جریمه یک کارگزاری برای تاخیر در پرداخت وجوه سهام عدالت

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، حسین فهیمی، سخنگوی سهام عدالت، گفت: در بحث سهام عدالت، نظارت با سازمان بورس است و واحد نظارت بر کارگزاران این سازمان، از مرحله ثبت درخواست فروش 30 درصد، تا تجمیع اطلاعات کارگزاری ها و ارسال برای شرکت سپرده گذاری و بعد از آن پایش اطلاعات توسط شرکت سپرده گذاری را رصد می نماید.

جریمه یک کارگزاری برای تاخیر در پرداخت وجوه سهام عدالت

وی ادامه داد: بسیاری از مسائل فروش از آنجا نشأت می گیرد که بسیاری از سهامداران شماره تلفن یا شماره همراه قدیمی و نادرست داده اند. به عنوان نمونه طبق قانون مبارزه با پولشویی در صورتی که یک حساب 6 ماه راکد بماند مسدود می گردد. این موضوع بر سایر مسائل افزوده است.

فهیمی درباره نحوه فروش سهام عدالت، اظهار کرد: در مرحله نخست، پس از اینکه سهامداران درخواست فروششان را در سامانه ثبت می نمایند اطلاعات در بسته های 1000 تایی در شرکت سپرده گذاری دسته بندی می گردد، سپس ما این را به خود کارگزار می دهیم، کارگزار نیز سهم را می فروشد و سپس ما در عرض 4 روز تخصیص هر کدام از سهامداران را انجام می دهیم و اطلاعات را به کارگزار برمی گردانیم تا به شماره شبای هر فرد واریز کند.

سخنگوی سهام عدالت درباره مسائل به وجود آمده درباره فروش سهام، گفت: در این بین مسائل متعددی به وجود آمده است از جمله اینکه بعضی از کارگزاری ها به دلایل نامعلومی سهام عدالت را نفروخته اند، یکی از کارگزاری ها به دلیل مسائلی که در سامانه معاملاتش داشت، یکی از کارگزاری ها اصلاً مدیر عامل نداشت، بعضی از کارگزاری ها نیز به دلیل اینکه تجمیع کدشان انجام نشده بود، اقدامی برای فروش سهام انجام نداده بودند اما در روزهای اخیر کوشش شد که این موارد حل گردد و اکنون شرایط فروش بسیار بهتر شده است.

فهیمی در پاسخ به این سوال که مردم نمی دانند، کدام سهمشان فروخته شده و در این باره چه تصمیمی اتخاذ شده است، گفت: قرار بود از 30 تیرماه کارگزاری ها مسئولیت پاسخگویی به سهامداران را برعهده بگیرند چرا که مرکز تماس 1569 توان پاسخگویی به انبوهی از تماس ها را نداشت.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره واریز تکه تکه مبلغ سهام شرح داد: مواردی یافت می گردد که موقع مجمع شرکت است و سهم بسته است یا آن سهم، صف فروش دارد و مقام ناظر اجازه مبادله را نمی دهد. به همین دلیل فروش سهام در چند زمان مختلف انجام شده و وجوه حاصل از فروش طی چند مرحله برای سهامدار واریز می گردد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت سپرده گذاری محدودیتی را برای فروش کارگزاری ها قرار داده است، یا خیر، گفت: شرکت سپرده گذاری تنها تجمیع سفارشات را انجام می دهد و اعمال محدودیت برای فروش سهام توسط کارگزاری ها توسط مقام ناظر بر اساس شرایط بازار صورت می گیرد. به عنوان نمونه اگر حجم فروش بالا برود گفته می گرددکه آن سهم فرضا در دو مرحله فروخته گردد.

فهیمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برخوردی نیز با کارگزاری های متخلف انجام شده است یا خیر، گفت: سازمان بورس مسئولیت این کار را برعهده دارد، یک کارگزاری به دلیل واریز دیرهنگام وجوه حاصل از فروش سهام عدالت جریمه شد. علاوه بر این، برخورد کتبی و انضباطی هم صورت گرفت.

وی درباره اعطای کارت اعتباری با ضمانت سهام عدالت نیز گفت: زیر ساخت کارت اعتباری به وسیله چند بانک انجام فراهم شده است. بر اساس این تصمیم به اندازه نصف ارزش سهام عدالت به افراد تا آخر سال کارت اعتباری داده می گردد. سهام تا آخر سال بلوکه می گردد و امیدواریم ارزش سهم نیز تا آخر سال بالاتر برود.

سخنگوی سهام عدالت درباره امکان رصد فروش سهام توسط سهامداران، گفت: به کارگزاری ها زیر ساخت و دسترسی داده شده است و چنانچه هر شخص بداند کارگزار ناظرش کدام کارگزاری است (با شماره گیری کد 1 در شماره 1569 و ارائه کدملی کارگزار ناظر معرفی می گردد) با مراجعه حضوری به آن کارگزاری یا به صورت غیر حضوری در سایت کارگزاری ها از مبالغ واریز شده آگاه گردد.

وی در سرانجام اظهار داشت: با توجه به اینکه به اعتبار سهام عدالت، کارت اعتباری قرار است در اختیار سهامداران قرار گیرد، درخواست فروش سهام عدالت کاهش یافته و پیش بینی می کنیم بسیاری از مسائل از بین برود.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "جریمه یک کارگزاری برای تاخیر در پرداخت وجوه سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه یک کارگزاری برای تاخیر در پرداخت وجوه سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید