محمد ولد الغزوانی رئیس جمهوری موریتانی شد

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، کمیته مرکزی انتخابات موریتانی امروز (دوشنبه) پیروزی محمد ولد الغزوانی، وزیر دفاع سابق این کشور در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

محمد ولد الغزوانی رئیس جمهوری موریتانی شد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، کمیته مستقل انتخابات موریتانی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: الغزوانی با کسب 52 درصد از کل آرا به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد.

ولد بلال، رئیس این کمیته در کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: انتخاباتی که روز شنبه برگزار گشت به منزله پیروزی برای مردم موریتانی و موفقیتی در راه تقویت دموکراسی در کشور بود. کمیته انتخابات شفافی را برگزار کرد و درها به روی اولین تعامل مسالمت آمیز بر سر قدرت در تاریخ موریتانی گشوده شدند.

ولد بلال در ادامه تاکید کرد: میزان مشارکت در این انتخابات 62.66 درصد بالغ بر 1.5 میلیون رای دهنده بوده است.

چهار تن از کاندیداهای مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری موریتانی یعنی بیرام ولد اعبید، سیدی محمد ولد بوبکر، محمد ولد مولود و کان حامدینو روز یکشنبه پیش از اعلام نتایج نهایی، مخالفت خود را با نتایج اولیه انتخابات که حاکی از پیروزی الغزوانی بود، اعلام کردند.

آنها تاکید کردند: ما این نتایج را که خواسته های مردم موریتانی برای ایجاد تغییرات انعکاس نمی دهد، رد می کنیم.

در پی اعلام نتایج انتخابات در موریتانی یگان هایی از پلیس ضد شورش و نیروهای واکنش سریع به دلیل آشوب ها و برخی اقدامات خرابکارانه در مناطق مختلف نواکشوت پایتخت موریتانی مستقر شدند.

یک منبع امنیتی اعلام کرد: احمد ولد عبدالله، وزیر کشور موریتانی کاندیداهای مخالفان را برای شرکت در نشستی در دفتر این وزارتخانه دعوت کرد.

برخی منابع گفتند، قرار است در این نشست از کاندیداهای یاد شده درخواست شود طرفداران خود را به آرامش دعوت کنند.

پس از آنکه تظاهرکنندگان در پایتخت موریتانی خودروها و لاستیک های آنها را در برخی خیابان ها به آتش کشیده و اعتراض خود را نسبت به پیروزی الغزوانی، نامزد مورد حمایت حزب حاکم اعلام کردند، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنها وارد عمل شدند.

در برخی محله های نواکشوت درگیری ها و تنش هایی میان معترضان و نیروهای امنیتی شکل گرفت و نیروهای پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن آنها استفاده کردند.

همزمان اینترنت نیز در پایتخت موریتانی قطع شد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "محمد ولد الغزوانی رئیس جمهوری موریتانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد ولد الغزوانی رئیس جمهوری موریتانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید