقاً باعث نگرانی ما شده است. انگلیس متعهد است که به اجرای مؤثر توافق کمک کند و از همه ابزارهای دیپلماتیک برای کاهش تنش های منطقه ای بهره گیرد. ما از ایران می خواهیم که از هرگونه اقدام دیگری که این کشور را از برجام دور می کند، بپرهیزد و به تعهداتش بازشود.

این مقام بلندپایه انگلیسی در حالی ایران را به عمل به تعهدات ذیل برجام فراخوانده که کاهش تعهدات برجامی ایران در واقع به معنی نقض برجام از سوی ایران نبوده و واکنشی به کوتاهی سایر طرف های برجام در عمل به تعهداتشان در قبال ایران بوده است.

ایران بیش از یک سال به طرف های دیگر برجام به ویژه طرف های اروپایی فرصت داد تا به به این تعهدات عمل کنند و منافعی که ذیل برجام برای ایران تعریف شده است را فراهم سازند. اما پس از اینکه نشانه ای از تلاش جدی آنها برای عمل به تعهداتشان مشاهده نکرد، تصمیم دیگری گرفت.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای گفت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شد، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام کنند.

تهران به همین دلیل 30 اردیبهشت ماه گفت قصد دارد میزان تولید اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان قبلی افزایش دهد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز روز دوشنبه 27 خرداد در یک نشست خبری در محل تأسیسات آب سنگین اراک با اشاره به تصمیمات اخیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که از زمان چهار برابر شدن ظرفیت، تولید اورانیوم 3.67 درصد افزایش یافته و تا روز پنج شنبه ششم تیرماه از سقف مشخص شده در برجام عبور خواهد کرد.

مقامات ایرانی تصریح کرده اند که ایران تنها زمانی اجرای تعهدات پیشین خود در برجام را از سر خواهد گرفت که سایر طرف های این توافق بین المللی نیز تعهدات خود را به انجام برسانند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه 4 تیر در گفتگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون با اشاره به اینکه پایبندی ایران در برجام پس از خروج آمریکا بر مبنای وعده طرف های اروپایی برای تضمین منافع اقتصادی از جمله حل وفصل مسائل مربوط به روابط بانکی و فروش نفت بود که متأسفانه هیچ یک از آنها در مقام عمل تحقق پیدا نکرده، خاطرنشان ساخت: اگر ایران نتواند از فواید برجام بهره مند شود، بر اساس بندهای 26 و 36 برجام مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهد داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز مشخص شده در برجام (300 کیلوگرم هگزا فلوراید (UF6) و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور کرده است.

سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت: ما می توانیم تأیید کنیم که دبیرکل یوکیا آمانو به شورای حکام اطلاع داده که آژانس عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز مشخص شده [در برجام] را تأیید کرده است.

پیش از این نیز یک منبع آگاه در مصاحبه با وبلاگ فیسی بوک اعلام کرده بود به احتمال زیاد ایران از مرحله اول از سقف مشخص شده گذشته اما این امر از سوی خود ایران اعلام رسمی نخواهد شد، بلکه باید انتظار داشت در نخستین گزارش آژانس انرژی بین المللی اتمی به عنوان مرجع نظارت بر برنامه هسته ای ایران اعلام شود. .

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "واکنش متفاوت روسیه و انگلیس به عبور ایران از سقف 300 کیلوگرم ذخایر اورانیومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش متفاوت روسیه و انگلیس به عبور ایران از سقف 300 کیلوگرم ذخایر اورانیومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید