حریری بدون شرح کاخ بعبدا را ترک کرد، سرنوشت او چه می گردد؟

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، ایرنا نوشت: سعد حریری نخست وزیر لبنان روز سه شنبه استعفای خود را بطور کتبی تحویل میشل عون رئیس جمهوری این کشور داد و دقایقی کاخ بعبدا را بدون هیچ توضیحی ترک کرد.

حریری بدون شرح کاخ بعبدا را ترک کرد، سرنوشت او چه می گردد؟

حسن شقیر کارشناس و تحلیلگر سیاسی لبنان به گزارش المیادین، درباره استعفای حریری گفت: پس از استعفای حریری این سوال مطرح است: آیا وی دوباره مامور تشکیل کابینه خواهد شد؟ آیا دولت تکنو کرات (شایسته سالار) ری کار خواهد آمد؟

حریری در حالی استعفای خود را تقدیم میشل عون رئیس جمهوری این کشور می نماید که نبیه بری رئیس مجلس لبنان استعفای او و تغییر دولت را موجب سوق یافتن کشور به سمت نامعلوم دانست و تاکید نموده بود درشرایط کنونی باید اصلاحات مالی را هرچه سریع تر به اجرا در آورد تا بتوان اعتماد از دست رفته مردم به دولت را جلب کرد.

پس از سخنرانی حریری و اعلام خبر تقدیم استفعای خود به رئیس جمهوری، تعداد کمی از تظاهرنمایندگان به میدان ریاض الصلح نزدیک مقر نخست وزیری واقع در مرکز بیروت بازگشتند.

این محل امروز صحنه بعضی برخوردها بین مردم عادی با تظاهرنمایندگان بود و مردم برای عبور از مرکز شهر به دلیل مسدود بودن راه با مشکل روبه رو شده و کوشش کردند راه را که توسط تظاهر نمایندگان مسدود شده بود، باز نمایند اما در جریان کوشش برای باز کردن راه بین دو طرف برخوردهایی پیش آمد در نتیجه پلیس و نیروهای امنیتی با حضور در این میدان کوشش کردند به درگیری بین دو طرف انتها دهند.

واکنش ها به استعفای سعد حریری

سعید مالک کارشناس قانون اساسی لبنان نیز گفت: بر اساس قانون اساسی، در صورت استعفای نخست وزیر دولت مستعفی به شمار می آید و تقدیم استعفا موضوعی ثابت و نهایی است و عدم قبول آن جزء اختیارات رئیس جمهور نیست.

ریا الحسن وزیر کشور لبنان گفت: استعفای سعد حریری برای جلوگیری از سوق یافتن کشور به سمت درگیری های داخلی که امروز خطر آن را در مرکز بیروت شاهد بودیم، ضروری بود.

وزارت خارجه فرانسه نیز بیان کرد: استعفای حریری بحران در لبنان را پیچیده می نماید و باید ثبات نهادها و وحدت لبنان را تضمین کرد و حرف مردم را شنید.

سمیر جعجع رهبر حزب نیروهای لبنانی که به عربستان سعودی نزدیک است نیز در واکنش به استعفای حریری استعفای ا و را اقدامی خوب و در راستای خواست مردم برشمرد.

ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه نیز گفت: در این لحظه سرنوشت ساز در پی استعفای سعد حریری و پس از آن که وی برای حل و فصل بحران بسیار کوشش کرد، باید به سمت گفت و گو و آرامش حرکت کرد.

در پی استعفای حریری جمعی از مردم بیروت با حضور در خیابان ها به شادی پرداختند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "حریری بدون شرح کاخ بعبدا را ترک کرد، سرنوشت او چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریری بدون شرح کاخ بعبدا را ترک کرد، سرنوشت او چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید