طغیان آلودگی های نفتی در خلیج فارس

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، راه یافتن فرآورده های نفتی به محیط زیست مسائل غیرقابل جبران بسیاری به بار می آورد. از جمله آلودگی هوای منطقه و باقی ماندن قسمت های سنگین تر ترکیبات نفتی برای مدت طولانی در محیط و آلوده ساختن خاک و منابع آبی. قرار دادن سکوهای نفتی و وسایل حفاری در مناطق دورافتاده هم باعث تخریب محیط زیست و تغییر بافت زیستی منطقه می گردد.

طغیان آلودگی های نفتی در خلیج فارس

به گزارش ایسنا، نفت منبع بسیار با ارزشی برای فراوری انرژی و بسیاری از مواد شیمیایی است، اما بی توجهی در استخراج و انتقال آن آلودگی های زیست محیطی فراوان و غیرقابل جبرانی را به دنبال دارد. بیشترین آلودگی های نفتی نیز ناشی از نفت خام و یا فرآورده های آن به وسیله فعالیت های انسانی است.

نفت و فرآورده های آن مسائل بسیاری به وجود می آورد؛ از این جمله باقی ماندن قسمت های سنگین تر ترکیبات نفتی برای مدت طولانی در محیط زیست و آلوده ساختن خاک و منابع آبی مثل دریاها و اقیانوس ها و سواحل آن ها، از بین رفتن جانداران دریایی، ورود ترکیبات مختلف نفتی به دستگاه گوارش این موجودات که باعث صدمات شدید و در نهایت نابودی آن ها می شود و تاثیرات مخرب بر خاک، آب، هوا، پوشش گیاهی و حیوانی و سایر بخش های محیط زیست که بعضا غیرقابل جبران است.

  • منشا آلودگی نفتی آب های خلیج فارس چیست؟

در روزهای اخیر اخبار جسته و گریخته ای مبنی بر وقوع آلودگی های نفتی ناشی از نشت در سواحل خلیج فارس منتشر می شود. رئیس اداره محیط زیست دریایی استان بوشهر در این خصوص گفت: منشا آلودگی نفتی آب های خلیج فارس از تاسیسات دریایی و خطوط لوله نفتی دریایی فلات قاره در خارگ شناسایی شده، اما وسعت و خسارت ناشی از نشت نفت هنوز مشخص نیست.

محمدامین طلاب گفت: بعد از وقوع آلودگی در قسمت هایی که آلودگی به ساحل رسیده بود، عملیات پاکسازی با نظارت محیط زیست در سواحل جزیره خارگ و گناوه شروع شده و هنوز هم ادامه دارد و در حال اجرا است. با توجه به امکانات در دسترس و نیروهای موجود عملیات پاکسازی به خوبی پیش می رود.

وی یادآور شد: عملیات پاکسازی در شهر گناوه توسط شرکت نفت فلات قاره بهرگان تقریبا اجرا شده و در خارگ نیز با توجه به تصاویر نهایی که امروز دریافت شد، بخش بسیار زیادی پاکسازی و مابقی نیز به سرعت در حال اجرا است.

  • انجام پیگیری های قضایی و مطالبه خسارت های زیست محیطی

رئیس اداره محیط زیست دریایی بوشهر تاکید نمود: پس از اتمام عملیات پاکسازی پیگیری های قضایی برای این مسئله انجام خواهد شد و خسارت های زیست محیطی این اتفاقات را از نفت فلات قاره مطالبه خواهیم کرد.

طلاب با اشاره به ضرورت مقابله با آلودگی های دریایی توضیح داد: این آلودگی ها بر سواحل آسیب رسانده و همچنین بر زیست و زاد و ولد آبزیان تاثیرگذار است. میزان خسارت های این آلودگی بر آبزیان باید برآورد و تعیین شود که پس از انتها عملیات پاکسازی و طی چند دوره کارشناسی انجام خواهد شد.

  • فرسودگی لوله های انتقال و آلودگی های جبران ناپذیر

کمترین حضور انسان در محیط زیست و طبیعت می تواند بیشترین آلودگی و تغییرات را به دنبال داشته باشد، قرار دادن سکوهای نفتی و وسایل حفاری در مناطق دور افتاده نیز باعث تخریب محیط زیست و همچنین تغییر بافت زیستی منطقه می شود. در بسیاری از مناطق سکوهای حفاری در دریاها مستقر است و عمده ترین آلودگی نشت نفت نیز از لوله های انتقالی از بستر دریا است که کوچک ترین برخورد با این لوله ها سبب انتشار آلودگی می شود، آلودگی که شاید جبران آن سال های زیادی طول بکشد.

در کنار آلودگی های نفتی که مستقیماً وارد آب می شود، نشت لوله های انتقال نفت نیز باعث آلودگی می شود که این نشت ها عمدتاً به علت فرسودگی لوله های انتقال است.

  • ریزش نفت به دریا

به گفته رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی استان بوشهر آلودگی های نفتی در خلیج فارس معمولا اتفاق می افتد و پاکسازی نیز صورت می گیرد. احسان گلستانی گفت: 23 شهریور گزارشاتی از منابع محلی (عمدتا دریانوردان بومی خارگ) مبنی بر وقوع آلودگی نفتی در حوالی خارگ دریافت شد که به سرعت و در اقدامات اولیه شامل پایش منطقه به منظور آنالیز وسعت و منبع آلودگی نفتی انجام شد. پس از مذاکرات و مکاتبات لازم با شرکت های نفتی متولی، مشخص شد که خطوط لوله نفتی میدان ابوذر در نزدیکی جزیره خارگ دچار نشتی و موجب ریزش نفت به دریا شده است.

وی با اشاره به اقدامات ثانویه اجرا شده، اضافه نمود: اعزام جایروپلین به بندر خارگ جهت پایش لحظه ای آلودگی و ثبت وسعت و جهت حرکت آن به منظور مدیریت تیم های مقابله با آلودگی لکه های نفتی در دریا (نزدیک به 10 ساعت پایش هوایی طی 3 روز متوالی) و امحاء لکه های نفتی با استفاده از دو فروند شناور توسط شرکت نفت فلات قاره منطقه خارگ با نظارت اداره کل بندر و دریانوردی بوشهر صورت گرفت.

  • جمع آوری لکه های نفتی و پاکسازی ساحل

رییس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان این که 26 شهریور، لکه های نفتی به ساحل خارگ نزدیک شدند، گفت: پس از اعزام تیم کارشناسی و مقابله با آلودگی با تجهیزات مربوطه (پدهای جاذب نفت و ماشین های شستشو) به خارگ جلسه اضطراری با مشارکت بخشداری، اداره محیط زیست، شرکت انتهاه های صادرات مواد نفتی و شرکت فلات قاره تشکیل شد. همچنین شستشوی ساحل با دستگاه های مخصوص، پاکسازی و جمع آوری لکه های نفتی با استفاده از پدهای جاذب و پاکسازی ساحل با استفاده از مواد امحاء کننده لکه های نفتی از دیگر اقدامات برای کنترل این پدیده بوده است.

گلستانی توضیح داد: بر اساس گزارشات منابع محلی، در روز شروعین مهر لکه های نفتی باقیمانده با توجه به شرایط جوی منطقه به نزدیکی سواحل گناوه، ریگ تا قلعه سفید رسید و متعاقب با آن تیم مقابله با آلودگی نفتی و کارشناسان به همراه تجهیزات مربوطه به گناوه اعزام شد. همچنین شناور چند منظوره ای برای آنالیز وسعت و میزان آلودگی به منطقه اعزام و همچنین جلسه کمیته بحران با مشارکت فرمانداری، شهرداری، ادارات محیط زیست و راهداری با مدیریت بنادر و دریانوردی تشکیل شد.

  • گزارش آلودگی به کارگروه تخصصی مخاطرات دریایی

وی با تاکید بر انجام پیگیری های قضایی به منظور تعیین خسارت های زیست محیطی و هزینه های اجرا شده گفت: پس از مطرح شدن موضوع در جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات دریایی (از کارگروه های مدیریت بحران) مقرر شد گزارش آلودگی به منظور تصمیم گیری در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان بوشهر پیگیری شود. همچنین این موضوع به وسیله سازمان بنادر و از سطوح بالای مدیریتی در وزارتخانه های ذیربط مطرح شود.

رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی بوشهر همچنین گفت: علت عمده آلودگی ها در محدوده حوالی خارگ و فراساحل این جزیره از خطوط لوله و تاسیسات نفتی میادین نفتی این منطقه می باشد که به صورت مکرر رخ می دهد و احتیاج به بهسازی دارد.

  • دریاها، مدفن آلاینده های نفتی

لازم به ذکر است دریاهای جهان در دهه های اخیر به عنوان مدفن آلاینده ها، مخصوصا آلاینده های نفتی از سوی انسان مورد استفاده قرار گرفته است. حدود 60 درصد ذخایر نفتی جهان در خلیج فارس و به همین نسبت صادرات نفت از این خلیج صورت می گیرد و در کنار آلودگی های نفتی ناشی از حدود 70 سکوی فعال نفتی در خلیج فارس، عامل وقوع بیشتر آلودگی های دریایی در این منطقه تردد نفتکش ها از تنگه هرمز، آب توازن کشتی هایی که از سازمان جهانی دریانوردی مجوز نگرفته اند و تخلیه آب موتورخانه ها و قاچاق سوخت است.

نفت به علت مایع بودن، به راحتی در آب و خشکی منتشر می شود و نشت نفت و فرآورده های نفتی آلودگی فراوانی به دنبال داشته و صدمات زیادی را به محیط زیست وارد می نماید. لکه نفتی در یک محل ثابت نمی ماند و با سرعتی معادل 3 درصد سرعت باد حرکت نموده و سرازیر شدن انواع پساب های صنعتی به خصوص نفت و فراورده ها و سموم، علاوه بر آلوده ساختن آب دریا، حیات آبزیان را نیز به خطر انداخته است.

منبع: همشهری آنلاین

به "طغیان آلودگی های نفتی در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طغیان آلودگی های نفتی در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید