آسیب 30 تا 40درصدی آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد، مرمت بنا با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به بازدیدهای اجرا شده از بنای تاریخی میدان حسن آباد که شب گذشته بر اثر آتش سوزی گسترده در این میدان آسیب دیده است گفت: این بنا را با همکاری شهرداری، مجددا مرمت و احیا می کنیم.

آسیب 30 تا 40درصدی آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد، مرمت بنا با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری

محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ فیسی بوک، با اشاره به این که بعد از وقوع آتش سوزی در انبار محل نگهداری کالا در میدان حسن آباد، حریق به بخش هایی از بنای تاریخی این میدان که در فهرست میراث فرهنگی ثبت ملی شده بود، سرایت کرده است افزود: بررسی های اولیه حکایت از آسیب 30 تا 40 درصدی حریق به این بنا دارد.

او افزود: به محض اطلاع از وقوع آتش سوزی در میدان حسن آباد و با توجه به وجود بنای تاریخی در این میدان، در محل وقوع حادثه حاضر شدم و با همکاری نیروهای آتش نشانی مستقر در محل حادثه تمهیدات لازم برای سرایت بیشتر آتش به این بنای تاریخی صورت گرفت و بعد از مهار آتش، بررسی های اولیه میزان خسارت وارده به بنا از شب گذشته آغاز شد.

شیخ الاسلامی افزود: صبح امروز نیز بازدید مجددی از بنا صورت گرفت و کار کارشناسی در خصوص بررسی میزان دقیق خسارات وارد شده به این بنا آغاز شد. بررسی های اولیه نشان می دهد سقف شیروانی بنا در طبقه اول به طور کامل فروریخته و به دلیل حجم آوار و آب، بخشی از سقف ضربی طبقه اول نیز فروریخته است.

او افزود: آواربرداری، پاک سازی و رفع خطر، تهیه طرح بازسازی بخش های فروریخته طبقه همکف و استحکام بخشی، بازسازی کامل پوشش نهایی طبقه اول، ترمیم فضاهای داخلی طبقه اول، ترمیم بخش های آسیب دیده نما و سامان دهی تأسیسات برقی کل بنا از مهم ترین اقداماتی است که باید درخصوص این بنای تاریخی صورت گیرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران افزود: به نظر می رسد بیش از 2میلیارد تومان برآورد اولیه میزان خسارت است و با توجه به تخریب 30 تا 40درصدی بنا برآورد دقیق مستلزم بررسی کامل است.

او افزود: قطعا با همکاری شهرداری منطقه 12 و سازمان زیباسازی و سازمان نوسازی و با نظارت سازمان میراث این پروژه قابل اجراست.

شب گذشته، وقوع حریق در انبار محل نگهداری کالا در حسن آباد باعث وارد شدن خساراتی به بناهای و ساختمان های واقع در ضلع غربی این میدان تاریخی شد و در این میان حریق به بنای تاریخی میدان حسن آباد که ثبت ملی شده است نیز آسیب هایی وارد کرده است.

منبع: میراث آریا

به "آسیب 30 تا 40درصدی آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد، مرمت بنا با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب 30 تا 40درصدی آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد، مرمت بنا با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید