واکنش ها به ادامه اختلاف نمایندگان در مجلس افغانستان

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، اختلافات درباره معین هیئت اداری مجلس افغانستان وارد سومین روز شده است. اعضای این مجلس هنوز میررحمان رحمانی را به عنوان رئیس نپذیرفته اند.

واکنش ها به ادامه اختلاف نمایندگان در مجلس افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ فیسی بوک، اختلافات درباره معین هیئت اداری مجلس افغانستان وارد سومین روز شده است. میررحمان رحمانی نماینده مردم ولایت پروان و کمال ناصراصولی نماینده مردم ولایت خوست دو روز پیش برای احراز کرسی ریاست مجلس با هم به رقابت پرداختند.

حد نصاب آرا برای احراز کرسی ریاست مجلس افغانستان در قوانین داخلی این مجلس 124 رای معین شده است اما در انتخابات روز شنبه هیچ یک از دو نامزد نتوانستند آرای لازم را کسب نمایند.

کمال ناصر اصولی 55 رای کسب کرد و میررحمان رحمانی با کسب 123 رای از رقیب خود پیشی گرفت ولی آرای لازم برای احراز کرسی ریاست را به دست نیاورد.

این در حالی است که هیئت موقت اداری مجلس افغانستان به جای برگزاری دوباره انتخابات داخلی مجلس میررحمان رحمانی را به عنوان رئیس مجلس این کشور خاطرنشان کرد.

شماری از حامیان اصولی دست به اعتراض زدند و با ایجاد اخلال در مجلس مانع نشستن رحمانی بر کرسی ریاست مجلس این کشور شدند اما با وجود گذشت دو روز این اختلافات تشدید شده است.

زلمی نوری نماینده ولایت پروان در مجلس با در دست دریافت چکش و فحش و ناسزا به رحمانی حمله کرد اما محافظان امنیتی و سایر نمایندگان مانع او شدند.

گفته می گردد که ده ها نماینده مجلس که از حامیان کمال ناصر اصولی هستند با زورگویی و برخورد فیزیکی برای اخلال نظم عمومی و ادامه تنش ها کوشش می نمایند.

نیروهای امنیتی افغان با ورود به صحن مجلس مانع درگیری فیزیکی بین طرفداران دو طرف در مجلس شدند اما با این وجود دو تن از محافظان نیز زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند.

در ادامه کوشش ها برای حل اختلافات دو طرف توافق کردند که هیئتی را معین نمایند اما ظاهرا این هیئت نیز تا کنون نتوانسته اختلافات بین دو طرف را حل نماید.

شماری از اعضای زن مجلس افغانستان نیز با محاصره کرسی ریاست مجلس مانع ضدو خورد دو طرف بر سر نشستن بر کرسی ریاست مجلس شدند.

امروز نیز درهای ورودی صحن مجلس بروی نمایندگان مسدود شده است.

بعضی از منابع امنیتی نیز در واکنش به این موضوع به سپوژمی گفتند که در صورت ادامه اختلافات، ارگ ریاست جمهوری افغانستان درهای مجلس این کشور را تا اطلاع ثانوی مسدود نموده است.

این اختلافات واکنش های گسترده ای را در بین کاربران افغان در فضای مجازی در پیش داشته است.

عمر زاخیلوال سفیر سابق افغانستان در اسلام آباد در توییتر خود نوشت: سالی که نیکوست از بهارش پیداست.

وی با اشاره به درگیری فیزیکی بین نمایندگان افغان گفت: خانه ملت جایی است که باید تصویری از همدیگر پذیری و اتحاد را انعکاس دهد نه عکس آن.

نظرمحمد مطمئن کارشناس افغان نیز توضیح داد که انتخابات، دموکراسی، مجلس و سنا در افغانستان همه به تمسخر گرفته شدند.

لازم به ذکر است که میررحمان رحمانی یکی از تاجران ثروتمند در کابل است و کمال ناصر اصولی نیز متهم به قوم گرایی پشتون است.

بسیاری از کاربران در فضای مجازی نیز جنجالهای اخیر در مجلس افغانستان را محکوم نموده اند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "واکنش ها به ادامه اختلاف نمایندگان در مجلس افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ها به ادامه اختلاف نمایندگان در مجلس افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید