خبرنگاران مدیر مسئول شرق: روزنامه یعنی چاپ

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، تهران- خبرنگاران- مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق معتقد است: روزنامه یعنی چاپ؛ وقتی جلوی چاپ را بگیرید، مفهوم آن تعطیل شدن است؛ وقتی از روزنامه صحبت می کنیم یعنی از یک رسانه مکتوب سخن می گوییم، وقتی جلوی رسانه مکتوب گرفته می شود، یعنی تعطیل شدن.

خبرنگاران مدیر مسئول شرق: روزنامه یعنی چاپ

در روزهای اخیر و پس از افزایش نگرانی ها از باب شیوع ویروس کرونا در کشور، کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان که در روزهای گذشته دست به اقداماتی به منظور کاهش و قطع زنجیره ابتلا به کرونا داشته است با صدور اطلاعیه ای گفت که نسخه کاغذی نشریات تا سرانجام طرح فاصله گذاری اجتماعی چاپ نمی شود.

در اطلاعیه این کمیته در مورد انتشار نسخه کاغذی رسانه ها آمده است: با توجه به شیوع کرونا در کشور و توصیه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر فاصله گذاری اجتماعی، موضوع انتشار نشریات کاغذی در دستور کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قرار و مورد بررسی همه جانبه قرار گرفت.

بر اساس مصوبه کمیته اطلاع رسانی و نظر به اینکه انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه ای از افراد از وبلاگ فیسی بوک تا صنعت چاپ و توزیع است و این فرایند بالقوه ممکن است به شیوع بیشتر بیماری بینجامد، لذا در راستای اجرای حداکثری طرح ملی فاصله گذاری اجتماعی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا، نسخه کاغذی نشریات تا سرانجام این طرح چاپ نخواهد شد و رسانه های مکتوب تمام ظرفیت خود را در فضای برخط و شبکه های اجتماعی برای تقویت جریان اطلاع رسانی و کارکرد آموزشی مقابله با کرونا همانند هفته های اخیر بکار خواهند گرفت.

این موضوع البته واکنش های مختلفی را در فضای حقیقی و مجازی برانگیخت و به ویژه با مخالفت های صاحبنظران و فعالان عرصه چاپ و توزیع روزنامه همراه شد. مخالفان این اقدام را به مثابه اقدامی ناصواب تلقی کردند که جامعه را از دسترسی به اطلاعات صحیح آن هم در زمانی که بیش از همیشه به آن نیاز دارد محروم می سازد.

در نهایت دیروز سه شنبه، کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا طی اطلاعیه ای از نشر نسخه کاغذی رسانه ها از شنبه 23 فروردین خبر داد.

خبررسانی در هیچ شرایطی نباید تعطیل شود

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی وبلاگ فیسی بوک و در رابطه با شرایط پیش آمده و تعطیلی روزنامه ها در روزهای اخیر، گفت: در دنیا و به خصوص کشورهایی که از حیث شیوع کرونا وضعیتی به مراتب بدتر از ما دارند، روزنامه ها را تعطیل نکردند؛ به این معنا و مفهوم که خبررسانی در هیچ شرایطی نباید تعطیل شود. چه در شرایط شاد و چه در بحران خبررسانی باید پابه پای مسائل جلو برود. یعنی چه آن زمان که مسائل حاد روانی در جامعه مطرح است، خبررسانی باید از طریق رسانه های شناسنامه دار و معتبر صورت گیرد و چه آن زمان که حال همه خوب است و همه چیز گل وبلبل.

وی افزود: بنابراین حذف روزنامه و تعطیلی آن به تعبیری به جای حل مسئله، پاک کردن صورت مسئله است. اگر بحث پیشگیری است یا کمک به جلوگیری از شیوع این بیماری، می شود راه هایی را پیدا کرد که اگر آلودگی از طریق کاغذ انتقال می یابد جلوی آن را گرفت؛ اما تعطیل کردن روزنامه ها در شرایط موجود، بیش از آن که کمکی برای دولت باشد، به ضرر دولت است، چراکه روزنامه ها مخصوصاً تعدادی از آنان کمک دولت هستند و می توانند بازوی دولت باشند. به این دلیل که رسانه های دیگر به ویژه رسانه های صوتی و تصویری در انحصار صداوسیما است و درجاهایی نه تنها کمک کننده نیستند بلکه نمک بر زخم دولت هم می پاشند

بنابراین فکر می کنم دولت باید راهکاری برای انتشار روزنامه ها پیدا کند و جلوی تعطیلی آنان را بگیرید تا دست کم این کار به اسم دولت تمام نشوند.

روزنامه یعنی چاپ

این فعال عرصۀ روزنامه نگاری در واکنش به این موضوع که روزنامه ها تعطیل نشده اند و فعالیت خود را در فضای اینترنت ادامه می دهند، شرح داد: روزنامه یعنی پرینت (چاپ کردن)؛ وقتی جلوی چاپ را بگیرید، مفهوم آن تعطیل شدن است؛ وگرنه رسانه های دیجیتال که قبلاً هم بودند و خبرگزاری ها، شبکه های اجتماعی و ... و روزنامه ها هم در فضای دیجیتال منتشر می شدند ولی وقتی از روزنامه صحبت کنیم یعنی از یک رسانه مکتوب سخن می گوییم، وقتی جلوی رسانه مکتوب گرفته می شود یعنی تعطیل شدن.

رحمانیان ادامه داد: از همکارانمان در وزارت ارشاد پرسیدم که وقتی این تصمیم گرفته شد چه کسانی در این جلسه بودند؛ یعنی آیا از صاحب نظران و صاحبان رسانه کسی در این جلسه بود؟ گفتند نبوده اند. عرض من این است که برای یک تصمیم مهم باید از کارشناسان آن موضوع سؤال شود. متأسفانه کارشناسان اصلی این رسانه (رسانه های مکتوب) در این جلسه نبوده اند و کسانی که تصمیم گرفته اند، نظرشان مبتنی بر یک نظر کارشناسی در این حوزه نبوده و این مسئله ای است که صاحبان رسانه را نگران ساخته است.

وی افزود: درست است که تعطیلی هر صنعتی به اشتغال آن صنعت (کار و کارگر) آسیب وارد می کند اما اینجا علاوه بر این که به این صنعت از این حیث آسیب وارد می شود، آسیب دیگری نیز بروز میکند چراکه این صنعت کارکرد و وظیفه اش اطلاع رسانی است و می تواند در چنین فضایی با شناسنامه، با مدیریت معلوم و مشخص و با پذیرش مسئولیت انتشار اخبار، به اطلاع رسانی کمک کند. این نکته ای است که کمتر به آن پرداخته می شود و مطمئن هستم که در تصمیم گیری به این نکته توجه نشده است.

مدیر مسئول روزنامه شرق در سرانجام با ارائه پیشنهادی برای عملکرد مناسب در این شرایط، گفت: دولت راهکارهایی برای رساندن مایحتاج اولیه مردم پیش بینی کرده است و به نظرم رسانه و به ویژه رسانه مکتوب را هم باید در این سبد ببیند؛ یعنی اطلاع رسانی و خبررسانی به مردم در طول این جریان نیست و در عرض آن است و باید این ها را هم زمان دید, یعنی باید راهکارهای بهداشتی را پیش بینی کرد که روزنامه بهتر و مطلوب تر به دست مخاطب برسد و از رهگذر روزنامه بشود اطلاع رسانی دقیق تر و مسئولانه تری را انجام داد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مدیر مسئول شرق: روزنامه یعنی چاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مدیر مسئول شرق: روزنامه یعنی چاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید