کشف یک غار در حیاط یک خانه!

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، در جنوب غربی کاشان و در دامنه کوه های سر به فلک کشیده کرکس دره بزرگ و پهناوری وجود دارد به نام برزک. توسعه طولی شهر در راستا دره ای سرسبز، وجود چشمه سارهای متعدد با آب قابل توجه که باعث گسترش باغ های میوه در طول دره شده، آن را به باغ شهری زیبا تبدیل نموده است که با برخورداری از فاکتورهای متعدد جذب توریست، برزک را به یکی از بزرگترین و مهمترین قطب گردشگری کاشان تبدیل نموده است.

کشف یک غار در حیاط یک خانه!

سابقه برزک به 5000 سال قبل بر می گردد. از آثار تاریخی و دیدنی این شهر می توان به زیارتگاه امامزاده سراج الدین بن موسی بن جعفر، حمام دوره صفویه، آب انبار قاجاریه، آسیاب آبی قدیمی، تپه تاریخی قلعه، آبشار و رودخانه و جاده تفریحی توریستی سعدآباد، چشمه احمد آباد و موزه مردم شناسی برزک اشاره نمود.

اخیرا قبض آبی یکی از اهالی روستای برزک در نزدیکی کاشان به طور غیرعادی زیاد شده و به همین علت پیگیری او باعث شد تا متوجه گردد آب از جایی نشتی دارد که به یک غار متصل می گردد.

در 50 کیلومتری جنوب غرب کاشان روستای برزک به یک روستای گردشگری تبدیل شده است. در یکی از این خانه ها صاحب ملک متوجه شده بود که چند ماهی است بدون اینکه استفاده زیادی از آب داشته باشد، قبض آب نشان می دهد که او مصرف زیادی نموده و مبلغ قبض نیز بالا رفته است.

تنها راه ورودی به غار از حیاط یک خانه

او در پی کشف این موضوع بود که چطور وقتی در خانه حضور ندارد، اما باز هم کنتور آب نشان از مصرف می دهد. تا اینکه دو سال پیش متوجه شد آب شهری از یک جایی در خانه او به هدر می رود. پی آن را گرفت و رسید به یک حفره که در آنجا لوله ای ترکیده بود. این حفره تنها یک فرو رفتگی معمولی نبود. گویا این چاله هشت متری به جهتی دیگر می رسید. جهتی که این مرد روستایی باز کرد او را به یک پدیده طبیعی رساند. غاری که چند دهنه بزرگ داشت و قندیل هایش پیدا بودند. او در واقع یک غار را پیدا نموده بود. مدتی گذشت و او این کشف را مانند راز نزد خود نگه داشت تا اینکه آن را چند روز پیش فاش کرد.

محمد مشهدی نوش آبادی، رئیس مرکز پژوهشی کاشان شناسی به تازگی از این حفره و غاری که در زیر زمین خانه پیدا شده، دیدن نموده است. او گفت: این غار کاملاً زیر زمین وجود دارد و به صورت طبیعی ایجاد شده است. به گفته کارشناسان میراث فرهنگی این غار انسان ساز نیست و از دوره های گذشته آثاری که نشان دهد انسان در آنجا زندگی می نموده، وجود ندارد. حتی ابزار سنگی نیز ایجاد نشده است. این غار چهار جهت دارد که بعضی از آن جهتها از روی هم رد می شوند. هر کدام از جهتها از 100 تا 150 متر طول دارد.

وی ادامه داد: در نزدیکی اینجا یک تپه باستانی وجود دارد که تکه های سفال نیز در آنجا قابل دیدن است. غاری هم وجود دارد که بعضی می گویند ممکن است این دو غار به هم مرتبط باشند ولی این طور نیست. با این وجود باید بعضی از جهتها را برای شناسایی بیشتر این غار باز کرد.

مشهدی نوش آبادی با اعلام اینکه 500 تا 600 متر از این غار تاکنون شناسایی شده، بیان نمود: بعضی از غارنوردان این غار را دیدن نموده اند، ولی به صورت تخصصی می خواهیم که روی آن کار گردد تا بتوانیم جهتهای دیگر آن را شناسایی کنیم.

منبع: مهر

منبع: همگردی

به "کشف یک غار در حیاط یک خانه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک غار در حیاط یک خانه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید