جشنواره ای به رنگ گیلاس

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، هادی پناهی- اشنویه - خبرنگار :آذربایجان غربی بیش از 17 شهرستان دارد که هر کدام از آن ها ظرفیت های خاصی را در دل خود جای داده اند.

جشنواره ای به رنگ گیلاس

شهرستان اشنویه در جنوب استان آذربایجان غربی هم با جمعیت 74 هزار نفری از شهرستان هایی است که عمده شغل مردم آن کشاورزی است. گیلاس یکی از مهم ترین محصولات کشت شده در این شهرستان به شمار می رود و به همین دلیل نیز مسئولان شهرستانی سعی دارند با برگزاری جشنواره گیلاس این محصول را به عنوان برند منطقه مطرح و پای گردشگران و سرمایه گذران را به اشنویه باز کنند.

  • تلاش برای جذب گردشگر و سرمایه گذار

فرماندار سردشت می گوید: شهرستان اشنویه علاوه بر داشتن تولیدات با کیفیت کشاورزی از ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری چه از حیث اماکن تاریخی و چه از حیث اماکن طبیعی برخوردار است اما باید این ظرفیت ها به مردم شناسانده شود. اسعد خضری ادامه می دهد: یکی از روش ها برای شناساندن اشنویه به مردم، برگزاری جشنواره گیلاس و سیب است. نمونه این جشنواره ها را در شهرهای دیگر کشور مانند جشنواره بیدمشک و سیب در ارومیه و یا گلاب گیری در کاشان می بینیم.

به تاکید این مسئول، جشنواره ای مانند گلاب گیری در کاشان قدمت طولانی تری دارد و ما نیز باید هر سال با برگزاری جشنواره گیلاس و استفاده از ظرفیت های مردمی، افزایش خلاقیت و تبلیغات در این حوزه و همچنین کاهش کاستی های دوره های قبل به سمت هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره پیشبرویم.

فرماندار سردشت، با اشاره به حضور فعالان اقتصادی در خلال جشنواره بیان می کند: این موضوع نیز از مزایای برگزاری جشنواره هاست. حضور سرمایه گذاران در اشنویه با توجه به محروم بودن این شهرستان می تواند کمک شایانی به توسعه این منطقه داشته باشد. بعد از چند دوره برگزاری جشنواره امروز محصول گیلاس اشنویه برای تاجران شناخته شده است و این یعنی ما به یکی از اهداف خود رسیده ایم.

خضری درباره میزان استقبال از جشنواره گیلاس بیان می کند: با توجه به این که اولین جلسه هماهنگی برگزار شده است هنوز به طور دقیق نمی توان جزئیاتی مانند تعداد غرفه ها را بیان نمود. بعد از این جلسه قطعاً کشاورزان اعلام حضور می کنند و برنامه ریزی مناسبی نیز انجام می شود. به گفته وی در خلال برگزاری جشنواره همه شهرستان و دستگاه ها برای پذیرایی و اسکان گردشگران در آماده باش خواهند بود. این مسئول پیش بینی کرد با تدارکات مناسب، رکورد حضور گردشگران در شهرستان شکسته شود.

  • زمان برگزاری جشنواره به زودی اعلام می شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه می گوید: اولین جلسه هماهنگی میان دستگاه های ذی ربط در برگزاری چهارمین دوره جشنواره گیلاس در این شهرستان هفته گذشته در اولین روز خرداد برگزار شد. روناک تاسا عنوان می کند: در این جلسه بر اهمیت موضوع گردشگری و استفاده حداکثری از ظرفیت جشنواره برای حضور گردشگران در اشنویه تاکید شد؛ همچنین عنوان شد که باید زیرساخت های گردشگری در شهرستان نیز تقویت شوند که این امر نیازمند حضور سرمایه گذاران در آذربایجان غربی است.

تاسا با اشاره به این که این جشنواره در تیر برگزار می شود اما زمان دقیق آن هنوز نهایی نشده است، اظهار می کند: مشخص زمان نهایی که نیاز به هماهنگی های استانی و ملی دارد وپس از آن از طریق رسانه ها اعلام عمومی خواهد شد. این مسئول در پاسخ به این که آیا مهمان ویژه ای نیز در جشنواره گیلاس حضور خواهد داشت، بیان می کند: قطعا در تلاش هستیم مقامات عالی استان و چهره های سرشناس ملی و استانی در این جشنواره حضور داشته باشند. زمانی که از لزوم جذب گردشگران صحبت می کنیم بر اهمیت حضور چهره های سرشناس نیز واقف هستیم. تاسا می افزاید: در جلسه اول، کمیته ها و اعضای برگزارکننده جشنواره مشخص شدند و وظایف آن ها نیز تا زمان تشکیل جلسه دوم مشخص خواهد شد.

  • نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی برای گیلاس اشنویه

مدیر جهاد کشاورزی اشنویه می گوید: محصول گیلاس دارای ارقام گوناگون تکدانه سیاه و صورتی، خوشه ای زرد دانشکده، سفید و قرمز ارومیه و ارقام محلی زودرس و سایر ارقام است که در این میان خوشه ای و تکدانه سیاه بیشترین میزان سطح کشت را در اشنویه به خود اختصاص داده است. به گفته سیدانور حسینی برداشت گیلاس قرمز از اواسط خرداد در حدود 400 هکتار از باغ های اشنویه آغاز شده و تا اواخر تیر ادامه دارد. در سال بیش از 1200 تن محصول گیلاس از باغ های اشنویه برداشت و این شهرستان به عنوان پایتخت گیلاس استان شناخته می شود.

وی با تاکید بر لزوم مبارزه با دلالان بیان می کند: شاهدیم که محصول کشاورزان اشنویه ای در شهرهای دیگر کشور با قیمت بالا فروخته می شود. این در حالی است که در نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی دلالان با قیمت پایین گیلاس را از کشاورزان می خرند و سود اصلی که باید نصیب کشاورزان شود به دلالان می رسد. حسینی با اشاره به خواص این میوه اظهار می کند: گیلاس موجب دفع سم از بدن می شود و در تقویت قلب، روده، معده و قوای فکری نقش مهمی دارد؛ ویتامین c این میوه هم چشمگیر است.

منبع: همشهری آنلاین

به "جشنواره ای به رنگ گیلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره ای به رنگ گیلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید