دو مقام دولت قبلی آمریکا:ایران بدون توافق تکمیلی انتظار برطرف تحریم نداشته باشد

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، فارس نوشت:به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ویلیام برنز و جک سالیوان، دو دیپلمات کهنه کار آمریکایی در بخشی از یادداشت مشترک خود که دوشنبه در نیویورک تایمز منتشر شده علی رغم اذعان به اینکه دولت کشورشان بدون توجه به پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای برجام از این توافق خارج شده، هر گونه انتظار از سوی تهران مبنی بر برطرف تحریم ها بدون موافقت با نوعی توافق تکمیلی را غیرعملی توصیف نموده اند.

دو مقام دولت قبلی آمریکا:ایران بدون توافق تکمیلی انتظار برطرف تحریم نداشته باشد

ویلیام برنز، معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا است و در حال حاضر ریاست اندیشکده کارنگی را به عهده دارد. جیک سالیوان، از اعضای ارشد این اندیشکده است و در دولت سابق آمریکا مشاور معاون رئیس جمهور در امور امنیت ملی بود. هر دو مقام سابق آمریکایی از جمله مبتکران شروع گفت وگوی هسته ای با ایران بوده اند.

آنها در ابتدای یادداشت خودشان در نیویورک تایمز یادآوری نموده اند که 6 سال پیش در همین ماه در حال اجرا گفت وگوهایی با ایران بوده اند که در نهایت به توافق هسته ای برجام منجر شده است. برنز و سالیوان نوشته اند: آن زمان زمانی بود که دیپلماسی مخاطرات قابل توجه و نویدهای مهمی داشت. امروز از آن نویدها کاسته شده و مخاطرات رو به ازدیادند.

برنز و سالیوان در ادامه، علی رغم اذعان به اینکه دولت آمریکا علی رغم پایبندی ایران به برجام از این توافق خارج شده، وضعیت فعلی را محصول انتظارات غلط از سوی هر دو طرف دانسته اند. آنها نوشته اند: اکنون ما در مرحله خطرناکی هستیم. داستان اینکه ما چطور به اینجا رسیده ایم به انتظارات غلط از هر دو طرف برمی گردد.

دیپلمات های کهنه کار آمریکایی ادعا می نمایند: ایران تصور کرد می تواند تا زمان خروج ترامپ از توافق صبر خواهد کند و ایالات متحده با روی کار آمدن رئیس جمهور دیگر در سال 2021 به سادگی به برجام بازخواهد گشت. اما فشار تحریم های یکجانبه آمریکا قابل توجه تر از آن چیزی بود که ایران پیش بینی کرد... تعیین شد که طرف های اروپایی توافق هسته ای هم تا حد زیادی قادر به جبران این تحریم ها نبودند.

برنز و سالیوان درباره انتظارات غلط طرف آمریکا هم نوشته اند: دولت ترامپ هم به سهم خود این باور غیرواقع بینانه را داشت که کارزار فشار حداکثری و اقدامات تهدیدآمیزش ایران را به زانو زدن و قبول شرایط آمریکا وادار خواهد نمود. اما نمی دانست که ایران هم کارت های خاص خودش را برای بازی دارد.

مقام های سابق وزارت خارجه آمریکا در این یادداشت تأکید نموده اند برای خروج از این راستا بایستی به دیپلماسی رو بیاورد. در این یادداشت آمده است: اگر بر همین رویه باقی بمانیم، به زودی به لبه پرتگاه می رسیم. مسائل سیاستی که در واشنگتن درباره آنها بحث می گردد اغلب درباره این است که کمربند ایمنی بپوشیم یا خیر. به جای این کار باید، قبل از آنکه دیر گردد فرمان دیپلماسی را به دست بگیریم و به سمت راستا کم تنش حرکت کنیم.

برنز و سالیوان در ادامه پیشنهاد نموده اند که هر دو طرف در انتظارات خودشان تجدید نظر نموده و به اقدامات گام به گام برای تنش زدایی رو بیاورند. آنها در ادامه خاطرنشان نموده اند: ایالات متحده بدون نوعی تخفیف در تحریم ها-خواه به صورت مستقیم یا با وساطت اتحادیه اروپا- قادر به آوردن ایران پای میز مذاکره نخواهد بود. ایالات متحده علاوه بر این باید 12 پیش شرط پامپئو برای مذاکره با ایران که پامپئو سال گذشته بیان کرد را رها کند. رژیم سرسخت و کاردان ایران چنین اعلانیه های تسلیم آمیزی را صادر نخواهد نمود.

این دو دیپلمات آمریکایی که جزو معماران برجام هستند، علی رغم اذعان به پایبند نبودن دولت کشورشان به مفاد برجام به ایران پیشنهاد نموده اند با بعضی از شرایط جدیدی که دولت ترامپ مطرح نموده مانند تمدید بعضی چارچوب های زمانی در توافق، یا مسائل راستی آزمایی و موشک های بالیستیک موافقت کند.

آنها می نویسند: ضروری است ایرانی ها هم واقع بین تر شوند. تصور موافقت ایالات متحده با برطرف تحریم ها، بدون ضمانت هایی از جانب ایران مبنی بر شروع فوری مذاکرات بر سر یک توافق تکمیلی که در آن دست کم چارچوب های زمانی توافق تمدید شده و به مسائل راستی آزمایی و موشک های بالیستیک ایران پرداخته می گردد، غیرعملی است.

دولت ترامپ اردیبهشت ماه سال گذشته به مشارکت آمریکا در توافق هسته ای برجام انتها داد. ترامپ، برجام را به دلیل نپرداختن به مسائل موشکی ایران، کوتاه مدت بودن محدودیت های ایران و عدم بازرسی از سایت های نظامی ایران توافقی ناقص توصیف می کرد.

برنز و سالیوان در انتها این یادداشت تأکید نموده اند: اگر از ما بخواهید راستای برای دیپلماسی پیشنهاد دهیم ما می گوییم که نباید از نقطه ای که امروز در آن قرار داریم شروع کنیم.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "دو مقام دولت قبلی آمریکا:ایران بدون توافق تکمیلی انتظار برطرف تحریم نداشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو مقام دولت قبلی آمریکا:ایران بدون توافق تکمیلی انتظار برطرف تحریم نداشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید