موج بعدی کرونا در پاییز می آید ، خوزستان هنوز در موج اول است

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، خبرنگاران/خوزستان سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا در خوزستان، تعداد موارد ابتلا زیاد نبود و سطح ایمنی جامعه کم بود؛ با فراهم شدن شرایط انتقال در جامعه و زمانی که در دیگر نقاط کشور بیماری فروکش کرد، تعداد بیشتری از مردم خوزستان به کرونا مبتلا شدند.

موج بعدی کرونا در پاییز می آید ، خوزستان هنوز در موج اول است

دکتر سیدمحمد علوی در گفت وگو با وبلاگ فیسی بوک، اظهار کرد: استفاده از عبارت موج برای اپیدمی بیماری ها، برگرفته از شکل امواج دریا است؛ یعنی موج بزرگی از دریا به ساحل می رسد و فروکش می کند و سپس موج بعدی می آید. در وقوع بیماری ها نیز شرایط به همین منوال است.

وی اضافه نمود: بعد از اینکه به طور ناگهانی موارد بیماری به پیک یعنی به بالاترین حد خود می رسد، به تدریج موارد بیماری کاهش می یابد که به این فرایند، پیک اول بیماری می گوییم. اگر مجددا موج بیماری تکرار شود، پیک بعدی بیماری و موج دوم اپیدمی رخ می دهد.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه تا پیش از اردیبهشت ماه هنوز پیک بیماری کرونا در خوزستان رخ نداده بود، شرح داد: زمانی که موارد بیماری در سطح کشور بالا بود، موارد ابتلا به بیماری در خوزستان تقریبا کم بود.

علوی اضافه نمود: در ابتدای شیوع ویروس کرونا در خوزستان، تعداد موارد ابتلا زیاد نبود و سطح ایمنی جامعه کم بود؛ با فراهم شدن شرایط انتقال در جامعه و زمانی که در دیگر نقاط کشور بیماری فروکش کرد، تعداد بیشتری از مردم خوزستان به کرونا مبتلا شدند.

وی گفت: در حال حاضر موارد روزانه ابتلا به این بیماری در خوزستان قابل مقایسه با مراحل ابتدایی بروز کرونا در کشور نیست. در آن دوره، شاید روزانه 10 مورد جدید مثبت در خوزستان داشتیم اما اکنون تعداد موارد جدید بیماری در سطح خوزستان روزانه به بالای 700 نفر رسیده است بنابراین خوزستان در آن زمان در موج اول بیماری نبود و اکنون موج اول بیماری را می گذرانیم.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان نمود: موج اول بیماری در سطح کشور تقریبا در اواخر بهمن ماه از قم آغاز شد. ثبت موارد مثبت در خوزستان از اوایل اسفندماه بود اما موج بیماری در خوزستان تقریبا از ششم اردیبهشت ماه آغاز شد و تا 24 اردیبهشت ماه به اوج خود رسید.

علوی ادامه داد: عدد در موج بیماری مهم نیست و این مساله بستگی به شرایط و موارد بیماری در روزهای قبل دارد. مثلا اگر در شهری هیچ مورد مثبتی نداشته باشیم اما ناگهان با چهار مورد مثبت روبرو شویم، می گوییم موج بیماری در این شهر رخ داده است. البته این شرایط، به جمعیت شهرها نیز بستگی دارد.

وی گفت: طبق پیش بینی ها با پایان این موج بیماری، در فصل پاییز همزمان با بروز بیماری های تنفسی، احتمالا شاهد موج بعدی کووید - 19 همراه با آنفلوانزا باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "موج بعدی کرونا در پاییز می آید ، خوزستان هنوز در موج اول است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج بعدی کرونا در پاییز می آید ، خوزستان هنوز در موج اول است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید