زندان های وحشتناک عربستان و محاکمه های ناعادلانه

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، اوضاع وحشتناک زندانیان در عربستان به ویژه زندانیان آزادی بیان از دوره ولیعهدی محمد بن سلمان بسیار وخیم تر از گذشته شده است.

زندان های وحشتناک عربستان و محاکمه های ناعادلانه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فیسی بوک به نقل از پایگاه خبری العهد، محمدبن سلمان ولیعهد عربستان٬ هر صدای مخالفی را خفه می نماید. او هرکسی را که بخواهد عزل می نماید٬ هرکه را بخواهد زندانی می نماید و هرکه را بخواهد دستگیر می نماید. همه کارها آنطور که بن سلمان بخواهد پیش می رود٬ هرکه را بخواهد می کشد٬ هرچه بخواهد می خرد یا می فروشد و هیچ مانعی در برابر او نیست. ولیعهد عربستان با رفتارهای خود٬ حقوق و نظرات و مطالبات دیگران را به رسمیت نمی شناسد. بنابراین بهترین راهکار برای وی ساکت کردن و حذف مخالفانش است.

افزایش تعداد اعدام ها از زمان ولیعهدی بن سلمان در عربستان

وضعیت آزادی ها در عربستان بسیار پیچیده است. فعالان در عربستان مدت هاست که از خفگان و آزار در این کشور شکایت دارند؛ اما از زمان شروع دوره پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز٬ میزان اعدام ها و محاکمه های ظالمانه در حق زندانیان آزادی بیان و شرکت نمایندگان در تحرکات صلح آمیز به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. این درحالی است که محمد بن سلمان بعد از قرار دریافت در صندلی ولایت عهدی٬ ادعای اصلاحات نموده بود. فقط سال جاری در عربستان 164 حکم اعدام اجرا شده و میزان دستگیری های خودسرانه از مرز ده ها نفر گذشته است. در سال 2016 دولت عربستان 153 شهروند خود را با محاکمه های ناعادلانه اعدام کرد. علاوه بر آن٬ در سال 2017 بیش از 100 زندانی اعدام و نیز صدها تن از روحانیون و دانشگاهیان و نویسنده ها نیز در این کشور زندانی شدند٬ ضمن اینکه ده ها نفر از فعالان زن و حقوق بشر در سال 2018 دستگیر و شکنجه شده و ده ها تن دیگر در معرض اتهام قرار دریافتد.

جنایت های سازمان دهی شده ای که به دستور مقامات ارشد سعودی از سال 2015 انجام شده٬ راه را برای همه کسانی که مایل به پیوستن به تیم های جنایتکار هستند باز می نماید تا از هرکس که می خواهند به هرطریقی انتقام بگیرند.

سرویس های امنیتی وابسته به دفتر ولیعهد عربستان همگی متهم به انجام حملاتی ضد فعالان سیاسی و اجتماعی و حقوقی از جریان های مختلف و نیز شاهزاده هایی از خانواده حاکم که منبع تهدید بن سلمان محسوب می شوند و همچنین بزرگان قبایل و بازرگانانی که مقامات بخش عمده ای از ثروت های آنها را مصادره نموده اند. هستند.

در صورت عدم پاسخگویی های بین المللی٬ سرویس های بن سلمان همچنان به جنایت ها و سرکشی ها خود ادامه داده و آنها را افزایش نیز خواهند داد. به همین دلیل طه حاجی وکیل برجسته سعودی در رابطه با وضعیت وخیم حقوق بشر در عربستان اظهار کرد که هیچ کورسوی امیدی نیز در این زمینه وجود ندارد. وی ادامه داد که دستگاه قضایی عربستان معمولا قصد خود را برای اعدام زندانیان علنی ننموده و به یکباره همه احکام را اجرا می نماید.

نشانه های اجرای قریب الوقوع اعدام های جدید

در سایه گزارش های اخیر مبنی بر اینکه مقامات سعودی در حال آماده سازی برای اجرای حکم اعدام تعدادی از بازداشت شدگان هستند؛ حاجی به فعالیت مداوم دستگاه قضایی در هفته های گذشته اشاره می نماید. به گفته این وکیل٬ دستگاه قضایی عربستان به محاکمه های خود سرعت بخشیده است که این امر نشان دهنده عجله مقامات سعودی در رسیدن به هدفشان است.

طبق گفته های طه حاجی٬ این فرضیه مطرح می گردد که نظام عربستان در حال آماده سازی برای مجموعه جدید از اعدام های دانشگاهی است. وی همچنین به لیست طولانی زندانیان سیاسی اشاره وتصریح کرد که شرایط این افراد از نظر حقوقی متفاوت است، بعضی از آنها در دادگاه تجدید نظر و بعضی دیگر در دادگاه عالی محاکمه می شوند؛ در حالی که تعدادی از بازداشت شدگان وجود دارند که پرونده های آنها هنوز جدید است و هیچ حکمی درباره آنها صادر نشده ، هرچند دادستان تقاضای مجازات اعدام را برای آنها دارد.

بر اساس گزارش های حاجی٬ تعداد حکم های اعدام بسیار بیشتر از آمار منتشرشده است؛ درحالی که علی نمر و عبدالله زاهر و داود مرهون از بارزترین کسانی هستند که در معرض اعدام هستند٬ حکم آنها به دلیل فشارهای حقوقی و بین المللی فعلا متوقف شده است.

محاکمه های ساختگی و نقض حقوق زندانیان

ناظران حقوق بشر در عربستان خاطرنشان می نمایند که محاکمه بازداشت شدگان در این کشور به شکل بسیار ناعادلانه ای صورت می گیرد تا جایی که هیئت قضایی نه به سخن خود متهمان گوش می دهد و نه سخنان وکیل آنها. وکیل مذکور در این راستا تاکید می نماید که مقامات سعودی به وسیله رسانه ها اعلام می نمایند که چندین حکم اعدام صادر شده اما نام محکومین را بیان نمی نمایند.

طه حاجی که به دلیل خستگی از آزار و اذیت دستگاه قضایی عربستان ضد زندانیان کشور خود را ترک نموده تصریح می نماید که بعضی از احکام قبل از اثبات اتهامات صادر می گردد به ویژه درباره متهمانی که در تظاهرات ها و به گفته مقامات در تحریک افکار عمومی شرکت داشته اند.

وی اضافه می نماید که محاکمه زندانیان سیاسی در دادگاه ویژه جنایی که مربوط به پرونده های تروریسم و امنیت دولتی است برگزار می گردد که این امر به خوبی نحوه رفتار نظام عربستان با تظاهرات نمایندگان صلح طلب را نشان می دهد.

طبق گفته های این وکیل٬ محاکمه های این دادگاه ها کاملا ساختگی است: یک متهم٬ یک وکیل و یک دادستان در جلسه محاکمه حضور دارند؛ همه چیز طبیعی به نظر می رسد اما حقیقت کاملا فرق دارد٬ آنچه که در دادگاه مشاهده می گردد تنها یک نمایش مضحک است٬ چراکه رسیدگی به پرونده پیش از اینکه شروع گردد به سرانجام رسیده است. در این میان احکام صادره اغلب همراه با اعترافات موسوم به اعترافات قانونی هستند؛ درحالی که این اعترافات تحت شکنجه گرفته می شوند.

طه حاجی در این راستا اشاره می نماید که متهم دائمًا اعترافاتی را که دادگاه بر اساس آن جلسه خود را برگزار نموده به چالش کشیده و کوشش می نماید تا ثابت کند که این اعترافات به اجبار و تحت شکنجه بوده و باطل است؛ اما دادگاه توجهی به این مسئله نمی نماید. حاجی ادامه می دهد که همچنین متهم می گوید که گزارش های پزشکی و نیز ویدئوهایی دارد که نشان دهنده شکنجه او در حین اعتراف هستند اما دادگاه رسیدگی به این موضوع را ضروری ندانسته و آن را جدی نمی گیرد.

نقض حقوق بازداشت شدگان در عربستان تمامی ندارد؛ دادگاه ها به زندانی تا زمان شروع رسیدگی به پرونده اش در دادگاه اجازه نمی دهند که به وکیل دسترسی داشته باشد. همچنین متهم از ارتباط با خانواده خود نیز در طول دوره بازپرسی منع است و آنچه موجب بدتر شدن اوضاع می گردد این است که ممکن است زمان بازپرسی از وی بیش از یک سال نیز طول بکشد.

از آنجایی که دستگاه قضایی عربستان فاقد اعتبار و صداقت است٬ چند سال قبل پس از اینکه معین شد نقش وکیل در این کشور تنها یک نقش نمایشی در برابر رسانه های غربی و در خدمت مقامات سعودی بوده و هیچ فایده ای برای زندانی ندارد٬ حاجی تصمیم گرفت تا از دادگاه های عربستان جدا گردد.

اوضاع وخیم در زندان های عربستان

بر اساس اظهارات وکیل برجسته سعودی٬ شرایط داخل زندان ها بسیار اسف بار است. بر اساس مشاهدات قبلی و کنونی طه حاجی٬ دنیای دیگری در بازداشت گاه های عربستان وجود دارد که حتی در فیلم ها هم نمی بینیم؛ یک دنیای وحشتناک. با این وجود مقامات سعودی کوشش می نمایند تا با راه اندازی یک کمپین رسانه ای٬ تصویر زندان های خود را بهبود ببخشند. از جمله نمونه این اقدامات این بود که بعضی از شخصیت های برجسته سعودی در روز ملی عربستان به منظور تمجید از خدمات ارائه شده دراین زندان ها وارد آن ها شدند.

طه حاجی در این راستا تصریح می نماید که ساختمان های این زندان ها نوساز و تجهیزات آنها نیز بسیار خوب است اما اتاق های شکنجه و سلول های انفرادی چه می گردد؟

این وکیل برجسته اظهار می نماید: همه کسانی که وارد این زندان ها می شوند در دوره اول بازپرسی تحت شکنجه های بسیار وحشتناک قرار گرفته و زندانیان شیعه نیز در انجام مناسک مذهبی خود محروم هستند.

طه حاجی خاطرنشان می نماید که همه این ها درحالی است که تروریست های زندانی از گروه القاعده و داعش در زندان های عربستان تحت برنامه های مشاوره قرار گرفته و تنها به مدت چندماه زندانی می شوند و باوجود جنایت های وحشتناکی که مرتکب شده اند آزاد شده و حتی هدایای مادی نیز به آنها داده می گردد؛ درصورتی که زندانیان آزادی بیان و سایر زندانیان در کشور عربستان از این برنامه ها محروم اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "زندان های وحشتناک عربستان و محاکمه های ناعادلانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندان های وحشتناک عربستان و محاکمه های ناعادلانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید