هند و ایران روز چابهار را جشن می گیرند

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، قامات هندی اعلام کردند که دهلی نو و تهران 26 فوریه (7 اسفند ماه) را که روز چابهار نامگذاری شده، در بندر راهبردی چابهار در ایران جشن خواهند گرفت.

هند و ایران روز چابهار را جشن می گیرند

به گزارش ایرنا، به نقل از نشریه اکونومیک تایمز، به گفته مقامات هندی، در مراسم گرامیداشت بندر چابهار که به صورت مشترک توسط هند و ایران برگزار خواهد شد، فرصت های تجاری و منطقه مالی در چابهار مورد معرفی قرار می گیرند.

در این مراسم یک هیات بلند پایه هندی به همراه فعالان مالی این کشور و مقامات ایران، افغانستان، آسیای مرکزی و روسیه شرکت خواهند کرد.

یک مقام ایرانی گفت: ایران میخواهد در این برنامه فرصت های بندر چابهار را به تاجران، فعالان مالی، شرکت های کشتیرانی داخلی و خارجی معرفی کند.

یکی از اهداف اصلی در بندر چابهار فراهم کردن شرایط برای ورود شرکت های بزرگ کشتیرانی به این بندر است.

ایران کنترل کامل اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار را در اختیار شرکت بنادر جهانی هند قرار داده است. بندر چابهار اولین بندر خارجی است که هند کنترل آن را دست گرفته است.

این درحالی است که ماه گذشته، هند راستا کشتیرانی میان بنادر خود و بندر چابهار را افتتاح کرد.

بر این اساس هند میخواهد در هر دو هفته محموله های خود را از بنادر مومبای، کاندلا و موندرا به ایران ارسال کند. اولین محموله هند روز یکشنبه وارد بندر چابهار شد.

انتظار می رود افغانستان نیز در یک ماه آینده اولین محموله باری خود را به وسیله بندر چابهار به هند ارسال کند.

شرکت بنادر جهانی هند در 24 ماه دسامبر(سوم دی ماه) سال 2018 در نشست توافق سه جانبه چابهار، کنترل امور اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار را به عهده گرفت.

همچنین در این روز مقامات ایرانی، هندی و افغان به صورت مشترک اولین دفتر هند را در منطقه آزاد چابهار افتتاح کردند.

فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال 2017 با حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه افتتاح شد.

بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته، دسترسی هند به افغانستان به وسیله دریا را آسان می نماید.

دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

سال گذشته هند دو محموله گندم را به وسیله بندر چابهار به افغانستان صادر کرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این راستا و گسترش ورود محموله های جهانی پیش از فعال شدن کامل بندر چابهار انجام شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "هند و ایران روز چابهار را جشن می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند و ایران روز چابهار را جشن می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید