دستمزد فوتبالیست ها در روزهای کرونا چگونه محاسبه می گردد؟

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، کارشناس حقوقی فوتبال ایران می گوید اگر لیگ برتر ادامه نیابد درباره پرداخت دستمزد مربیان و بازیکنان کمیته مشخص شرایط باید تصمیم گیری کند.

دستمزد فوتبالیست ها در روزهای کرونا چگونه محاسبه می گردد؟

غلامرضا رفیعی در گفت وگو با وبلاگ فیسی بوک، درباره تعلیق لیگ برتر و این که آیا در این شرایط بازیکنان و مربیان فوتبال می توانند دستمزد خود را دریافت نمایند اظهار کرد: بازی های لیگ الان در حالت تعلیق است یعنی دقیقا معین نیست که ادامه لیگ برگزار خواهد شد یا خیر. معنای تعلیق هم سرانجام یافتن بازی ها نیست. در دوران تعلیق از نظر حقوقی سوالاتی درباره نحوه پرداخت دستمزد بازیکنان و مربیان مطرح می گردد. در درجه اول قانون اساسی طرفین، قراردادی است که امضا کردند. باید قرارداد را نگاه کرد تا متوجه شویم مکانیزم پرداخت حقوق چگونه بوده یعنی قرار بر این بوده که دستمزد به صورت ماهیانه پرداخت گردد یا در قسط های مختلف به حساب بازیکنان یا مربی واریز گردد. به طور کلی معین تکلیف پرداخت دستمزد بازیکنان بر اساس قراردادی است که آنها منقعد کردند یعنی باید قرارداد هر بازیکن را جداگانه مورد آنالیز قرار داد و بعد نظر نهایی را ارائه کرد.

وی اضافه کرد: فیفا درباره قواعد و قوانین حاکم بر قراردادها دخالتی ندارد. ملاک معین تکلیف، خود قراردادها و بندهایی است که در آنها گنجانده شده است. ما در کشور خودمان قوانین عمومی قراردادها را داریم و در هر مورد باید ببینیم قراردادی که به امضا رسیده دقیقا چه می گوید. الان ما کمیته معین شرایط مربیان و بازیکنان را در فدراسیون فوتبال داریم که اگر اختلافی میان بازیکن و باشگاه ایجاد گردد این کمیته مرجع رسیدگی به این اختلافات است. این کمیته هم بر قوانین حاکم بر فوتبال ایران نگاه می نماید و بر اساس بندهای مندرج در قرارداد تصمیم گیری می نماید. اگر قرارداد معلق گردد مثل شرایط فعلی که لیگ معلق است، باید ببینیم در قرارداد دقیقا گفته شده که مثلا دستمزد پرداخت گردد یا خیر.

این کارشناس حقوقی ادامه داد: فیفا توصیه نموده در دوران کرونا اگر اختلافی میان باشگاه و بازیکن به وجود آمد و آنها می خواهند قرارداد را فسخ نمایند بهتر است با یکدیگر توافق برسند یعنی بخشی از دستمزد پرداخت گردد تا مربی و بازیکن در این دوره که بلاتکلیف هستند بدون پشتوانه رها نشوند. تاکید می کنم این را فیفا توصیه نموده و این موضوع لازم الاجرا نیست. نکته بعدی که وجود دارد این است که بگویند قرارداد عقیم شده است که البته در شرایط فعلی زود است درباره آن صحبت کنیم چون ممکن است یک ماه آینده از این شرایط خارج شویم و زمینه برگزاری مسابقات فراهم گردد. پس اجرای قراردادها سرانجام نیافته بلکه در حالت تعلیق است. آیا ما می توانیم به باشگاه ها بگویم حالا که شرایط این گونه است دستمزد بازیکنانتان را به طور کامل پرداخت کنید؟ خیر چون قرارداد در حالت تعلیق است چون لیگ ما به حالت تعلیق درآمده است.

او ادامه داد: آیا ما در این شرایط می توانیم بگوییم مربی یا بازیکن حق فسخ قرارداد را دارند؟ باز هم باید قرارداد را ببینیم که آیا در چنین شرایطی حق فسخ را به بازیکن داده است یا نه. اگر قرارداد به خاطر طولانی شدن موضوع کرونا غیر قابل اجرا گردد و لیگ از همین الان سرانجام یابد در این گونه موارد دیگر باید هر بازیکن بر اساس قرارداد خودش دستمزدش را بگیرد یعنی فرد به فرد باید در کمیته معین شرایط بازیکنان تشکیل پرونده دهند تا آن کمیته بر اساس قوانین و البته بندهای مندرج در قرارداد میزان دستمزد پرداختی به بازیکنان را معین نمایند یعنی به طور کلی نمی توان نسخه ای برای همه بازیکنان و مربیان ارائه کرد. کمیته معین شرایط بازیکنان در این گونه شرایط پرونده به پرونده آنالیز می نماید و تشخیص می دهد بازیکن و مربی چه میزان استحاق دریافت دستمزد مندرج در قراردادشان را دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمیته معین شرایط مربیان و بازیکنان می تواند به طور کلی نظری ارائه کند که به طور مثال درصدی از قرارداد بازیکنان و مربیان کسر گردد گفت: این کمیته از نظر قانونی نمی تواند چنین کاری انجام دهد چون آنها باید پرونده به پرونده و به صورت خاص موضوع را آنالیز نمایند. هر قرارداد بندهای خودش را دارد و کمیته معین شرایط مربیان و بازیکنان بر اساس آن بندها اظهار نظر می نماید. کمیته معین شرایط بازیکنان قانون گذار نیست که آیین نامه تدوین کند.

رفیعی در ادامه درباره این که آیا فیفا می تواند به طور کلی قانونی وضع کند که در این شرایط درصدی از قرارداد مربیان و بازیکنان کم گردد هم گفت: خیر فیفا نمی تواند این کار را بکند. فیفا توصیه نموده مربیان و بازیکنان با باشگاه ها مذاکره نمایند تا به توافق برسند. آنها همچنین گفتند اگر قرارداد را معلق کردید بهتر است درباره حداقل حقوق ها و پرداختی ها در ایام تعلیق با بازیکنان و مربیان به توافق برسید یعنی راهی را بیندیشند که نه باشگاه متضرر گردد و نه بازیکنان بدون پشتوانه بمانند. فیفا می گوید من در قوانین قضایی فوتبال کشورها دخالت نمی کنم اما از نظر قوانین حقوقی زمانی که قرارداد معلق می گردد کارفرما را ملزم می نماید که حقوق و دستمزد را پرداخت کند.

او اضافه کرد: در این گونه موارد کسانی که با کارفرمای خود قرارداد بسته اند می تواند از بیمه بیکاری استفاده نمایند اما درباره قرارداد بازیکنان و مربیان، این که قرارداد مشمول قانون کار و بیمه بیکاری می گردد یا خیر ابهام دارد. اگر باشگاه درباره قرارداد بازیکنان و مربیانش از قوانین اداره کار و بیمه تامین اجتماعی پیروی نموده باشد الان بازیکنان و مربیان می توانند از بیمه بیکاری استفاده نمایند. البته از نظر من قرارداد بازیکنان و مربیان هم مشمول قانون کار می گردد و هم باید از قوانین سازمان تامین اجتماعی پیروی نمایند که البته خیلی از باشگاه ها این موضوع را قبول ندارند.

رفیعی همچنین درباره ایراداتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا به انتخاب مهدی محمدنبی به عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال وارد نموده هم گفت: من نامه AFC را ندیده ام و تا زمانی که نامه را نبینیم نمی توانم اظهار نظر دقیقی داشته باشم اما به طور کلی هیات رئیسه فدراسیون فوتبال و رئیس آن می توانند هر زمانی که بخواهند سرپرست دبیرکلی را تغییر دهند. برای برگزاری جلسات هم نیازی نیست حتما جلسه به صورت حضوری برگزار گردد الان خیلی از جلسه های فیفا و AFC به صورت مجازی برگزار می گردد و اعضا به وسیله ایمیل موافقت خود را اعلام می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستمزد فوتبالیست ها در روزهای کرونا چگونه محاسبه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستمزد فوتبالیست ها در روزهای کرونا چگونه محاسبه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید