ساخت قوی ترین ابررایانه دنیا با ادغام قدرت پردازشی بیش از یک میلیون پی سی کاربران خانگی برای مبارزه با ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، یک میلیون کاربر اینترنت در سراسر دنیا تصمیم گرفتند قدرت پردازشی GPU کامپیوتر خانگی خود را با هم ادغام نمایند تا زودتر روش های درمانی برای مبارزه با ویروس کرونا یافت گردد.

ساخت قوی ترین ابررایانه دنیا با ادغام قدرت پردازشی بیش از یک میلیون پی سی کاربران خانگی برای مبارزه با ویروس کرونا

این یک میلیون کاربر می خواهند تحت پروژه ای به نام [email protected] کامپیوترهای خود را کلاستر نمایند. [email protected] یک پروژه توزیع شده محاسباتی برای شبیه سازی پویای پروتئین ها است.

مدیر پروژه [email protected] روز 31 مارس در توییتی اظهار داشت: اکنون بیش از 1 میلیون دستگاه روی @foldingathome در حال پردازش اطلاعات هستند.

در این توییت به تعداد دقیق پی سی های شرکت نماینده در این پروژه اشاره ای نشده است ولی انویدیا در وبلاگ خود اشاره می نماید بیش از 400 هزار گیمر اقدام به ادغام منابع GPU خود روی پروژه ابررایانه [email protected] کردند.

براساس گفته شرکت انویدیا، ادغام این تعداد پردازنده گرافیکی به طور بالقوه می تواند قدرت پردازشی ابررایانه [email protected] را به یک اگزافلاپ برساند؛ بیشتر از یک quintillion (عدد یک با 18 صفر به توان 2) عملیات ممیز شناور در ثانیه که آن را تبدیل به قوی ترین ابررایانه دنیا می نماید.

ساخت قوی ترین ابرایانه دنیا

برای مقایسه، ابررایانه سامیت (Summit) که در نوامبر 2019 به عنوان قوی ترین ابررایانه دنیا معرفی شده است؛ قدرت پردازشی معادل 150 پتافلاپ یا 0.15 اگزافلاپ دارد.

مدیران [email protected] اظهار داشتند اولین پروژه محاسباتی توزیع شده به این گستردگی برای شبیه سازی دینامیکی مولکولی در دنیا است. اکنون، محققان این پروژه می توانند با قدرت پردازشی 1 اگزافلاپی به دست آمده، روی روش های درمانی و مبارزه با ویروس COVID-19 کار نمایند.

روش های درمانی و پیش بینی شده زیادی برای معین ساختار پروتئین ها در درمان بیماری کرونا وجود دارد. اگرچه بسیاری از ابررایانه های دنیا در آزمایشگاه های تحقیقاتی قدرت پردازشی بالایی دارند ولی فقط می توانند یک شرایط یا ایمیج از پروتئین در حالت عادی را نمایش دهند.

پروتئین ها دارای شرایط ها و اشکال متحرک زیادی هستند و دانشمندان می خواهند به طور عملی و واقعی شکل یک پروتئین را مشاهده نمایند؛ کاری که امیدوار هستند در پروژه [email protected] تحقق پیدا کند.

هر شبیه سازی مولکول های پروتئینی شبیه به خرید یک بلیط بخت آزمایی است. اگر بتوانید بلیط های بخت آزمایی بیشتری بخرید؛ شانس شما افزایش پیدا می نماید.

همکاری میلیون ها کاربر برای شکست کرونا

به طور کلی پروژه [email protected] برای شبیه سازی و تحقیق درباره مسائل پزشکی راه اندازی شده است. این پروژه پیش تر روی بیماری هایی مانند آلزایمر، سرطان و ابولا تمرکز داشت که اکنون با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا به سوی COVID-19 تغییر جهت داده است.

در این پروژه بیش از 11 آزمایشگاه مختلف با هم همکاری دارند و بسیاری از سازمان ها از آن ها حمایت نموده تا زودتر به نتایج مثبت و امیدوارنماینده ای درباره درمان بیماری کرونا برسند.

این پروژه منابع سخت افزاری پردازشی خود را از میلیون ها کاربر و پی سی در سراسر دنیا عاریت گرفته است. کاربران داوطلب، نرم افزارهای تخصصی معینی را روی پی سی خود نصب و از این طریق قدرت GPU کامپیوتر خود به سوی این پروژه گسیل می نمایند.

پروژه [email protected] تنها کوشش برای یافتن روش های درمانی بیماری کرونا نیست. اخیرا، سازمان بهداشت دنیای گزارش داده بسیاری از شرکت های غول دنیای فناوری مانند اوراکل، آی بی ام، مایکروسافت و غیره نیز پلتفرم هایی توزیع شده و مبتنی بر بلاک چین منبع باز برای تحقیق روی این ویروس راه اندازی کردند.

زمان به ثمر نشستن این تحقیقات معین نیست ولی قطعا انقلاب جدیدی در همکاری کاربران سراسر دنیا روی اینترنت برای یک هدف واحد شکل گرفته است. میلیون ها کاربر می خواهند نشان بدهند اگر با هم متحد شوند؛ از هر چالش و ویروسی قوی تر هستند.

منبع

منبع: یک پزشک

به "ساخت قوی ترین ابررایانه دنیا با ادغام قدرت پردازشی بیش از یک میلیون پی سی کاربران خانگی برای مبارزه با ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت قوی ترین ابررایانه دنیا با ادغام قدرت پردازشی بیش از یک میلیون پی سی کاربران خانگی برای مبارزه با ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید