یک توافق بلند مدت دیگر برای ایران؛ بعد از چینی ها نوبت به روس ها رسید!

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، خبرنگاران: وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد : در دیدار با آقای سرگئی لاوروف، پیام جناب آقای روحانی به آقای پوتین را به صورت مفصل خدمت ایشان ارائه و از نظرات ایشان در این ارتباط استفاده کردم و در همین چارچوب قرار شد که اجرای پیشنهادات مطرح شده را مشترکاً دنبال کنیم.

یک توافق بلند مدت دیگر برای ایران؛ بعد از چینی ها نوبت به روس ها رسید!

به گزارش وبلاگ فیسی بوک به نقل از ایسنا: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر سه شنبه پس از خاتمه مصاحبه های خود با وزیر امور خارجه روسیه در مسکو در جمع وبلاگ فیسی بوک در تشریح نتایج این مذاکرات اظهار کرد: برای سی مین بار از زمانی که مسئولیت وزارت خارجه را برعهده گرفته ام به روسیه سفر کرده ام و این بار دومی است که در زمان شیوع ویروس کرونا به مسکو می آیم.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان اظهار کرد: در دیدار با آقای لاوروف این فرصت فراهم شد که پیام جناب آقای روحانی به آقای پوتین را به صورت مفصل خدمت ایشان ارائه کنم، از نظرات ایشان در این ارتباط استفاده کردم و در همین چارچوب قرار شد که اجرای پیشنهادات مطرح شده را مشترکاً دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه در این دیدار مصاحبه های خوبی در مورد روابط دوجانبه داشتیم ، گفت: در آینده نزدیک عهدنامه روابط دوجانبه ایران و روسیه به 20 سالگی خود می رسد و به صورت اتوماتیک وار برای 5 سال آینده تمدید می شود ،در جریان مصاحبه های امروز توافق کردیم که همزمان تلاش کنیم یک توافق به روزی را برای دراز مدت بین دو کشور تنظیم کنیم و قبل از اینکه مدت زمان توافق نامه قبلی به خاتمه برسد توافقنامه جدید را آماده و به مجالس دو کشور برای تصویب ارائه کرده باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با بیان اینکه در این دیدار در مورد همکاری های منطقه ای ایران و روسیه رایزنی و مصاحبه کردیم،تاکید کرد : همکاری های بین المللی دو کشور در عرصه منطقه ای همکاری های سازنده و مفیدی است چنان که در فرایند آستانه که تنها فرایندی است که منجر به کاهش تنش در سوریه شده است، شاهد همکاری های ایران، روسیه و ترکیه بودیم.

ظریف با بیان این که همچنین در این دیدار در ارتباط با شرایط یمن و چگونگی خاتمه دادن به رنج مردم بی گناه یمن نیز رایزنی و مصاحبه کردیم، گفت: همچنین در ارتباط با همکاری ایران و روسیه در موضوع افغانستان در راستای تحقق صلح در این کشور صحبت کردیم و توافق شد که این مصاحبه ها بین همکاران ما با جدیت بیشتری دنبال شود.

ظریف همچنین با بیان اینکه ما مواضع محکم فدراسیون روسیه و چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردان هستیم و این مواضع را در جهت حفظ برجام و کمک به صلح و ثبات در منطقه می دانیم، گفت:: برجام یک توافق تاریخی بین المللی بود که نشان می داد که از طریق دیپلماسی نیز می توان مسائل را حل کرد .

وزیر خارجه کشورمان گفت: اقدام آمریکا در نقض برجام و اعمال تحریم های یکجانبه علیه ملت ایران حتی در زمان شیوع ویروس کرونا نشان دهنده فاصله جدی رژیم آمریکا از حقوق بین الملل و توافقات بین المللی است و این به بی اعتباری دولت آمریکا می انجامد.

وی همچنین اضافه کرد: در این دیدار در ارتباط با همکاری هایی که دو کشور در آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل خواهند داشت مصاحبه های خوب و سازنده ای انجام دادیم.

منبع: اقتصادنیوز

به "یک توافق بلند مدت دیگر برای ایران؛ بعد از چینی ها نوبت به روس ها رسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک توافق بلند مدت دیگر برای ایران؛ بعد از چینی ها نوبت به روس ها رسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید