خیلی بی پول شده ایم!

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: صنعت قطعه سازی به شدت نیازمند سرمایه مالی شده و در واقع کاملا بی پول شده است. تنها راه چاره این معضل، گشایش اعتبار از سوی بانک مرکزی است که از آن سر باز می زند.

خیلی بی پول شده ایم!

فرهاد به نیا در گفت وگو با وبلاگ فیسی بوک، اظهار کرد: در حال حاضر تنها مجوز پیش فروش به خودروسازان داده می شود. به عنوان مثال ایران خودرو 3000 میلیارد تومان مجوز پیش فروش برای چهار مدل خودرو گرفته است و می خواهند که از محل پیش فروش ها، تامین منابع مالی صورت بگیرد.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با تاکید بر اینکه تا زمانی که پیش فروش صورت می گیرد، باید بتوان به تعهدات مردم نیز پاسخ داد، گفت: برای پاسخ به این تعهدات باید موتور، قطعه، بدنه و نظایر آن تولید شود که در واقع همه این ها هزینه هستند. در این صورت نیز درآمد چندانی برای قطعه ساز به وجود نخواهد آمد.

وی افزود: این سیاستی است که بانک مرکزی بر گردن خودروسازان گذاشت و در واقع تعهدات خودرویی خودروسازان را بیشتر کرده است. درواقع به جای آنکه تسهیلات به خودروسازان ارائه دهند که بتوانند بدهی خود را پرداخت کرده و چرخ خودروسازی را دوباره به راه بیاندازند، خودروسازان را موظف کرد و تحت فشار قرار داد که با پیش فروش تامین منابع مالی کنند. این در حالی است که بازار خودرو در رکود قرار گرفته و همانند سال های گذشته نیست که پیش فروش ها به دلیل اختلاف قیمت کارخانه و بازار مشتری را برای خرید ترغیب کند. پیش فروش راه تامین مالی نیست اما متاسفانه به خودروساز دیکته می شود و خودروساز نیز راهی جز این ندارد.

به نیا تاکید کرد: در حقیقت تیراژ تولید خودرو بالاتر می رود اما برای این افزایش تیراژ تولید باز هم نیاز به قطعه است که با توجه به کاهش سرمایه و منابع مالی، قطعه ساز نیز نمی تواند از عهده تامین قطعات برآید؛ بنابراین همچون دور باطلی شده است که خودروساز بی پول شده و توان پرداخت مطالبات قطعه ساز را ندارد و قطعه ساز نیز بی پول شده و توانایی تامین قطعه برای خودروساز را ندارد؛ لذا باید چاره ای اندیشیده شود تا این مسائل مالی حل شود و بالاخره باقیمانده تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی مصوب را پرداخت کنند. تنها راه حل این مشکل پرداخت اعتبار از سوی بانک مرکزی است. بانک مرکزی با وجود آنکه مصوبه هیات دولت را دارد اما از پرداخت اعتبار خودداری می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خیلی بی پول شده ایم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیلی بی پول شده ایم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید