جزئیات پشت پرده تحولات عراق، از برنامه های تلافی جویانه واشنگتن و ابوظبی تا دلار های ریاض

به گزارش وبلاگ فیسی بوک، آنالیز حوادث خشونت آمیز در جریان تظاهرات مردمی عراق نشان می دهد که آمریکا و امارات و عربستان با روش های مختلف در پشت پرده این اتفاقات هستند.

جزئیات پشت پرده تحولات عراق، از برنامه های تلافی جویانه واشنگتن و ابوظبی تا دلار های ریاض

به گزارش، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی با بیان این مطلب نوشت: روز گذشته در بسیاری از استان های عراق٬ مردم در پی خواسته خود مبنی بر استعفای دولت عادل عبدالمهدی مجددا به تظاهرات پرداختند. گفتنی است که هدف این تظاهرات ها با فراخوان تعدادی از طرف های ذی ربط در ادامه مسیری که از ابتدای ماه جاری آغاز شده٬ ایجاد یک کودتای سیاسی در کشور است. درباره این موضوع که تظاهرات های اخیر عراق٬ توسط طرف های مذکور٬ برنامه ریزی شده هیچ تردیدی وجود ندارد و در این چارچوب اطلاعات و داده های زیادی از ایالات متحده به سمت عربستان و امارات و از آن به سلیمانیه در کردستان عراق می رسد.

در این خصوص، اتفاقات عراق و گزینه های موجود در برابر آن مورد آنالیز قرار گرفت٬ به ویژه اینکه دیروز یک درگیری خشونت آمیز در استان های جنوبی رخ داد.

از زمان انتخاب عادل عبدالمهدی به نخست وزیری عراق و اقدام وی به تشکیل دولت در این کشور٬ کوشش ها برای ایجاد یک زمینه مناسب با هدف سرنگونی دولت وی آغاز شد. از همان ابتدا شیوه کار بعضی رسانه ها در این زمینه به این ترتیب بوده که تصویر دولت را به گونه ای به نمایش بگذارند که پیش از آغاز به کار شکست خورده و مسئولیت همه بحران های کشور از جمله فساد و خدمات رسانی ضعیف بر عهده دولت است. اما در اصل٬ اقدام برای سقوط دولت عبدالمهدی٬ زیر نظر آمریکا آغاز شد.

در این طرح٬ دولت امارات مرکز ایده پردازی و سازوکار به وسیله طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی خود بود. اما بودجه اقتصادی این کار که به حدود 150 میلیون دلار می رسید بر عهده عربستان سعودی بود.

در این میان آمریکایی ها برای اطمینان از نتیجه کار٬ ماموریت نظارت میدانی را به دو اتاق عملیاتی سپردند: یکی در داخل سفارت آمریکا و دومی در کردستان عراق به ویژه سلیمانیه.

آنچه که این مسئله یعنی حضور آمریکا و عربستان و امارات در پشت پرده تحولات اخیر عراق را تقویت می نماید این است که ثامر سبهان وزیر مشاور عربستان در امور خلیج فارس و سفیر سابق این کشور در عراق٬ در طول تابستان گذشته به مهمانان عراقی خود اشاره نمود که ماه اکتبر مانند گذشته نخواهد بود و یک حادثه بزرگ به روند سیاسی عراق ضربه خواهد زد. یک مقام ارشد عراقی در همین چارچوب می گوید که خود او به تنهایی پیش از آغاز این تظاهرات ها 301 تلگراف به دفتر نخست وزیری فرستاده و درخصوص احتمال وقوع حوادث خشونت آمیز که می تواند منجر به آشوب و هرج ومرج در کشور گردد هشدار داد.

البته باید اشاره کنیم که آمریکا انگیزه های زیادی برای ضربه زدن به دولت عبدالمهدی دارد که در راس آن روابط دولت عراق با ایران است.

کشور عراق، کشور آمریکا، عربستان سعودی، کشور امارات متحده عربی.

ظاهرا٬ تظاهرات اخیر عراق در ابتدای ماه جاری٬ در وهله اول یک اقدام خودجوش و در واکنش به بعضی تصمیمات دولت بوده است، اما اطلاعات نشان می دهد که این اتفاقات یک بعد خارجی دارد. نکته اول این تظاهرات ها٬ این است که استان بصره در صحنه اعتراضات حاضر نشد و طبق سوالی که یکی از مسئولان ارشد امنیتی مطرح کرد٬ آیا در این میان هدف٬ جلوگیری از تحت تاثیر قرار دریافت بازار نفت جهانی بوده است؟

نکته دوم٬ کوشش برای ورود مستقیم حشدشعبی به میدان تظاهرات است؛ آن هم بعد از اینکه آمریکا از عبدالمهدی خواست تا این نهاد را از بین برده و از آن حمایت نکند. اما نکته سوم این است که واشنگتن در آن موقع از فالح فیاض مشاور امنیت ملی عراق خواست تا فورا به هدف صحبت درباره چندین نکته ضروری به آمریکا برود. این اقدام هم زمان با دعوت مشابه لندن از مصطفی کاظمی رئیس سرویس های اطلاعاتی ملی عراق و محمد هاشمی مدیر دفتر عبدالمهدی و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی و نیز دعوت امارات از محمد حلبوسی رئیس مجلس عراق صورت گرفت.

بنابراین٬ تظاهرات اخیر عراق باتوجه به هشدار های قیس خزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق در ماه گذشته قابل پیش بینی بود؛ اما نکته غافل گیرنماینده در تعداد زیاد شرکت نمایندگان است.

-ایجاد درگیری میان گروه های شیعه

-سردرگم کردن دولت های فدرالی و محلی و بازکردن جبهه ها در بیش از یک مکان.

- عدم حضور سازمان دهی نمایندگان اصلی این تظاهرات ها در میدان.

- مستندسازی از هر اقدامی که بتواند دولت و سرویس های امنیتی را درحال وقوع جرم و خشونت محکوم کند.

-ایجاد شوک در مقابله با نیرو های امنیتی به گونه ای که سیطره میدانی خود بر تظاهرات ها را گم نمایند.

بنابراین٬ سازماندهی نمایندگان این تظاهرات ها گمان می کردند که دولت عراق در سایه این ناامنی ها طی چند روز سقوط خواهد نمود. البته باید اشاره کنیم که تعدادی از منابع امنیتی در مصاحبه با روزنامه الاخبار خاطرنشان کردند که در این میان ضعف فرماندهی در کنار عقب نشینی بعضی از فرماندهان به ویژه جلیل ربیعی فرمانده عملیات بغداد به اضافه بعضی اشتباهات در مقابله با تظاهرات نمایندگان نیز منجر به تشدید اوضاع شده است.

در این میان برای عادل عبدالمهدی کاملا روشن بود که بعضی از افسران نیز به دنبال سوءاستفاده از این شرایط برای ایجاد یک کودتا و سرنگونی دولت هستند.

گفتنی است که بعضی از عادل عبدالمهدی خواستند تا به بهانه عدم توانایی سرویس های امنیتی در کنترل تظاهرات ها٬ نیرو های حشدشعبی وارد این میدان شوند.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جزئیات پشت پرده تحولات عراق، از برنامه های تلافی جویانه واشنگتن و ابوظبی تا دلار های ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پشت پرده تحولات عراق، از برنامه های تلافی جویانه واشنگتن و ابوظبی تا دلار های ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید