جنگل های هیرکانی، دومین میراث جهانی مازندران

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: بعد از باغ عباس آباد بهشهر، جنگل های هیرکانی دومین میراث جهانی استان مازندران است که در یونسکو به ثبت رسید.

جنگل های هیرکانی، دومین میراث جهانی مازندران

به گزارش وبلاگ فیسی بوک به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، سیف الله فرزانه با قدردانی از زحمات 13 ساله کارشناسان و مدیران گفت: با ثبت این پرونده مهم، شمار میراث جهانی ایران، به 24 مورد رسیده است.

او با اشاره به مشارکت سازمان های محیط زیست، جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کمیسیون ملی یونسکو، دانشگاه های تربیت مدرس و تهران، موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع، سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی و رسانه ها در این پروژه گفت: ثبت این جنگل ها می تواند موجب حفاظت مطلوب این عرصه ها شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: قدمت این جنگل ها که به 25 تا 50میلیون سال قبل برمی شود، وجود گونه های نادر گیاهی و جانوری، وجود درختان دیرزیست و با قدمت بالا، تنوع زیستی شگفت انگیز، وضعیت مطلوب مناطق تحت حفاظت از نکات شاخص این جنگل هاست. تنوع شرایط اقلیمی و بارندگی به دلیل گسترش در یک نوار 850 کیلومتری و از جلگه تا ارتفاعات موجب تنوع بالای گونه های گیاهی و جانوری در آن شده است.

او با اشاره برگزاری سه نشست تخصصی در راستای ثبت این پرونده با حضور کارشناسان مرتبط گفت: مازندران در دو نوبت میزبان کارشناسان و ارزیابان یونسکو بود.

فرزانه با اشاره به وجود شش لکه جنگل های هیرکانی در مازندران گفت: جنگل بولا در شهرستان ساری، جنگل واز در شهرستان نور، جنگل الیمستان در شهرستان آمل، حوزه 45 و 46 جنگل بخش کجور شهرستان نوشهر، جنگل خشکه داران شهرستان تنکابن و جنگل چهارباغ شهرستان چالوس در این پرونده، به ثبت جهانی رسید.

میراث جهانی یونسکو نام عهدنامه ای بین المللی است که در تاریخ 16 نوامبر 1972 میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید و موضوع آن حفظ آثار طبیعی، تاریخی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، هستند.

بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به عنوان میراث جهانی نمایند. ثبت جنگل های ارزشمند هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو پس از کوشش های گسترده 13 ساله به ویژه در دوره اخیر در دولت تدبیر و امید، موفقیت افتخارآمیز بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است.

منبع: میراث آریا

به "جنگل های هیرکانی، دومین میراث جهانی مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل های هیرکانی، دومین میراث جهانی مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید