نامزد انتخابات تونس وعده ازسرگیری روابط با سوریه داد

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، عبدالکریم الزبیدی نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس گفت، در صورت پیروزی در انتخابات، روابط کامل دیپلماتیک با سوریه را دوباره برقرار خواهد نمود.

نامزد انتخابات تونس وعده ازسرگیری روابط با سوریه داد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فیسی بوک، عبدالکریم الزبیدی وزیر دفاع و نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس امروز (دوشنبه) گفت که میان تونس و سوریه منافع مالی و اجتماعی وجود دارد.

او در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک، با بیان اینکه دو کشور در حال حاضر همکاری امنیتی دارند، گفت: تاریخ نشان می دهد که در شرایط جنگ، روابط دیپلماتیک قطع نمی گردد؛ چرا که باب صلح همچنان اصل و اساس است و رسیدن به آن نیز جز به وسیله کانال های دیپلماتیک میسر نیست. بنابراین به عقیده من قطع روابط دیپلماتیک با سوریه یک اشتباه استراتژیک بود. به خصوص اینکه دو کشور روابط تاریخی و منافع مشترک مالی و اجتماعی و همچنین همکاری های امنیتی دارند.

نامزد ریاست جمهوری تونس اضافه نمود: در سوریه نزدیک به 5000 تونسی وجود دارد؛ بنابراین در صورت پیروزی در انتخابات فورا سفارت را در این کشور برادر بازگشایی خواهم کرد. البته اکنون کنسولگری تونس در آنجا دایر است و خدمات اداری و کنسولی ارائه می دهد.

الزبیدی 69 ساله حمایت بسیاری از شخصیت های شاخص تونس و احزاب لیبرال از جمله حزب نداء تونس را با خود دارد. این حزب در انتخابات پیشین پیروز رقابت ها بود و الباجی قائد السبسی رئیس جمهور متوفی تونس از درون این حزب به پیروزی رسید.

از رقیبان اصلی وی یوسف الشاهد نخست وزیر، عبدالفتاح مورو رئیس جنبش نهضت اسلامی، المنصف المرزوقی رئیس جمهور سابق و مهدی آدینه نخست وزیر سابق تونس هستند. انتخابات قرار است در 15 ماه جاری میلادی (24 شهریور) با حضور 26 کاندیدا برگزار گردد. (جزئیات بیشتر)

روابط میان تونس و سوریه در سال 2012 و در پی بروز بحران داخلی در این کشور قطع شد؛ اما تونس در سال 2014 دفتری برای انجام امور کنسولی در دمشق بازگشایی کرد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "نامزد انتخابات تونس وعده ازسرگیری روابط با سوریه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزد انتخابات تونس وعده ازسرگیری روابط با سوریه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید