نخستین پیست حرفه ای دوچرخه کشور در شیراز احداث می گردد

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت که نخستین پیست حرفه ای دوچرخه سواری کشور در باغ جنت این کلانشهر تا سرانجام سال جاری راه اندازی می گردد.

نخستین پیست حرفه ای دوچرخه کشور در شیراز احداث می گردد

به گزارش وبلاگ فیسی بوک ، مجتبی زوربخش سه شنبه 21 بهمن در یک کنفرانس خبری بیان نمود: جلساتی با شهردار منطقه چهار و هیئت دوچرخه سواری برگزار و طی آن تمام ساز و کارهای احداث یک پیست حرفه ای دوچرخه سواری آنالیز شده و در حال تلاشیم که تا قبل از ایام نوروز 98 این مهم راه اندازی و قابل استفاده برای دوچرخه سواران گردد.

وی همچنین با اشاره به سهم یک درصدی کلان شهر شیراز در استفاده از دوچرخه در سیستم حمل و نقل عمومی، بیان کرد: در حالی سهم شیراز یک درصد است که در تکلیف شهرداری کلانشهرها، استفاده 6 درصدی در سبد سفرهای درون شهری از دوچرخه پیش بینی شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز ادامه داد: طی تحقیقات به عمل آمده حاصل از بازنگری طرح جامع حمل و نقل و ترافیک توسط دانشگاه شیراز، راه اندازی پیست دوچرخه سواری به طول 22 کیلومتر در فاز یک نقاط پرتردد و عموماً دارای ایستگاه مترو در دستور کار نهاده شد.

زوربخش اضافه نمود: فاز نخست پیست دوچرخه سواری به عنوان خطوط مکمل تغذیه رسان مترو از ایستگاه نمازی به سمت ملاصدرا، ملاصدرا به سمت رحمت آباد و قصر دشت، قصر دشت به سمت باغ عفیف آباد و باغ عفیف آباد به سمت بلوار ستارخان در دو راستا اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه شاخص جمعیت و تراکم مراکز تجاری در فاز اول به عنوان محور مهم در راه اندازی خطوط دوچرخه سواری در دستور کار نهاده شد، عنوان نمود: ایستگاه مترو نمازی، شهید آوینی، ایستگاه شهید مطهری، ایستگاه شاهد و نهایتاً ایستگاه معالی آباد پنج ایستگاهی است که پیست دوچرخه سواری در مجاورت آنها ایجاد شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز همچنین با اعلام این موضوع که در فاز بعدی بلوار کریمخان زند با موضوع دو ایستگاه مترو امام حسین (ع) و زند در دستور کار قرار خواهد گرفت، گفت: کلان شهر شیراز پتانسیل ایجاد 238 کیلومتر راستا دوچرخه را دارد که با مطالعات صورت گرفته در یک راستا 60 کیلومتری، در حال حاضر 22 کیلومتر آن اجرایی شده و مابقی در دستور کار واقع شده است.

زوربخش ادامه داد: 18 کیلومتر از راستا 22 کیلومتری پیست دوچرخه در فاز یک مجهز به چهار کانکس دوچرخه شده است، اظهار کرد: در راستای اشاعه سیاست های تشویقی و فرهنگ استفاده بیشتر از دوچرخه با نظر مساعد شهردار و اعضای شورای شهر شیراز مقرر شده که در سه ماه اول دوچرخه رایگان در اختیار شهروندان گذاشته گردد.

وی اضافه نمود: استفاده از دوچرخه به مدت سه ماه برای شهروندان در دو ساعت اول رایگان و هر نیم ساعت مازاد، 500 تومان از افراد گرفته می گردد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز همچنین از تهیه یک نرم افزار هوشمند ویژه استفاده از دوچرخه در راستاهای پیش بینی شده اشاره و در این باره گفت: این نرم افزار مجهز به اعلام میزان عرضه و تقاضای دوچرخه در راستاهای تعیین، جی پی اس و مکان یاب است.

زوربخش که معتقد است این نرم افزار در نوع خود منحصر به فرد است، اضافه نمود: این مهم یکی از بهترین نمونه های کشوری است که در آینده ای نزدیک بر روی دوچرخه ها نصب خواهد شد.

وی همچنین میزان اعتبار برآورد شده برای انجام زیرساخت های راه اندازی پیست دوچرخه در فاز یک را بالغ بر شش میلیارد تومان بیان کرد که تاکنون سه میلیارد تومان هزینه شده است.

به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز، راستاهای پیش بینی شده دوچرخه سواری در فاز یک دارای بیمه سرنشین و راکب شده است.

زوربخش یادآور شد: در منطقه هشت شیراز که بافت تاریخی در آن مستقر شده نیز با همکاری یک سرمایه گذار کانکس های دوچرخه پیش بینی شده و دسترسی به مراکز تاریخی و سیاحتی با دوچرخه در حال آنالیز و اجرا واقع شده است.

وی راستاهای پیش بینی شده راه اندازی پیست دوچرخه در فاز دو را نیز اعلام و اضافه نمود: آرامگاه سعدی به باغ دلگشا، باغ دلگشا به چهارراه حافظیه و باغ دنیا نما، چهار راه حافظیه به میدان اطلسی و میدان اطلسی به بلوار کریمخان زند از راستاهای تعریف شده فاز دو است که به زودی در دستور کار قرار خواهند گرفت.

رئیس مرکز مطالعات حمل و نقل و ترافیک دانشگاه شیراز نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه سهم استفاده از دوچرخه در سیستم حمل و نقل عمومی شیراز در سال 69 بین 8 تا 9 درصد بوده که در سال 78 به 3 درصد و امروز به یک درصد تقلیل یافته است، چرایی سیر نزولی استفاده از دوچرخه در شیراز را افزایش فراوری خودرو و استفاده از خودرو با مالکیت شخصی ذکر و بیان کرد: استفاده از دوچرخه، موجب کاهش آلودگی هوا و سلامت شهروندان خواهد شد.

قاسم حبیب آگهی تاکید نمود که بابت انجام مطالعه از شورای شهر و شهرداری شیراز پول مازاد بر قرارداد درخواست نشده و تا یک ماه دیگر هم مطالعات در این باره به اتمام می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نخستین پیست حرفه ای دوچرخه کشور در شیراز احداث می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین پیست حرفه ای دوچرخه کشور در شیراز احداث می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید