دلیل آتش سوزی ها در قطب شمال

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، آتش دامن قطب شمال را گرفته و بخش های گسترده ای از شمال سیبری، اسکاندیناوی شمالی، آلاسکا و گرینلند گرفتار آتش سوزی گسترده شده اند.

دلیل آتش سوزی ها در قطب شمال

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، رعد و برق ها به طور معمولِ هر ساله، آتش سوزی های طبیعی را در این مناطق ایجاد می کند اما امسال گرمای شدید تابستانی ناشی از تغییرات اقلیمی که بالاتر از میانگین طبیعی دما است، آتش سوزی ها را تشدید کرده است.

این آتش سوزی ها به حدی شدید است که حجم دود ناشی از آن از فضا نیز قابل مشاهده است و کارشناسان آن را بی سابقه دانسته اند.

در حال حاضر صدها آتش سوزی وجود دارد که اکثرا مناطق خالی از سکنه سراسر شرق روسیه، شمال اسکاندیناوی، گرینلند و آلاسکا را در بر گرفته است. اما دود ناشی از این آتش سوزی ها بسیار گسترش یافته و برخی از مناطق را به طور کامل در خود فرو برده است.

شهرهای شرق روسیه نیز از زمان آغاز این آتش سوزی ها شاهد کاهش قابل توجه کیفیت هوای خود بوده اند.

آمارها حاکی از آن است که آتش سوزی های طبیعی در ماه ژوئن حدود 50 مگا تُن دی اکسید کربن، معادل تولید کربن سالانه سوئد منتشر کرده اند.

وقوع آتش سوزی های طبیعی در ناحیه شمالگان بین ماه های میلادی مه تا اکتبر رایج است و این آتش سوزی ها بخشی طبیعی از اکوسیستم این منطقه است که حتی برخی منافع را برای محیط زیست منطقه به همراه دارد اما شدت و گستره ناحیه ای که امسال درگیر این آتش سوزی ها بوده، غیر معمول است.

درجه حرارت در قطب شمال با سرعت بسیار بیشتری نسبت به میانگین جهانی افزایش یافته و شرایط گرم تر و خشک ترِ این ناحیه به همراه وزش بادهای شدید و رعد و برق ها منجر به تشدید و تداوم این آتش سوزی ها می شود.

مقامات روسی در حال حاضر هیچ برنامه ای برای مقابله با این آتش سوزی ها ندارند، چرا که با توجه به غیرمسکونی بودن مناطق گرفتار آتش معتقدند هزینه های مقابله با این آتش سوزی ها بسیار بیشتر از خساراتی است که وارد می کنند.

بنا بر گزارش بی بی سی، بسیاری به دولت روسیه به دلیل بی توجهی به این آتش سوزی ها اعتراض کرده و با مقایسه واکنش ها به این آتش سوزی ها که به جنگل های سیبری آسیب می زند با آتش سوزی کلیسای نوتردام، بی توجهی مقامات به محیط زیست را مورد انتقاد قرار داده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دلیل آتش سوزی ها در قطب شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل آتش سوزی ها در قطب شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید