راکتور هسته ای در ماه و مریخ برق تولید می کند

به گزارش وبلاگ فیسی بوک به نقل از آسوشیتدپرس، آمریکا تصمیم دارد واحدهای برق هسته ای را در ماه و مریخ بسازد. به همین دلیل روز گذشته درخواستی برای دریافت ایده شرکت های خصوصی درباره شیوه این اجرا منتشر شده است.

راکتور هسته ای در ماه و مریخ برق تولید می کند

وزارت انرژی آمریکا درخواستی رسمی برای ساخت سیستم برق هسته ای سطحی(fission surface power system) منتشر کرده که به انسان کمک می کند مدت طولانی تری در شرایط نامساعد فضایی زندگی کند.

آزمایشگاه ملی آیداهو(یک واحد تحقیقات هسته ای)، وزارت انرژی و ناسا ایده های چنین سیستمی را بررسی می کنند. این آزمایشگاه یکی از پیشروان حوزه راکتورهای هسته ای است که برخی از آنها میکرو راکتور و برخی دیگر بدون آب کار می کنند.

وزارت انرژی آمریکا در بیانیه ای نوشته است: راکتورهای هسته ای کوچک می توانند قابلیت مورد نیاز برای ماموریت های فضایی را فراهم کنند.

این طرح دارای دو مرحله است که فاز نخست شامل توسعه طراحی یک راکتور است. در فاز دوم یک راکتور آزمایشی و یک نمونه ثانویه ساخته می شود. نمونه ثانویه این راکتور به ماه فرستاده می شود و همزمان یک سیستم پرواز و لندری توسعه می یابد که راکتور را به ماه ببرد. هدف این پروژه آن است که راکتور، سیستم پرواز و لندر تا سرانجام 2026 میلادی ساخته شوند.

چنین راکتوری باید بتواند بدون وقفه جریان الکتریسیته 10 کیلوواتی تولید کند. علاوه برآن وزن راکتور نباید بیش از 3500 کیلوگرم باشد و بتواند در فضا به طور خود کار و به مدت 10 سال کار کند.

به گفته وزارت انرژی این اختراع از اکتشافات در قطب جنوب ماه پشتیبانی می کند. منطقه مورد نظر برای اکتشافات در مریخ با کمک چنین راکتوری هنوز تعیین نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "راکتور هسته ای در ماه و مریخ برق تولید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راکتور هسته ای در ماه و مریخ برق تولید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید