افزایش حجم غنی سازی و بازطراحی رآکتور اراک، گام سوم ایران

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، سیدمحمود رضا آقامیری، جانشین شهید مسعود علی محمدی در شورای بین المللی سزامی، با اشاره به گام های ایران در راستا کاهش تعهدات برجامی در شرح مختصات سومین گام ایران در این راستا گفت: همه چیز باید ناظر به بازگشت به شرایط قبل از برجام باشد.

افزایش حجم غنی سازی و بازطراحی رآکتور اراک، گام سوم ایران

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ فیسی بوک، سیدمحمود رضا آقامیری، جانشین شهید مسعود علی محمدی در شورای بین المللی سزامی، با اشاره به گام های ایران در راستا کاهش تعهدات برجامی در شرح مختصات سومین گام ایران در این راستا گفت: همه چیز باید ناظر به بازگشت به شرایط قبل از برجام باشد.

وی اضافه نمود: برای اینکه بخواهیم شرایط بازگشت به قبل از برجام را شروع کنیم باید ببینیم در آن موقع در چه مرحله ای بودیم، چه می کردیم و الان چه مواردی را محدود نموده ایم.

آقامیری ادامه داد: یکی از شاخصه ها دراین باره بحث غنی سازی بود که با سانتریفیوژها و تعداد آنها ارتباطی مستقیم داشت. مضاف بر آن رآکتور اراک و شرایط آن حائز اهمیت بود؛ رآکتوری که البته امروز دچار مشکل شده. موضوع دیگر نیز ذخیره سازی کیک زرد بود که ما حجم قابل توجهی از آن را می توانستیم داشته باشیم.

این دانشمند هسته ای در شرح مختصات گام سوم ایران در راستا کاهش تعهدات هسته ای با بیان آنکه در مرحله بعدی باید افزایش حجم غنی سازی و میزان انباشت آن در دستورکار قرار گیرد، گفت: ما غنی سازی را تا 3.67 درصد انجام می دادیم و تا 5.1 نیز هنوز low enrichment (غنی سازی سطح پایین) محسوب می گردد. وی طراحی مجدد و بازیافتی رآکتور اراک را اقدام ضروری دیگری خواند که در گام سوم باید عملیاتی گردد و ادامه داد: افزایش سطح غنی سازی به 20 درصد باید در امتداد استراتژی کاهش پلکانی تعهدات قرار گیرد؛ چراکه بازگشت به غنی سازی20 درصد به منزله بازگشت صددرصدی به شرایط قبل از برجام خواهد بود و ایران هم اصرار ندارد اینها را در یک بازه زمانی کوتاه انجام دهد.

آقامیری در شرح سایر گزینه های پیش روی ایران برای کاهش تعهدات خود در گام های بعدی اظهار داشت: مهم ترین کاری که می توان انجام داد، افزایش سانتریفیوژهاست. سانتریفیوژهای عملیاتی ما IR1 ها بود که با برجام بخشی از آنها به انبار رفت و بخشی هم از دور خارج شد؛ لذا یکی از اولویت های اساسی در این زمینه، گسترش سانتریفیوژهای نسل جدید است که هم آر اند دی (R&D) آنها را شروع کنیم و هم زنجیره کم آنها را داشته باشیم.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهیدبهشتی با تاکید بر آنکه چنین اقدامی برجام را به هم نمی ریزد، توضیح داد: افزایش تعداد سانتریفیوژهای عملیاتی ما نقض برجام خواهد بود چون برجام در این زمینه محدودیت 5000 سانتریفیوژ را مشخص نموده ولی تحقیق و توسعه را می توان انجام داد. وی اضافه نمود: به این فهرست باید مطالعات رآکتور 2 و 3 و نیز فراوری کیک زرد را هم اضافه نمود که همگی زیر سقف برجام هستند. این کارشناس مسائل هسته ای همچنین با اشاره به سانتریفیوژهای نسل جدید اظهار داشت: ما فقط در بحث IR8 محدودیت داریم که در برجام آمده بعد از هشت سال می توانیم یک زنجیره از نسل IR8 را مورد تست قرار دهیم. با این حال باید تحقیق و توسعه در سانتریفیوژ های نسل های دیگر در دستورکار باشد و مثلا شبیه سازی سایر نسل ها انجام گردد تا اگر لازم بود به سرعت بتوانیم اقدام به گسترش سانتریفیوژها و صنعتی کردن آنها بکنیم.به علاوه آن باید سانتریفیوژهای عملیاتی نسل اول برای غنی سازی حفظ شده و گسترش یابند.

وی در شرح استدلال خود برای متوقف ماندن بر تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای سایر نسل ها و خودداری از عملیاتی کردن آنها در مقطع کنونی گفت: استراتژی ایران فعلا پیشروی گام به گام است، لذا ما فعلا باید درصد غنی سازی را تا حد مجاز low enrichment (غنی سازی سطح پایین) افزایش دهیم اما حجم آن را بالا ببریم.

آقامیری اظهار داشت: این البته در حالی است که باید در کنار آن مطالعات بازیابی رآکتور اراک شروع و در مرحله بعد رآکتور های 2 و 3 عملیاتی شوند و مضاف بر اینها سانتریفیوژهای نسل بالاتر و گسترش آنها مورد مطالعه قرار گیرند. رئیس واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم آماده شدن کشور برای رفتن به سمت شرایط قبل از برجام توضیح داد: گام سوم باید دربرگیرنده بخشی از موارد یادشده باشد نه همه آنها؛ چراکه این گام احتمالا نمی تواند گام آخر تلقی گردد.

وی در شرح استدلال خود برای این موضوع گفت: گام آخر از ما زمان می گیرد. به بیان دقیق تر، برای اینکه ما به شرایط قبل از برجام برسیم، باید زمانی را برای این کار بگذاریم و نمی توانیم بگوییم در یک دوره 60 روزه به قبل از برجام می رسیم.

آقامیری با اشاره به دیگر حوزه هایی که ایران می تواند با اتکا بر آنها برای اروپا خط و نشان بکشد، گفت: در این راستا ادامه بازرسی ها به طور طبیعی معلق خواهد شد و ما می توانیم ادامه همکاری داوطلبانه در پروتکل الحاقی را متوقف کنیم و تا حد ان پی تی اجازه دهیم آژانس بیاید سرکشی کند و برود؛ نه بیشتر از آن.

این استاد دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهیدبهشتی اظهار داشت: این گام ها احتمالا در مراحل بعد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، چون ایران تا به حال با آژانس همکاری خوبی داشته و راستی آزمایی های اجرا شده نیز تایید نموده برنامه هسته ای تهران هیچ گونه انحرافی ندارد و این موضوع در گزارش های آمانو به کرات مورد اشاره قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: همکاری ایران با آژانس مستقل از همکاری اش با کشورهای 1+5 است و به همین خاطر تهران ارتباط خود با آژانس و 1+5 را قدری متفاوت می بیند. ما به همکاری با آژانس ادامه می دهیم و تنها چیزی که مرتبط با 1+5 است مساله پروتکل الحاقی است که ایران آن را داوطلبانه اجرا می نماید؛ همکاری ای که شاید بتوان در صورت لزوم آن را نیز متوقف کرد.

منبع : فرهیختگان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "افزایش حجم غنی سازی و بازطراحی رآکتور اراک، گام سوم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حجم غنی سازی و بازطراحی رآکتور اراک، گام سوم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید