جزیره لاپالما مقصد نهایی بزرگ ترین تلسکوپ فضایی دنیا می گردد

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، جزیره لاپالما برای ساخت بزرگ ترین تلسکوپ فضایی نیمکره شمالی جایگزین کوه Mauna Kea در هاوایی می گردد، البته مشکلاتی در این جهت وجود دارد.

جزیره لاپالما مقصد نهایی بزرگ ترین تلسکوپ فضایی دنیا می گردد

به گزارش خبرنگار ، پس از ادامه اعتراضات بومیان جزیره هاوایی به ساخت تلسکوپ 30 متری TMT در نوک قله کوه Mauna Kea و جلوگیری از انتقال تجهیزات و مصالح برای ساخت این تلسکوپ، دانشمندان در نظر دارند بزرگ ترین تلسکوپ نیمکره شمالی را در سایت جایگزین در جزیره لاپالما که جزو جزیره های قناری و مالکیت کشور اسپانیاست، بسازند.

به گفته ساکنان بومی جزیره هاوایی از سال های دهه 90 میلادی کار ساخت انواع تلسکوپ ها در بخش های مختلف جزیره به دلیل قابلیت های منحصربه فرد زمین شناختی، ارتفاع از سطح آب و وجود آسمان بدون ابر آغاز شده است.

آخرین تلسکوپی که قرار است بر فراز کوه Mauna Kea ساخته گردد، تلسکوپ فضایی TMT است که به گفته دانشمندان بزرگ ترین تلسکوپ فضایی نیمکره شمالی کره زمین خواهد بود.

به گفته بومیان، محل ساخت تلسکوپ TMT درمنطقه ای مقدس به باور بومیان قرار گرفته است و به همین دلیل آنها با ساخت تلسکوپ مخالف اند.

تلسکوپ فضایی که زمین را به یک لنز بزرگنمایی تبدیل می نماید

به گفته دانشمندان اکنون حدود 10 سال است که پروژه ساخت تلسکوپ فضایی TMT آغاز شده است، اما به دلایل مختلف هنوز ساخت تلسکوپ به سرانجام نرسیده و حتی گودبرداری از سایت محل ساخت آن انجام نشده است.

هزینه ساخت این تلسکوپ حدود 1/4 میلیارد دلار است و آینه آن 9 برابر مساحت بزرگ ترین تلسکوپ های فضایی کنونی در دنیاست.

بزرگی این تلسکوپ به دانشمندان اجازه می دهد تا با وضوح بسیار بالا به مشاهده ستارگان و کهکشان ها بپردازند؛ از جمله دیگر هدف های کارشناسان از ساخت این تلسکوپ آنالیز چگونگی شکل گیری سیاره ها و ستارگان است.

به گفته اهالی بومی جزیره هاوایی اکنون 13 تلسکوپ درمناطق مختلف این جزیره و اطراف کوه Mauna Kea ساخته شده است که قرار است تا پیش از آغاز عملیات احداث تلسکوپ TMT 5 مورد از آن ها برچیده شوند.

افزون برمخالفت برای احداث تلسکوپ فضایی TMT ساکنان بومی، مانع از رساندن تجهیزات علمی برای دیگر تلسکوپ های علمی فعال در هاوایی شده اند. تلسکوپ های فضایی برای کارکردن به تجهیزات مختلفی از جمله نیتروژن احتیاج دارند تا ابزار طیف نگاری آن ها به میزان کافی سرد نگه داشته گردد و بتوانند به فعالیت خود ادامه دهد؛ بالا رفتن دمای طیف نگار سبب آسیب جدی و غیرقابل جبران به تلسکوپ فضایی می گردد.

به گفته کارشناسان مشکل هایی برای ساخت تلسکوپ در سایت جایگزین در جزیره لاپالما وجود دارد؛ لاپالما در ارتفاع پایین تری به نسبت Mauna Kea قرار گرفته است، لاپالما در ارتفاع 2250 متری از سطح آب و Mauna Kea در ارتفاع 4050 متری از این سطح است و به همین دلیل امکان افت وضوح رصد در لاپالما وجود دارد؛ بخار آب موجود در جو لاپالما هم می تواند زمینه ساز افت کیفیت تصاویر دریافتی از فضا گردد.

در ساخت تلسکوپ فضایی TMT تیمی از دانشمندان از کشور های آمریکا، کانادا، چین، هند و ژاپن حضور دارند و به گفته آنها بهترین موقعیت برای ساخت تلسکوپ فضایی در Mauna Kea است؛ کارشناسان امیدوار هستند با ادامه رایزنی ها با اهالی بومی بتوانند نظر مساعد آنها برای ساخت تلسکوپ فضایی TMT را به دست آورند.

منبع:Nature

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جزیره لاپالما مقصد نهایی بزرگ ترین تلسکوپ فضایی دنیا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره لاپالما مقصد نهایی بزرگ ترین تلسکوپ فضایی دنیا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید