سخنگوی عبدالله:پیروزانتخابات هستیم، سخنگوی غنی:به قانون تمکین کنید

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، خبرنگاران- گروه بین الملل: اختلافاتی که از زمان انتخابات ریاست جمهوری 2014 میان اشرف غنی و عبالله عبدالله پیش آمده بار دیگردر انتخابات 2019 بروز نموده و اینبار به شکل جدی تری خود را نشان داده است.

سخنگوی عبدالله:پیروزانتخابات هستیم، سخنگوی غنی:به قانون تمکین کنید

در همین رابطه برای تحلیل و آنالیز دقیق تر فرایند سیاسی موجود در افغانستان با سخنگویان تیم های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی به مصاحبه نشستیم که ماحصل این مصاحبهها به توضیح زیر است:

شواهد نشان می دهد ما برنده انتخابات هستیم

فریدون خوزون سخنگوی تیم ثبات و همگرایی به رهبری دکتر عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در مصاحبه با وبلاگ فیسی بوک در مورد شرایط اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت بر اساس شواهد و ارزیابی هایی که تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی انجام داده؛ تیم دکتر عبدالله برنده انتخابات است و این تیم نخواهد گذاشت که انتخابات به دور دوم کشیده شود.

سخنگوی ثبات و همگرایی بازشماری آرای ریاست جمهوری را خلاف قانون انتخابات این کشور دانسته اضافه نمود: بازشماری خلاف قانون است و به همین دلیل تیم ما (ثبات و همگرایی) و سایر تیم های انتخاباتی به جز یک تیم، بازشماری آرا را تحریم نموده ایم، چون این عملکرد بر خلاف قانون است.

خوزون هشدار داد که اگر بر اساس قانون فرایند انتخابات به پیش نرود تظاهرات حامیان این تیم در تمام ولایت های افغانستان ادامه خواهد داشت و حتی بیشتر نیز خواهد شد.

سخنگوی عبدالله ضمن اذعان به این مطلب که تداوم فرایند فعلی انتخابات، اقدام های بعدی را در پی خواهد داشت به کمیسیون انتخابات هشدار داد که مسئولیت عواقب این شرایط به دوش کمیسیون انتخابات افغانستان خواهد بود.

سخنگوی تیم انتخاباتی دکتر عبدالله می گوید که تیم اشرف غنی با تقلب میخواهد انتخابات را به دور دوم بکشاند اما ما جلوی این کار را خواهیم گرفت.

وی پیرامون این موضوع گفت: تیم دولت ساز به رهبری رئیس جمهور افغانستان تقلب نموده و بازنده است و به همین دلیل میخواهد تا انتخابات را به دور دوم بکشاند اما ما می گوییم که انتخابات در دور اول برنده دارد و برنده آن تیم ثبات و همگرایی است.

سخنگوی دکتر عبدالله تیم ریاست جمهوری و کمیسیون های انتخاباتی را به تبانی با یکدیگر متتهم کرد و گفت: دولت ساز تقلب نموده و کمیسیون هم با تبانی با دولت ساز می خواهد که تقلب را مشروعیت دهد، اما ما علیه تقلب ایستاده ایم و صدای خود را بلند نموده ایم.

فریدون خوزون تأکید کرد که کمیسیون های انتخاباتی نمی توانند نتیجه غیر قانونی را اعلام نمایند و اگر چنین چیزی را اعلام نمایند برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

خوزون گفت: کمیسیون چه گونه و بر اساس کدام منطق و یا اساس و سند می خواهد نتیجه را اعلام کند، معلوم است که کی رای بیشتری آورده، 300000 آرای تقلبی باید جدا و حذف شود. معلوم نیست که این ارای تقلبی به نفع کی است.

وی در ادامه تصریح نمود: ادعای دکتر عبدالله در ارتباط با برنده شدن تیم ثبات و همگرایی مطلق نبود. اما شواهد و ارزیابی های تیم ما نشان می دهد که ما (تیم ثبات و همگرایی) برنده انتخابات ریاست جمهوری هستیم.

سخنگوی تیم انتخاباتی دکتر عبدالله از نحوه عملکرد کمیسیون انتخابات افغانستان نیز به شدت انتقاد نمود و خاطر نشان ساخت که ادامه این فرایند از سوی مردم افغانستان قابل قبول نیست.

فریدون خوزون پیرامون این موضوع گفت: تا زمانی که کمیسیون انتخابات بر اساس قانون به پیش نرود فرایند انتخابات نه برای ما و نه برای مردم و نه برای دیگر تیم های انتخاباتی قابل قبول نیست. خواست ما این است که کمیسیون قانون را مد نظر بگیرد.

سخنگوی تیم همگرایی از کمیسیون انتخابات افغانستان می خواهد که آرایی که بر اساس قانون و طرزالعمل ها باطل است را باطل اعلام کند تا زمینه برای تفتیش و بازشماری آرا فراهم شود.

به گفته خوزون خواست تیم ثبات و همگرایی این است که تعداد 300000 رأی که سالم بودن آن معلوم نیست از دور شمارش حذف شود.

خوزون گفت: اگر این فرایند به صورت قانونی به پیش رود معلوم می شود که کدام تیم تا چه اندازه رأی آورده است و بعد از آن همه طرف ها همکاری می نمایند تا انتخابات به نتیجه برسد.

خوزون گفت که تیم انتخاباتی دکتر عبدالله و مردم افغانستان نمی خواهند که به خواست یک تیم معین تن دهند: ما می گوییم که تن دادن به خواست ارگ ریاست جمهوری و یک تیم معین برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

شمارش آرا با مشکل جدید روبرو شده است

اما داوود سلطان زوی سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در مورد زمان احتمالی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به وبلاگ فیسی بوک گفت: تیم دولت ساز بیش تر از همه خواستار شفافیت در فرایند انتخابات افغانستان است. اما فشار های موجود بر روی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان باعث خواهد شد تا این کمیسیون نتواند فرایند شمارش آرا را به درستی به پیش ببرد.

سلطان زوی در ارتباط با شفافیت در فرایند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مهم این است که تیم های انتخاباتی به کمیسیون اعمال فشار ننمایند. دیده شده که برخی از مسئولین کمیسیون های ولایتی را برخی از تیم ها رد نموده اند.

سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی همچنین مدعی شد که برخی از تیم های رقیب با توسل به زور تظاهرات اعتراضی را بر علیه تیم دولت ساز برپا نموده اند.

سلطان زوی گفت اگر درک درستی از فرایند فنی استفاده از فناوری بایومتریک در بین تیم های انتخاباتی وجود داشته باشد، کمیسیون انتخابات افغانستان می تواند کار خود را به درستی به سرانجام برساند.

سلطان زوی در واکنش به ادعاهایی که گویا کشورهای خارجی در امور کمیسیون انتخابات افغانستان نفوذ نموده و دخالت می نمایند؛ گفت: فرایند انتخابات به گونه ای است که هیچگونه مداخله در نتیجه انتخابات نمی تواند تاثیر داشته باشد، چرا که در این برنامه رأی وجود دارد، ورقه رأی گیری وجود دارد، لیست رأی دهندگان وجود دارد، شواهد رأی گیری وجود دارد، صندوق ها وجود دارد، فقط و فقط اگر ما رای ها را حساب کنیم ناظرین وجود دارند و تمام پروسه در حضور تمام ناظرین انتخاباتی و نهاد ها صورت می گیرد پس به همین دلیل بازدید اعضای سفارت خانه ها و نمایندگان کشورهای مختلف در صورتی که کمیسیون به صورت مستقل کار خود را به پیش می برد هیچ تاثیری نخواهد داشت.

سلطان زوی می گوید که خواسته تیم انتخاباتی دولت ساز به رهبری اشرف غنی رئیس جمهور این کشور این است که تمام مسائل بر اساس اصول و قوانین انتخاباتی افغانستان به پیش رود.

سخنگوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی خاطرنشان ساخت که بهتر است همه تیم های انتخاباتی بگذارند تمام مسائل بر اساس قانون حل شود و در اخیر کمیسیون انتخابات این کشور برنده انتخابات را معرفی کند.

سلطان زوی در این ارتباط توضیح داد: در حالت فعلی برای هر بخش پیش بینی وجود دارد و در قانون و طرز العمل های انتخاباتی افغانستان برای برطرف هر چالش راهکار سنجیده شده است. بهتر است بگذاریم که قانون کار خود را انجام دهد و همه آرا تفکیک شود. خود کمیسیون اعلام می نماید که کدام تیم تا چه اندازه رأی دارد.

سخنگوی تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی انجام تقلب در انتخابات افغانستان را به کلی رد نکرد؛ اما تصریح نمود: ما نمی گوییم که انتخابات چگونه بوده یا نبوده (تقلب اجرا شده یا نگرفته) ما به عنوان یک تیم انتخاباتی می گوییم که انتخابات صورت گرفت، در تمام انتخاباتی که در دنیا برگزاری می شود تخطی ها و کارهای غیر اصولی صورت می گیرد، آرای پاک و ناپاک وجود دارد، اما در تمام دنیا باید آرایی که برای آن شواهد کافی وجود ندارد از آرای پاک تفکیک شود.

سلطان زوی گفت که تیم دولت ساز خواستار شفافیت در انتخابات است؛ وی در این مورد تصریح نمود: ما می خواهیم تا آرای پاک مردم افغانستان حساب شود و آرای ناپاک از آن جدا شود و یگانه راه این موضوع این است که پروسه انتخابات بر روی رأی ها تطبیق شود، در طرزالعمل انتخابات برای هر موضوعی یک فرایند قانونی وجود دارد و اگر مانع تطبیق این فرایند شویم نمی توانیم آرای پاک را از ناپاک جدا کنیم ما اول از همه می خواهیم که آرای پاک مردم جدا شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سخنگوی عبدالله:پیروزانتخابات هستیم، سخنگوی غنی:به قانون تمکین کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی عبدالله:پیروزانتخابات هستیم، سخنگوی غنی:به قانون تمکین کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید