محققان جهان ادعای 2نوع ویروس کرونا را زیر سوال بردند

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، به گزارش خبرنگار مهر، هفته گذشته نتایج پژوهش گروهی از محققان چینی سروصدای زیادی به پا کرد.

محققان جهان ادعای 2نوع ویروس کرونا را زیر سوال بردند

طبق این پژوهش ویروس کرونای جدید دارای دو شاخه مجزای اس و ال است که یکی از آنها سخت تر از دیگری است و همچنین محتمل است بعضی افراد به هر دو گونه این ویروس مبتلا شوند.

این تحقیق با توجه به 103 نمونه اجرا شده بود.

در این گزارش اشاره شده بود دو نوع ویروس کرونا افراد را مبتلا می نماید و بیشتر مردم مبتلا به نمونه سخت و تهاجمی ویروس کرونا شده اند.

طبق تحقیق 70 درصد مردم به نوع تهاجمی این ویروس مبتلا شده اند. همچنین از آنجا که این ویروس جهش می یابد، بنابراین ردیابی و درمان آن سخت تر است و محتمل است بیمارانی که بهبود یافته اند دوباره به ویروس کرونا مبتلا شوند.

محققان هشدار دادند در این پژوهش تعیین شد جهش های ژنتیک فقط در بخش کوچکی از اطلاعات وجود داشته است. بنابراین تحقیقات بیشتری باید انجام گردد.

همچنین یک محقق دیگر نیز معتقد است هنگامیکه ویروس از حیوان به انسان منتقل می گردد، تغییر در آن یک امر نرمال است.

اما اکنون به نظر می رسد بعضی کارشناسان نتایج این تحقیق را قبول ندارند. به نوشته شبکه خبری abc استرالیا، ویروس ها به طور مداوم در حال جهش هستند. در حقیقت این جهش ها چنان سریع هستند که دانشمندان می توانند با استفاده از آنها مبتلایان به ویروس در نقاط مختلف دنیا را ردیابی نمایند. اما محققان تحقیق چینی ادعا نموده اند دو گونه این ویروس چنان متمایز هستند که می توان آنها را دو شاخه نامید.

این درحالی است که بعضی کارشناسان این حوزه معتقدند ادعای محققان چینی درباره کشف دو گونه از ویروس مربوط به جهش آن و همچنین اشتباه در اطلاعات مورد استفاده در این پژوهش است.

یان مکی ویروس شناس دانشگاه کویینزلند استرالیا در این باره می گوید: این تحقیق دارای مشکلاتی بنیادین از جمله چالش هایی در بعضی اطلاعات مورد استفاده است. تمایز در دو نوع ویروس به دلیل اشتباه توالی بندی است.

به گفته مکی الگوهای شناسایی شده در پژوهش محققان چینی در حقیقت تغییری نرمال در ویروس است. او در این باره می افزاید: این دو نوع ویروس تقریباً یکسان هستند. تحقیق مذکور واقعاً ضعیف است.

اسکار مک لین از دانشگاه گلاسگو نیز در این باره می گوید: از آنجا که این ویروس کرونا تازه است، حجم اطلاعات درباره آن نیز بسیار اندک است. دو ادعای اصلی که در این تحقیق مطرح شده براساس درک نادرست و تعبیر اشتباه از داده های ویروس SARS-CoV-2 به دست آمده است. تحلیل اطلاعات نیز با محدودیت های متدولوژی اجرا شده است.

از سوی دیگر نشریه ال ای تایمز در این باره می نویسد: مولفان این تحقیق اعتراف می نمایند که نتیجه گیری آنها براساس نمونه کوچکی از داده ها درباره ویروس اجرا شده است. دو نوع ویروسی که در این تحقیق به آنها اشاره شده باید در نمونه های دیگر نیز رصد شوند و تمایزهای ژنتیک آنها نیز باید با گزارش پزشکان و یادداشت های اپیدمولوژیکی مقایسه گردد.

مایک رایان یکی از مقامات سازمان دنیای بهداشت در این باره می گوید: این دونوع ویروس تفاوت هایی دارند اما در اصل یکسان هستند.

همه اینها در حالی است که بعضی محققان خواهان سلب اعتبار از تحقیق چینی ها شدند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "محققان جهان ادعای 2نوع ویروس کرونا را زیر سوال بردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان جهان ادعای 2نوع ویروس کرونا را زیر سوال بردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید