توضیحات آذری جهرمی درباره گرانی مکالمات زائران اربعین

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، وزیر ارتباطات توضیحاتی در خصوص گرانی مکالمات و اینترنت زائران اربعین در عراق ارائه کرد.

توضیحات آذری جهرمی درباره گرانی مکالمات زائران اربعین

به گزارش گروه مالی وبلاگ فیسی بوک، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات با حضور در برنامه پارک شهر رادیو تهران درباره چرایی گرانی مکالمه و اینترنت همراه در عراق گفت:اصل ماجرا این بود که از 6 ماه گذشته مکالمات خوبی را با طرف عراقی داشتیم، سال جاری به شدت روی توسعه شبکه کار نموده بودند، چه در شهر نجف و چه در شهر کربلا. شبکه در هر زمانی که احتیاج به ارتباط داشتیم، برقرار بود. شبکه خوش ساختی را درست نموده بودند، من از هیئت اتصالات عراق و اپراتور های عراقی تشکر کنم.

وی ادامه داد: در راستای اتفاقاتی که در عراق افتاد و اعتراضاتی که در عراق ایجاد شد، به دلیل مسائل امنیتی تصمیم گرفته شد که به مدت یک هفته کل اینترنت عراق قطع گردد. برای مدت یک هفته و بیشتر کل اینترنت در عراق قطع بود و سرویس دیتا موبایل قطع بودند. بعد از 10 روز که اینترنت وصل شد و تمام شبکه های اجتماعی فیلتر شد، اینستاگرام، واتساپ و حتی جی میل را در عراق بسته بود.

آذری جهرمی گفت: آن ها مسئول جان مردم هم بودند و ممکن است در عراق تصمیماتی هم بگیرند، اینترنت هم تحت تأثیر نهاده شد. قبل از اربعین هم بار ها به مردم پیشنهاد نموده بودیم که از سیم کارت عراقی بهره ببرید. قبل از اربعین حدود 3 بار با رادیو اربعین مصاحبه کردم و گفتم که از سیم کارت عراقی بهره ببرید. ما اعلام نموده بودیم برای مکالمه صوتی همچنان از سیم کارت ایرانی می توانیم استفاده کنیم. هر دقیقه سیم کارت عراقی 3200 تومان بود و هرسیم کارت ایرانی ما توانستیم تخفیف بگیریم و به 2100 تومان در هر دقیقه برسانیم.

وی اعلام کرد:سرویس رومینگ برای تجار است. رومینگ دیتا یک سرویس گران قیمت در جهان است. در عراق رومینگ سایت آسیاسل است که بعد از مصاحبه برای شما می فرستم. هر گیگا بایت اینترنت در عراق به صورت رومینگ حدود 450 هزار تومان است. اپراتور عراقی تخفیف ویژه ای برای این ایام در نظر گرفتند و این عدد به 150 هزار تومان تقلیل یافت. این را هم اطلاع رسانی کردیم و تأکید کردیم از سیم کارت عراقی بهره ببرید.

وزیرارتباطات گفت: در رادیو اربعین هم این موضوع را اعلام کردیم و به اطلاع مردم رسید و اشاره کردیم که مردم از سیم کارت عراقی استفاده نمایند. مردم به عراق رفتند و سیم کارت عراقی گرفتند و در روز های اول اینترنت عراق قطع بود. به همین دلیل مردم مجبور به استفاده از سیم کارت ایرانی شدند. کشور عراق رومینگ را قطع ننموده بود و البته مرسوم هم است که قطع ننمایند، ایرانی ها وقتی می دیدند که دیتا عراق قطع است، از دیتا ایران استفاده می کردند.

وی اضافه نمود: نکته بعدی این بود که پس از اینکه اینترنت وصل شد، مردم اطلاع نداشتند که اینترنت عراق فیلتر است. از فیلتر شکن استفاده نمی نمایند و به سراغ سیم کارت ایرانی می رفتند و از اینترنت ایران استفاده می کردند. به راحتی از شبکه های مجازی استفاده می کردند.

آذری جهرمی گفت: به همین دلیل مردم به سمت سیم کارت ایرانی رفتند و علی رغم اینکه اطلاع رسانی نموده بودیم که به خاطر مسائل امنیتی عراق تمام شبکه های اجتماعی فیلتر شده است. اما مردم توجه نکردند و به سمت سیم کارت ایرانی رفتند. عده ای از مردم هم ناخواسته بسته خریداری ننموده بودند و از تعرفه آزاد و رومینگ استفاده می کردند.

وی گفت: مردم با گوشی روشن به خاک عراق رفتند و اطلاعاتی از تعرفه نداشتند. در گوشی برخی از مردم برنامه هایی وجود داشت که به صورت اتوماتیک به روز می شد و همین باعث افزایش هزینه های مردم می شد. عده ای دیگر بدون اطلاع از تعرفه ها به دلیل اینکه مسئله ای در برقراری ارتباط نداشتند استفاده می کردند. عده ای از مردم هم که بسته خریداری نموده بودند، پیامک سرانجام اعتبار بسته را دریافت ننموده بودند و روی اینترنت آزاد رفته بودند. به همین دلیل عدد بسیار قابل توجه شده است. عدد استفاده از اینترنت آزاد عدد قابل ملاحظه ای شده است. اپراتور ها حتی رایتل هم اعلام نموده اند که این پول را بر می گردانیم. از همان کربلا دو دستور صادر کردیم. اول اینکه دستور دادم که بروید و صحبت کنید و قیمت رومینگ را به قیمت بسته محاسبه کنید.

آذری جهرمی گفت:عده ای از مردم می گفتند ما تماس گرفتیم و زنگ خورده، اما صحبت نکردیم، ولی هزینه آن محاسبه شده است، درباره این موضوع هم از طرف عراقی خواستیم که تمام ریز مکالمات را بدهد و طرف ایرانی انتباق دهد و این موضوع در حال آنالیز است و شاید کمی زمان بر باشد. اگر تخلفی انجام شده باشد، رسیدگی می کنیم و پول را باز می گردانیم. اصل مطلب کیفیت خدمات است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "توضیحات آذری جهرمی درباره گرانی مکالمات زائران اربعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات آذری جهرمی درباره گرانی مکالمات زائران اربعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید