کدام سینماگران مشمول حمایت های بین المللی فارابی می شوند؟

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، دبیر شورای بین الملل سازمان سینمایی و معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی مطرح نمود حمایت از حضور فعالان سینمای ایران در رویدادهای جهانی، جنبه حمایتی دارد.

کدام سینماگران مشمول حمایت های بین المللی فارابی می شوند؟

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ فیسی بوک، رائد فریدزاده دبیر شورای بین الملل سازمان سینمایی و معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به برخی اظهارنظرها در فضای مجازی درباره ارقام نوشته شده در شفاف سازی گزارش عملکرد بنیاد سینمایی فارابی در سال 1398 و در حوزه بین الملل اظهار کرد: باید توجه داشت که مجموع رقم مندرج در جدول حمایت ها برای یک سال، شامل کل هزینه های ارزی و ریالی است و هم هزینه های ریالی و هم هزینه های ارزی را در بر می گیرد و تمام هزینه کردها کاملاً شفاف است.

وی متذکر شد: برخلاف آنچه برخی سعی دارند با تمسک به آن موجب گمراهی افکار عمومی شوند، اساساً سرفصل هزینه ای با عنوان شورای بین الملل فارابی و صرف هزینه دلاری به این نام و عنوان وجود ندارد. ضمن آنکه این هزینه کرد مثل روال سالیان پیش، جنبه حمایتی دارد و بر اساس آئین نامه حمایت از حضور بین المللی سینمای ایران است که به تأیید شورای بین الملل سازمان سینمایی رسیده و توسط رئیس سازمان سینمایی ابلاغ شده و هر گونه اقدامی منطبق بر آن صورت می گیرد.

همه فعالان بین الملل سینما می توانند درخواست حمایت کنند

فریدزاده اظهار کرد: این آئین نامه مصوب از طرف سازمان سینمایی ابلاغ شده و بنیاد سینمایی فارابی هم درخواست های فعالان بین الملل سینما را بر اساس آن ضوابط، مورد بررسی و اقدام قرار می دهد. بنابراین، هر یک از فعالان عرصه بین الملل که شرایط مندرج در آئین نامه را احراز کنند، مشمول این حمایت قرار می گیرند.

دبیر شورای بین الملل سازمان سینمایی با اشاره به اینکه جداول منتشر شده در شفاف سازی سازمان سینمایی، باید توسط سینماگران و کارشناسان به دقت مطالعه و منطقی مورد تحلیل قرار گیرد، گفت: در فهرست آماده سازی و بازاریابی، عرضه فرهنگی و تجاری آثار و اعزام سینماگران به مجامع بین المللی (پیوست 9) در ردیف ها و ستون های مختلف آورده شده که چه حمایتی از افراد اجرا شده و به وضوح مشخص است که به عنوان مثال چه کسی فقط هزینه بلیت سفر دریافت کرده و یا به چه کسی کمک هزینه سفر یا عوارض خروج پرداخت شده و … تفاوت هر کدام از این موارد کاملاً مشهود است.

وی ادامه داد: برای یک فیلمساز که فیلمش در یک جشنواره خارجی پذیرفته شده است، طبق آیین نامه، فقط رقمی بابت حمایت از حضور وی در آن رویداد پرداخت شود چرا که معمولاً آن جشنواره خارجی، سایر هزینه های این حضور را تأمین می کند. اما اگر قرار باشد جدول بر اساس داده ها مطالعه نشود و مخاطب در یک جمله کلی بگوید اینها پول گرفته اند تا به خارج از کشور بروند دقیق و منصفانه نیست و اگر قرار باشد به شکل سطحی به جدول شفاف سازی نگریسته شود، باید همراه این فهرست، مجموعه مفصلی داده تشریحی و توصیفی هم روی سایت قرار گیرد! همه این ارقام در فهرست شفاف سازی مشخص است اما تحلیل منصفانه آن داده ها، کمی هم نیاز به تأمل و دقت دارد.

وی یادآور شد: ضمن آنکه اگر کسی به آئین نامه رجوع کند، متوجه می شود که صرفاً کسانی از این حمایت ها بهره مند می شوند که واجد شرایط باشند یعنی یا فیلم شان در یکی از جشنواره های بین المللی معتبر پذیرفته شده باشد یا داور یک جشنواره معتبر باشند یا قرار است در ذیل چتر سینمای ایران یا حضور در بازارهای جهانی، راهی یک رویداد سینمایی جهانی شوند.

وظیفه مان حمایت از حضور بین المللی فیلمسازان ایرانی است

فریدزاده متذکر شد: در بخش سفر فیلمسازان به خارج از کشور، از افرادی که این شرایط را احراز کنند، حمایت می شود. اما اینکه در نتیجه این حضور، به عنوان مثال یک فیلم حتماً جایزه بگیرد و پیروز شود یا نه، این بحث دیگر است. سازمان سینمایی یا بنیاد سینمایی فارابی کمک می کنند که فیلمساز ایرانی و پخش کننده در آن رویداد حضور داشته باشد. مانند شرایطی که در جشنواره جهانی فیلم فجر یا جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان وجود دارد. در اینجا هم ما از مهمان خارجی میزبانی می کنیم و بخشی از هزینه های سفر توسط خود مهمان تأمین می شود.

وی اظهار کرد: البته در آئین نامه حمایت، بر پشتیبانی از پخش کنندگان فیلم ایرانی در مجامع و جشنواره های خارجی تأکید شده و بیشتر وجه حمایت از پخش کنندگان را دارد.

معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی در این زمینه توضیح داد: حجم بیشتر این حمایت، برای حضور کارشناسان در بازارهاست چرا که در کنار عرضه فرهنگی، توجیه اقتصادی اش برای معرفی و بازاریابی محصولات سینمای ایران از اولویت بیشتری برخوردار است.

فریدزاده در پایان اعلام کرد: وظیفه بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی، حمایت از حضور جهانی آثار سینمای ایران و برنامه ریزی و تعامل جهت حضور آثار سینمایی در جشنواره ها، عرضه تجاری محصولات سینمایی به پخش کنندگان و شبکه های خارجی، خطوط هوایی، مذاکرات برای تولید مشترک، وصول درآمدهای حاصل از فروش خارجی و … است و همواره تلاش معاونت بین الملل بنیاد سینمایی فارابی این بوده که با توجه به موانع و مسائل اقتصادی این سال ها در عرصه بین الملل، فعالیت های مذکور با کاهش هزینه ها نسبت به گذشته تحقق یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کدام سینماگران مشمول حمایت های بین المللی فارابی می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سینماگران مشمول حمایت های بین المللی فارابی می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید