کاخ نیاوران، مدرن ترین کاخ تاریخی تهران

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، مجموعه نیاوران، سه بنای بسیار مهم دارد، مهم از نظر اتفاقات تاریخی که در این بناها به وقوع پیوسته است. از صاحبقرانیه و امضای فرمان مشروطه در حیاط آن تا کاخ نیاوران که محل زندگی آخرین پادشاه ایران بود. نیاوران امروز مجموعه ای فرهنگی- تاریخی است در میان باغی باصفا در دامنه های البرز. روزگاری این منطقه مرتفع ترین نقطه تهران بود و می شد از تالار دنیا نمای صاحبقرانیه اش تا شهر ری را تماشا کرد. امروز اما تنها چشم انداز مجموعه مال ها و برج ها و پاساژهایی هستند که در اطراف آن ساخته شده اند.

کاخ نیاوران، مدرن ترین کاخ تاریخی تهران

آخرین بنایی که به این مجموعه تاریخی اضافه شده، کاخ نیاوران است که با معماری مدرن و منحصر به فرد خود از بناهای شاخص تاریخی و مدرن تهران محسوب می گردد. بنا را در سال 1337 به دستور فرح پهلوی و در ضلع شمالی مجموعه ساختند، با وقفه ای که در روند ساخت بنا رخ داد، این بنا ده سال بعد مورد بهره برداری نهاده شد و محل سکونت دائم پهلوی شد و این خانواده تا آخرین روزهای حضورشان در ایران در همین کاخ ساکن بودند و آخرین تصاویر حضور شاه در تهران هم در همین کاخ گرفته شده است.

بنا را محسن فروغی که آن سال ها رئیس دانشکده هنرهای زیبا بود، با الهام از یکی از کاخ های مجموعه ورسای طراحی کرد. بنا دو طبقه و یک نیم طبقه دارد که شامل بخش های مختلفی می گردد از جمله تالار تشریفات، دفتر کار، سالن غذاخوری، سینما و کتابخانه اختصاصی، آپارتمان های مستقل فرزندان و رختکن و اتاق بازی.

در کنار این کاخ تالاری قرار گرفته است که مخصوص برگزاری ضیافت ها، مراسم تشریفات و میهمانی های خانوادگی بود، این تالار که به دلیل رنگ آمیزی غالب به کار رفته در آن، به تالار آبی شهرت دارد محل برگزاری مراسم تاریخی بسیاری است. آخرین میهمانی که از او در این تالار پذیرایی شد، جیمی کارتر، رئیس جمهور امریکا بود که در سال 56 به تهران آمد. این بنا در سال 77 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: همگردی

به "کاخ نیاوران، مدرن ترین کاخ تاریخی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ نیاوران، مدرن ترین کاخ تاریخی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید