خروج نیرو های آمریکایی از مناطق شیعه نشین عراق

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، منابع عراقی گفتند که نیرو های آمریکایی در حال خروج از پایگاه های خود در مناطق شیعه نشین عراق هستند.

خروج نیرو های آمریکایی از مناطق شیعه نشین عراق

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فیسی بوک، منابع نظامی و سیاسی در بغداد می گویند که نیرو های آمریکایی آغاز به خروج از مناطق شیعه نشین در عراق و انتقال به مناطق کردی و سنی نشین کرده اند.

منابع نظامی در بغداد به وبگاه ایندپندنت عربی گفته اند که نیرو های آمریکایی عملیات جابه جایی محدودی را از پایگاه های خود در نزدیکی بغداد انجام داده تا برای مرحله رویارویی با نیرو های مقاومت در عراق آماده باشد.

این منابع گفتند که آمریکایی ها از صبح روز شنبه انتقال نیرو ها و تجهیزات خود را از پایگاه های نظامی در شمال و غرب بغداد آغاز کرده بودند و امروز صبح (سه شنبه) این کار به خاتمه رسیده است.

در این راستا با پرواز وسیع بالگردها، ساکنین پایتخت عراق شامگاه دوشنبه مدام می پرسیدند که در آسمان بغداد چه خبر است؟ در آن شب سندی منتشر شد که نشان می داد ائتلاف آمریکایی به دولت عراق خبر داده که قصد خروج از عراق را دارد و پس از آن پرواز بالگرد ها به خروج آمریکا از عراق تفسیر شد، اما بسیاری از مردم این تفسیر را باور نکردند؛ به خصوص اینکه آمریکایی ها نیز وجود چنین نامه ای را تکذیب کردند.

به نوشته ایندیپندنت، با اینکه این نامه تکذیب شد، اما حقیقت این است که فعلا نیرو های آمریکایی برخی پایگاه های خود نزدیک بغداد را ترک کرده اند.

نیرو های آمریکایی همچنین پایگاه هوایی بلد در جنوب استان صلاح الدین را نیز تخلیه کرده اند. پایگاهی که چندی پیش هدف حملات راکتی قرار گرفت. هرچند این حمله تلفاتی از آمریکایی ها در پی نداشت و موجب مجروحیت سه نظامی عراقی شد، اما به آمریکایی ها فهماند که نیرو های مقاومت بر این پایگاه تمرکز کرده اند.

فائق الشیخ علی نماینده مجلس عراق در این خصوص به ایندپندنت عربی گفت که نیرو های آمریکایی عملیات عقب نشینی از مناطق شیعه نشین و انتقال به منطق کردی و سنی نشین را آغاز کرده اند.

امروز یک مقام ناتو نیز به خبرگزاری رویترز گفت که این سازمان موقتا مأموریت خود در عراق را متوقف و برخی از نیرو های خود را به مناطق مختلف چه در داخل و چه خارج از عراق منتقل کرده است.

از سوی دیگر نظامیان ایتالیایی مستقر در پایگاه نظامی یونیون 3 نیز در بغداد شب گذشته این مکان را ترک کردند. وزارت دفاع آلمان هم از انتقال 35 نظامی این کشور از عراق به کشور های اردن و کویت خبر داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "خروج نیرو های آمریکایی از مناطق شیعه نشین عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج نیرو های آمریکایی از مناطق شیعه نشین عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید